среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ентони Годфри: Политика САД је константна - нормализација односа Србије и Косова треба да почива на међусобном признању
Хроника

Ентони Годфри: Политика САД је константна - нормализација односа Србије и Косова треба да почива на међусобном признању

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. април 2021.

 Нерешен статус односа са Приштином остаје највећа препрека европским интеграцијама Србије, изјавио је данас амерички амбасадор у Београду Ентони Годфри.

Годфри је казао да је политика САД да нормализација Србије и Косова треба да почива на међусобном признању - константна, без обзира на смену администрације.

"Сједињене Америчке Државе подржавају дијалог Београда и Приштине који предводи Европска унија и иду у корак са њом", рекао је Годфри на онлајн конференцији "Србија, Западни Балкан и западне интеграције у временима изазова" коју организује Центар за спољну политику уз подршку амбасаде САД.

Он је истакао да САД Србију виде као истинског партнера у различитим областима, од борбе против организованог криминала до сарадње на пољу безбедности кроз војну обуку, привредне везе, а сви ти програми су, каже, прилагођени демократским, економским и другим изазовима са којима се Србија суочава.

Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе Србији желе просперитет и слободу и да живи у миру са собом и суседима.

"Тежимо да цела Европа живи у миру и слободи, то за нас значи да чланице ЕУ буду све земље које деле њене вредности. Србија је европска земља и географски и историјски, али и по томе што грађани Србије снажно подржавају европске вредности као што су толеранција, слобода, заштита природе, високо образовање, владавина права и иновације", рекао је Годфри.

Он је приметио да "малигни утицај" често куца Србији на врата, а алтернатива у односу на Унију су сталне поделе које и Европу и Балкан чине слабијим и сиромашнијим и мање стабилним.

Наводећи да је Србија очито економски и политички лидер и игра пресудну улогу у одржавању регионалне стабилности, Годфри је у том смислу казао да је у интересу САД да Србија настави да се развија као модерна, демократска и напредна европска земља у миру са суседима.

"Наш циљ је да се Србија интегрише. То је уједно и стратешки циљ саме Србије. Изазови постоје, али ја чврсто верујем да народ Србије подржава европске вредности. Много тога треба урадити да се консолидује владавина права, смањи корупција, очува животна средина и обезбеди фер и транспрентна пословања. Верујем да Србија то може, а моја амбасада је спремна помогне и влади и циливном друштву", поручио је Годфри.

Он је истакао да је мапа до чланства прилично јасна, а то је да Србија покаже пуно поштовање владавине права и обавеже се да гарантује права својих грађана, као и осталих држава региона.

Недавне реформе које је Србија предузела да своје законе о енергетици усклади са европским је корак који обећава у правцу интеграције са институцијама Уније. Бодримо Србију да убрзава свој европски пут тако што ће реорганозовати своја јавна предузећа у сектору енергетике

Србија, по његовим речима, треба потпуно да се посвети том послу, као и да нађе решење за домаће политичке потешкоће у спровођењу најтежих реформи и да читаво друштво ангажује на том задатку.

"Србија мора да остави по страни унутрашњу политику и да са свим актерима ради на остварењу тог циља. Недавне реформе које је Србија предузела да своје законе о енергетици усклади са европским је корак који обећава у правцу интеграције са институцијама Уније. Бодримо Србију да убрзава свој европски пут тако што ће реорганозовати своја јавна предузећа у сектору енергетике", навео је Годфри.

Амерички амбасадор је приметио да Србија спроводи успешну кампању вакцинације у земљи и региону, односно показује знак добре воље и политичке зрелости.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер