среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски парламент и Врховна рада ратификовали споразум о придруживању Украјине Европској унији
Хроника

Европски парламент и Врховна рада ратификовали споразум о придруживању Украјине Европској унији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. септембар 2014.

СТРАЗБУР/КИЈЕВ - Европски парламент већином гласова данас је ратификовао споразум о придруживању Украјине Европској унији (ЕУ), док су повезани видео-линком у исто време и посланици украјинског парламента, Врховне раде, ратификовали исти документ. 

"Ово је историјски тренутак", изјавио је председник европског парламента Мартин Шулц посланицима у Стразбуру, пренео је АФП.

За ратификацију споразума о придруживању Украјине ЕУ гласало је 535 посланика, 127 је било против, док је 35 било уздржаних.

Према речима Шулца, два парламента синхроно ратификују споразум што је "сан људи који су се борили за демократију" у Украјини.

Француска агенција пренела је из Стразбура изјаву британског евроскептика Најџела Фаража, који је гласао против ратификације.

"Уколико чачкате руског медведа, немојте бити изненађени када реагује", рекао је он, додајући да је руски председник Владимир Путин на страни Запада против исламског екстремизма.

У Врховној ради Украјине предлог закона о ратификацији споразума подржало је 355 посланика, пренео је Укринформ, наводећи да ће после ратификације од 1. новембра ове године почети привремена примена неких одредби из политичких, институционалних и секторских делова споразума а да ће у потпусности споразум ступити на снагу пошто га ратификује свих 28 земаља-чланица ЕУ.

Оријентациони рок реализације Споразума о придруживању износи десет година, наводи украјинска агенција.

Споразум на више од хиљаду страница има преамбулу, седам делова, 43 анекса и три протокола.

Потписан је у две фазе - 21. марта политички део и 27. јуна економски, а у скупштинску процедуру у Украјини унет је пошто су у Бриселу 12. септембра шеф руске дипломатије Павел Климкин, европски комесар за трговину Карел де Гухт и руски министар за економски развој Алексеј Уљукајев договорили да одложе увођење свеобухватне зоне слободне трговине до 1. јануара 2016. године предвиђено споразумом.

На тај начин, од 1. новембра ЕУ за украјинску робу продужује привилегован и аутономан приступ на своје тржиште, али до 31. децембра 2015. године одлаже споразум о формирању зоне слободне трговине, између осталог, о бесцаринском увозу европске робе у Украјину.

Председник Украјине Петро Порошенко изјавио је да је то "први, важан корак" према чланству Украјине у ЕУ.

"Уверен сам да ће синхронизовано ратификовање бити празник не само за Украјину, већ за читаву уједињену Европу, јер без Украјине уједињена Европа не постоји", рекао је председник Украјине, додајући да су Украјинци издржали притисак и нису пристали на уцене јер није промењен "ниједан параграф, реч, тачка или запета" споразума.

Одмах после обраћања, Порошенко је потписао закон о ратификацији Споразума, и наложио влади да "већ сутра донесе план за имплементацију Споразума и да га спроводи од првог минута".

Укринформ јавља да је Рада данас усвојила и Резолуцију о европском избору Украјине, којом је фактички аплицирала за чланство у ЕУ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер