среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ентони Блинкен упутио писмо Председништву БиХ: Нема ништа од "Дејтона 2" - лидери се морају фокусирати на мање али знатно реалније реформе
Хроника

Ентони Блинкен упутио писмо Председништву БиХ: Нема ништа од "Дејтона 2" - лидери се морају фокусирати на мање али знатно реалније реформе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. април 2021.

Државни секретар Сједињених Америчких Држава Антонy Блинкен упутио је писмо члановима Предсједништва Босне и Херцеговине у којем се дотакао многих актуелних тема и проблема са којима се тренутно суочава наша држава.

На почетку писма које је упућено Милораду Додику, Шефику Џаферовићу и Жељку Комшићу, Блинкен је подсјетио да су Сједињене Америчке Државе биле важан партнер у креирању Дејтонског мировног споразума али да се од самог почетка знало да ће га временом бити потребно мијењати.

"Прије 25 година, САД су учествовале у Дејтонском мировном споразуму. Поносни смо на улогу САД-а и допринос који смо имали да окончамо рат у БиХ и осигурамо мир. Дејтонски споразум направио је одличан темељ на којем се Босна и Херцеговина градила што је омогућило држави да успостави одржив пут према чланству у Европској унији те снажнију сарадњу са НАТО савезом. Наравно, од самог почетка се знало да Дејтонски споразум није 'усјечен у камену' те да ће временом бити неопходно га мијењати", рекао је Блинкен.

Након тога, осврнуо се и на недостатке самог споразума и потребне измјене како би се омогућили равноправни избори.

"Неки недостаци тренутног уређења Босне и Херцеговине показали су се и кроз пресуде Европског суда за људска права, што укључује и споразум Сејдић-Финци. Проблеми који су произашли из овог случаја морају се ријешити. Ове проблеме не може ријешити само законодавство. Потребно је извршити мање измјене устава, како би се извршила реформа изборног система у складу са правилима Европске уније и одлукама Европског суда. Подржавамо и измјене Изборног закона како би се провеле пресуде Уставног суда БиХ што би довело до тога да наредни избори 2022. године буду хисторијски када су у питању слобода, једнакост и равноправност", наводи државни секретар.

Амерички државни секретар истакао је како од могуће "Даyтона 2" неће бити ништа, те да се лидери морају фокусирати на мање али знатно реалније реформе.

"Ово је година могућности. Избори не могу лишити обавезе лидера да мијењају стање у држави. Посљедњи примјер за то јесте и договор у Мостару који показује да странке имају капацитет да ријеше комплексне проблеме кроз компромис и преговоре. Знам да постоје људи у БиХ који позивају на стрпљење, као и они који вјерују да САД и Европска унија припремају 'Даyтон 2' како би промијенили тренутно односе у држави. Видјели смо да су претходне реформе у БиХ биле безуспјешне због тога што се покушало урадити много тога одједном. Сједињене Америчке Државе вјерују да се потребно фокусирати на имплементацији мањих али значајних уставних, изборних, економских и других реформи како би осигурали права свих грађана у изборном процесу, унаприједили интегритет судства, смањили могућност корупције и побољшали економски опоравак и почели враћати повјерење грађана. То су оствариви циљеви који захтјевају само политичку вољу и компромис", јасан је Блинкен.

На крају, поручио је како ће улога Предсједништва али и других нивоа власти бити кључна за остваривање реформи.

"Ваше водство ће бити кључно за ове процесе. Сједињене Америчке Државе ће бити партнер у овом процесу, али лидери у БиХ су ти који ће морати радити на реформама. Молим вас да се озбиљно укључите у овај процес и да посветите пажњу овим проблемима те да будете храбри у тражењу компромиса. Радујем се сарадњи са вама, и властима Босне и Херцеговине како бисмо продубили нашу сарадњу и обостране интересе. Сједињене Америчке Државе остају ваш најближи пријатељ", закључио је у писму Предсједништву БиХ Антонy Блинкен.

(klix.ba)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер