среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ентони Блинкен: Кина је једина је земља која има моћ да озбиљно доведе у питање способност Америке да обликује глобални систем правила, вредности и односа; Вашингтон више неће силом обарати ауторитарне режиме у иностранству
Хроника

Ентони Блинкен: Кина је једина је земља која има моћ да озбиљно доведе у питање способност Америке да обликује глобални систем правила, вредности и односа; Вашингтон више неће силом обарати ауторитарне режиме у иностранству

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. март 2021.

ВАШИНГТОН — Амерички државни секретар Ентони Блинкен издвојио је у среду однос Америке са Кином као главни спољнополитички фокус администрације председника Џоа Бајдена и поручио да Кина представља "највећи геополитички тест" овог века.

Блинкен је у говору у Стејт департменту покушао да покаже како ће спољна политика бити од користи америчким радницима и породицама и нагласио да је то кључно за приступ нове администрације.

Бајден жели отклон од политике бившег председника Доналда Трампа "Америка прво", обнављањем сарадње са савезницима и поновним окретањем мултулатералној демократији, док истовремено препознаје да се свет променио од како је био потпредседник у Обаминој администрацији, наводи Ројтерс.

"Борићемо се за свако америчко радно место и за права, заштиту и интересе свих америчких радника", поручио је Блинкен.

Кина је једина земља коју је Блинкен поменуо као један од осам приоритета, међу којима су и спречавање још једне глобалне пандемије, решавање проблема климтаских промена и унапређење демократије у иностранству.

Кина је једина земља која има моћ да озбиљно доведе у питање способност Америке да обликује глобални систем "правила, вредности и односа", рекао је највиши амерички дипломата.

"Наш однос са Кином ће бити конкурентан када је то потребно, партнерски када је то могуће и супарнички када мора", поручио је Блинкен.

САД и Кина се споре у погледу утицаја над индо-пацифичким регионом, економских потеза Пекинга, Хонг Конга, Тајвана и поштовања људских права у кинеском региону Шинђанг.

Бајден је назвао Пекинг "најозбиљнијим" америчким конкурентом, а његова администрација је наговестила да неће ублажавати оштар став који је Трамп претходно заузео према Кини.

Ангажман са Кином, "са чврсте позиције, захтева да бранимо наше вредности када се људска права крше у Шинђангу или када се гази демократија у Хонг Конгу, јер ако то не урадимо Кина ће деловати са још већом некажњивошћу", нагласио је Блинкен.

Такође је навео да је сагласан са оценом свог претходника Мајка Помпеа да је у Шинђангу почињен геноцид над муслиманима, али није користио тај термин у свом говору.

Активисти и експерти Уједињених нација саопштили су да се милион муслиманских Ујгура налази у кинеским логорима. Кина одбацује оптужбе и тврди да је реч о камповима за обуку, и да су они потребни за борбу против екстремизма.

Вашингтон више неће силом обарати ауторитарне режиме у иностранству

Вашингтон више неће рушити режиме и наметати демократију силом, пошто то не доноси резултате, изјавио је амерички државни секретар Ентони Блинкен.

У телевизијском обраћању Американцима, Блинкен је нагласио да садашње америчко руководство неће престати да подржава демократију.

 „Нећемо је наметати кроз скупе војне операције нити силом обарати ауторитарне режиме. Пробали смо у прошлости такву тактику и, колико год да смо имали добре намере, то није дало резултате“, рекао је државни секретар.

По његовим речима, Вашингтон ће „то чинити другачије“ – сопственим примером и подстицањем на реформе и демократију.

Раније је амерички председник Џо Бајден, на Минхенској конференцији о безбедности, изјавио да се Америка враћа на међународну арену. Најважнија тачка његове спољне политике ће бити сарадња са ЕУ. По његовим речима САД и њихови партнери треба да штите демократију и покажу да она није реликт прошлости.

(ВОА, Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер