четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дубравка Ђедовић Хандановић: Улица неће одлучивати о литијуму, Влада због њега неће пасти. Напретка нема ако не држимо корак са иновацијама модерног доба, посебно у борби са климатским променама и критичним сировинама
Хроника

Дубравка Ђедовић Хандановић: Улица неће одлучивати о литијуму, Влада због њега неће пасти. Напретка нема ако не држимо корак са иновацијама модерног доба, посебно у борби са климатским променама и критичним сировинама

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. јул 2024.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је да Србија има шансу да постане значајан играч у глобалној индустрији литијума коју не би смела да пропусти и поручила да због литијума влада неће пасти.

„Нема говора да се било који пројекат у Србији реализује, без обзира на његов економски потенцијал, ако га није могуће реализовати безбедно по животну средину и здравље људи, јер имамо напредне законе и процесе усаглашене са директивама Европске уније кроз које треба да прође сваки, па и овај“, рекла је Ђедовић Хандановић у интервјуу за недељник НИН.

Како је нагласила, „закон јасно прописује да инвеститор сноси трошкове израде студија о процени утицаја на животну средину“.

„Не може држава новцем грађана да финансира студије за приватне компаније. Када говоримо о пољопривреди, студија процене економског утицаја показала је да би рудник изместио мање од један посто укупног пољопривредног земљишта општине Лозница“, навела је Ђедовић Хајдановић на питање о студији и колико се губи ако рудник замени пољопривредно замљиште.

На примедбу да мештани Горњих Недељица траже да Скупштина Србије до 10. августа законом забрани експлоатацију литијума и бора, она је одговорила: „У тренутку када се државе у Европи такмиче ко ће први експлоатисати ресурсе попут литијума и бората, ми имамо овако екстремне захтеве који би да забране читаву грану индустрије, као што је рударство и геологија“.

„Напретка земље нема ако не држимо корак са иновацијама модерног доба, посебно у борби са климатским променама и критичним сировинама. Напретка нема ни без здраве дебате и дијалога којима су основа научне чињенице и где реч даје струка, а не улица. За добро Србије и њених грађана, сигурна сам да ће превладати истина. А рударство је било и биће наша значајна привредна грана“, додала је Ђедовић Хандановић.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер