среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џефри Ховенијер: Није време да се мост отвори. Постоји реалан ризик да би отварање моста на Ибру могло да утиче на безбедност војника НАТО-а, укључујући и америчке
Хроника

Џефри Ховенијер: Није време да се мост отвори. Постоји реалан ризик да би отварање моста на Ибру могло да утиче на безбедност војника НАТО-а, укључујући и америчке

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. август 2024.

Амбасадор САД на Косову Џефри Ховенијер рекао је да у овом тренутку постоји реалан ризик везан за отварање моста у Митровици, који би могао да утиче на безбедност војника НАТО-а, укључујући и америчке.

„Сматрамо да овај ризик повећава претњу, могућност насиља и друге проблеме, како за локалну заједницу, тако и за војнике НАТО-а, укључујући америчке војнике који раде на обезбеђивању мира и безбедности на Косову“, рекао је он за Радио Слободна Европа (РСЕ).

У интервјују за РСЕ је навео: „Веома озбиљно схватамо сваку акцију која може утицати на безбедност и заштиту америчких војника који раде на подршци Косову„.

Изразио је наду да „ће влада ово саслушати и узети у обзир ове забринутости“.

Ховенијер је рекао да су САД биле стављене пред изазов од стране премијера Косова Аљбина Куртија и његове владе у неколико аспеката.

„Морам да кажем да квалитет нашег партнерства није оно што бисмо се надали по неким од ових питања везаних за то како се он (премијер Курти) носи са севером (Косова) и како управља дијалогом“, рекао је Ховенијер.

Он је додао да некоординисано деловање владе на северу смањује ентузијазам САД да подрже Косово на његовом евроатлантском путу.

Није време да се мост отвори

Говорећи о најавама отварања моста на Ибру, амбасадор је рекао да САД чврсто верују да ово није време да се мост поново отвори за саобраћај возила.

„Дозволите ми да разјасним једну ствар. Верујемо да мост у крајњој линији треба да буде отворен за саобраћај возила, и то је, како сте рекли, део дијалога уз посредовање ЕУ и око тога је постигнут договор. Али тражили смо од владе (Косова) да не настави у овом тренутку“, рекао је он.

Додао је да то није био сам захтев САД, већ и амбасадора других земаља „велике петорке“ на састанку са ; премијером Косова.

„Разлог за то је што верујемо да постоји стварни ризик повезан са предузимањем ове акције управо сада, и верујемо да овај ризик повећава претње, то би могло довести потенцијално до насиља и створити друге проблеме, како за локалну заједницу, тако и за војнике НАТО-а, укључујући америчке војнике који раде на обезбеђивању мира и безбедности на Косову“, казао је Ховенијер.

Према његовим речима, САД „веома озбиљно схватају акције које би могле да утичу на безбедност америчких војника који раде на подршци Косову“.

„Тако да је наш захтев влади, а ми водимо ове разговоре већ неколико месеци, био – молимо вас, немојте сада да предузимате ову акцију. Радите са нама. Желимо да помогнемо у стварању услова у којима би се то могло догодити“, казао је.

Али, како је напоменуо, „не верујемо да је сада тај тренутак“.

„Напредак са властима Косова“

Упитан да ли САД и даље види Куртија као партнера, рекао је да их премијер Курти и његова влада стављају пред изазове на одређени начин, иако, како је казао, постоје неке области у којима имамо добро и блиско партнерство.

„Заједно смо урадили неке важне ствари у унапређењу косовске економије, у покушају да помогнемо у стварању економског система који доноси већи просперитет грађанима Косова“, рекао је он.

Навео је: „Остварили смо стварни напредак са властима Косова у помагању прилично новим институцијама власти да буду ефикасније у том послу и да пружају боље услуге грађанима, посебно у области владавине права“.

Морам да кажем, какоје напоменуо, били смо изазвани од стране премијера и његове владе.

„И морам да кажем да квалитет нашег партнерства није оно што бисмо се надали по неким од ових питања везаних за то како он поступа са севером и како он води дијалог“, казао је.

Додао је да није само он у питању.

„Не тако давно, у посети Косову је био и један државни подсекретар који је говорио о потреби и нашој нади за бољом координацијом и сарадњом“, навео је.

Додао је и да је „о томе јавно говорио наш помоћник државног секретара за Европу Џим О’Брајен“.

„Оно што тражимо од ове владе Косова, што сугерише да још нисмо стигли дотле, јесте да се врати блиском и конструктивном ангажману са Сједињеним Државама, Европском унијом и НАТО-ом, и са другим међународним партнерима Косова“, казао је.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер