понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Никезић: За повраћај државног новца уложеног у "Београд на води" биће потребно 250 година
Хроника

Душан Никезић: За повраћај државног новца уложеног у "Београд на води" биће потребно 250 година

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. август 2021.

Председник Ресорног одбора за привреду и финансије Странке слободе и правде Душан Никезић данас је указао да ће бити потребно 250 година за повраћај две милијарде евра новца и имовине колико је држава Србија уложила у пројекат Београд на води.

Он је у саопштењу навео да 3,5 милиона евра добит Србије за пет година од Београда на води, а да је дуг компаније која спроводи тај пројекат само за уређење земљишта више до 100 милиона евра.

Компанија Београд на води, која је у већинском власништву Игл хилса из Уједињених Арапских Емирата а мањински власник је Влада Србије, саопштила је пре два дана да ће после губитка 2020, у 2021. години имати добит од 25 милиона евра.

Од те добити, како је рекао Никезић, осам милиона припашће држави Србији и по тој рачуници биће потребно 250 година за повраћај новца и имовине који је држава уложила у изградњу стамбено-пословних зграда на десној обали Саве у центру Београд.

Никоме није јасно зашто Влада Србије има скупог арапског партнера који у пројекат Београд на води није донео ни паре, ни знање, ни тржиште, а добио је већинско власништво и право управљања над огромном имовином

"Као да им поклоњене милијарде нису довољне, арапски партнери фактуришу близу пет милиона евра годишње за услуге развоја пројекта, наплаћују камату од 4,75 одсто за позајмицу од 25 милиона евра, а од најављених 3,5 милијарде, уплатили су само 80 милиона евра и очигледно више неће ни један евро пошто је последња уплата била још 2016. године", навео је Никезић.

Додао је да "никоме није јасно зашто Влада Србије има скупог арапског партнера који у пројекат Београд на води није донео ни паре, ни знање, ни тржиште, а добио је већинско власништво и право управљања над огромном имовином".

Никезић је истакао да су председник Србије Алаксандар Вучић и министар финансија Синиша Мали знали "колико је штетан уговор за Београд на води" па зато нису потписници уговора са компанијом ИГл Хилс.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер