Početna strana > Hronika > Doris Pak: Pokušaj Srbije da spreči evropski put Kosova neće biti dozvoljen
Hronika

Doris Pak: Pokušaj Srbije da spreči evropski put Kosova neće biti dozvoljen

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 07. jul 2011.

Strazbur, Beograd – Vlastima u Srbiji treba da bude jasno da će Kosovo jednog dana biti punopravni član Evropske unije.

Nijedan pokušaj da se ovo spreči neće biti dozvoljen. I zbog toga je o ovom pitanju potrebno raspravljati pre ulaska Srbije u EU - ističe u razgovoru za Danas Doris Pak, šefica Delegacije Evropskog parlamenta za Jugoistočnu Evropu. Naša sagovornica smatra da će Srbija do kraja ove godine dobiti status kandidata za članstvo u EU, ali ne i datum početka pregovora o pristupanju.

Kako ocenjujete prekjučerašnju posetu predsednika Srbije Borisa Tadića Sarajevu?

- Uvek je dobro kada se susedi međusobno ponašaju na prijateljski način, posebno nakon ratova, proterivanja i masakra koji su se odigrali u ovom delu Evrope. Budućnost regiona može da se izgradi jedino priznavanjem krivice i oproštajem. Političari moraju da pokažu spremnost za pomirenje, a onda će to uraditi i građani, ukoliko to već nisu učinili pre državnika. U tom kontekstu, cenim posetu predsednika Tadića Sarajevu i nadam se da će ovim činom poslati signal svom prijatelju i predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, kako bi se BiH brže našla na putu ka EU. U ovom smislu je bila važna i Tadićeva poseta Srebrenici prošle godine, koja uopšte nije bila lak zadatak za njega, i ja sam tada, nakon sastanka s njim, „ucrtala“ nadu za bolju budućnost regiona.

Šta mislite o nedavnom sporazumu Beograda i Prištine o matičnim knjigama i slobodi kretanja? Koje će biti posledice tih dogovora?

- Dobro je videti da se rešenja praktičnih pitanja između dve strane mogu postići. To je u interesu svih građana regiona, za Srbe, kao i za sve ljude na Kosovu, bez obzira na to da li su srpske, albanske ili neke druge nacionalnosti.

Kako komentarišete sve češće poruke iz EU da Srbija ne može postati njena članica „bez uređenih odnosa sa svim susedima“, uključujući i Kosovo?

- Jedan od uslova za članstvo u EU su normalni i prijateljski odnosi svih država sa susedima. Na koji način će to biti učinjeno s Kosovom, pitanje je „intelektualnog poduhvata“. Možda će jedna strana promeniti svoj ustav pre završetka pregovora za ulazak u EU, a ukoliko se to ne dogodi, vlada bi trebalo da pronađe drugačiji način da se ostvare dobri odnosi. U svakom slučaju, Kosovo će jednog dana biti član EU, i to treba da bude jasno vlastima Srbije. Nijedan pokušaj da se ovo spreči neće biti dozvoljen. O ovom pitanju je potrebno raspravljati pre ulaska Srbije u EU. Dakle, Srbija treba da nastavi svoj put ka EU ne zaboravljajući da je jedan ratni zločinac i dalje na slobodi, i da u narednim godinama više pažnje posveti potrebama građana nego nacionalističkim političarima.

Može li Srbija da dobije status kandidata za ulazak u EU i datum početka pregovora do kraja ove godine?

- Čini se da će Srbija dobiti status kandidata ove godine. Što se tiče datuma početka pregovora, mislim da će to doći kasnije na red. Ali kao parlamentarac, još nisam uključena u proceduru odlučivanja. O ovom pitanju prvo mora da odluči Savet ministara EU.

Da li bi evropska integracija bila lakša ako bi se Srbija učlanila u NATO?

- Ne. To nije preduslov, niti je neophodno. Potrebno je istaći da nisu sve zemlje EU i članice NATO.

Da li ste zadovoljni evropskim reformama u Srbiji?

- Ne, nisam, jer i dalje ima mnogo toga da se uradi u toj oblasti. Međutim, poznata izreka kaže da „Rim nije izgrađen za dan“. I, ako pogledamo Hrvatsku, shvatićemo koliko je vremena potrebno da se prevaziđe prošlost i primenjuju evropski zakon. Ali, promena svesti je podjednako zahtevan zadatak i kod političara i građana. Korupcija je jedna od težih prepreka koje treba prevazići. Takođe, reforma pravosuđa je u svakom pogledu izuzetno važna.

Razgovarala: Jelena Diković

(Danas)