недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дорис Пак: Покушај Србије да спречи европски пут Косова неће бити дозвољен
Хроника

Дорис Пак: Покушај Србије да спречи европски пут Косова неће бити дозвољен

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. јул 2011.

Стразбур, Београд – Властима у Србији треба да буде јасно да ће Косово једног дана бити пуноправни члан Европске уније.

Ниједан покушај да се ово спречи неће бити дозвољен. И због тога је о овом питању потребно расправљати пре уласка Србије у ЕУ - истиче у разговору за Данас Дорис Пак, шефица Делегације Европског парламента за Југоисточну Европу. Наша саговорница сматра да ће Србија до краја ове године добити статус кандидата за чланство у ЕУ, али не и датум почетка преговора о приступању.

Како оцењујете прекјучерашњу посету председника Србије Бориса Тадића Сарајеву?

- Увек је добро када се суседи међусобно понашају на пријатељски начин, посебно након ратова, протеривања и масакра који су се одиграли у овом делу Европе. Будућност региона може да се изгради једино признавањем кривице и опроштајем. Политичари морају да покажу спремност за помирење, а онда ће то урадити и грађани, уколико то већ нису учинили пре државника. У том контексту, ценим посету председника Тадића Сарајеву и надам се да ће овим чином послати сигнал свом пријатељу и председнику Републике Српске Милораду Додику, како би се БиХ брже нашла на путу ка ЕУ. У овом смислу је била важна и Тадићева посета Сребреници прошле године, која уопште није била лак задатак за њега, и ја сам тада, након састанка с њим, „уцртала“ наду за бољу будућност региона.

Шта мислите о недавном споразуму Београда и Приштине о матичним књигама и слободи кретања? Које ће бити последице тих договора?

- Добро је видети да се решења практичних питања између две стране могу постићи. То је у интересу свих грађана региона, за Србе, као и за све људе на Косову, без обзира на то да ли су српске, албанске или неке друге националности.

Како коментаришете све чешће поруке из ЕУ да Србија не може постати њена чланица „без уређених односа са свим суседима“, укључујући и Косово?

- Један од услова за чланство у ЕУ су нормални и пријатељски односи свих држава са суседима. На који начин ће то бити учињено с Косовом, питање је „интелектуалног подухвата“. Можда ће једна страна променити свој устав пре завршетка преговора за улазак у ЕУ, а уколико се то не догоди, влада би требало да пронађе другачији начин да се остваре добри односи. У сваком случају, Косово ће једног дана бити члан ЕУ, и то треба да буде јасно властима Србије. Ниједан покушај да се ово спречи неће бити дозвољен. О овом питању је потребно расправљати пре уласка Србије у ЕУ. Дакле, Србија треба да настави свој пут ка ЕУ не заборављајући да је један ратни злочинац и даље на слободи, и да у наредним годинама више пажње посвети потребама грађана него националистичким политичарима.

Може ли Србија да добије статус кандидата за улазак у ЕУ и датум почетка преговора до краја ове године?

- Чини се да ће Србија добити статус кандидата ове године. Што се тиче датума почетка преговора, мислим да ће то доћи касније на ред. Али као парламентарац, још нисам укључена у процедуру одлучивања. О овом питању прво мора да одлучи Савет министара ЕУ.

Да ли би европска интеграција била лакша ако би се Србија учланила у НАТО?

- Не. То није предуслов, нити је неопходно. Потребно је истаћи да нису све земље ЕУ и чланице НАТО.

Да ли сте задовољни европским реформама у Србији?

- Не, нисам, јер и даље има много тога да се уради у тој области. Међутим, позната изрека каже да „Рим није изграђен за дан“. И, ако погледамо Хрватску, схватићемо колико је времена потребно да се превазиђе прошлост и примењују европски закон. Али, промена свести је подједнако захтеван задатак и код политичара и грађана. Корупција је једна од тежих препрека које треба превазићи. Такође, реформа правосуђа је у сваком погледу изузетно важна.

Разговарала: Јелена Диковић

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер