среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доника Гервала Шварц на седници СБ УН о КиМ: Србија починила највеће злочине после нацистичке Немачке; Косово има културно наслеђе старије више од 3.000 година, ми смо заједно са Грцима две најстарије културе у Европи
Хроника

Доника Гервала Шварц на седници СБ УН о КиМ: Србија починила највеће злочине после нацистичке Немачке; Косово има културно наслеђе старије више од 3.000 година, ми смо заједно са Грцима две најстарије културе у Европи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. април 2021.

 „Са нашим културним наслеђем старијим више од 3.000 година, ми смо заједно са Грцима, две најстарије културе у Европи“, овако је Косово представила у свом првом обраћању као министарка спољних послова, Доника Гервала Шварц (Gërvalla-Schwarz) на седници Савета безбедности УН.

Рано синоћ завршена је седница Савета безбедности УН-а. Представљен је нови шестомесечни извештај о раду Мисије УН-а на Косову (УНМИК).

Подсећајући на то да је извештај Генералног секретара објављен само недељу дана након што је изабрана нова косовска влада, Гервала је истакла да је „по први пут у једној балканској земљи, већина људи гласала за то да се ослободи оф корупције и криминала“.

„У новој косовској влади седе људи отвореног ума, особе са међународним искуством које се нец́е стидети да се позабаве болним питањима и нађу решење“, оцењује Гервала.

Тврди да се нова влада у Приштини бави широким спектром нових тема док иза себе Косово оставља корумпирано доба.

Актуелна питања су реформа правосуђа, владавина закона, инвестиције и радна места, а за ове промене бориле су се и политичке партије, невладине организације и сами грађани.

„Косово је посвећено европском путу односно Европској Унији и Нато-у. Због свега тога имамо велику радост и забринутост. Ми такође покушавамо да постанемо члан Уједињених нација у неко доба у будуц́ности“, казала је косовска министарка, а преноси “КосСев” портал..

Значајан део даљег говора, Гервала је ипак посветила са једне стране, како види, храбрости Косова, а са друге, злочиначкој улози Србије.

Косово је ушло у нову еру. „Отворени смо, поносни смо и не бојимо се никога и ничег“, нагласила је.

Иако су, како она каже, за помирење, много људи има страшна искуства са Србијом.

„Ми смо мајушна, али веома посебна земља. Ми смо мали, али стојимо усправно. Имамо много поузданих пријатеља и ми смо поуздани. Наша мајушна, али посебна земља се не плаши. Супротно од тога – вољни смо да уђемо у суштински период разговора чак и са онима који су највише одговорни за вец́ину сукоба, па чак и геноцида у Босни и на Косову последњих деценија“, додала је.

Дала је пример косовског премијера, Аљбина Куртија, који је као студент био осуђен у „политичком шоуу“, како је казала, од стране „ауторитарног српског режима“, те и да је непрестано малтретиран у затвору више од две године.

Гервала је навела и пример Саранде Богујевци, посланице покрета Самоопредељење и заменице председавајућег косовске скупштине:

„Новоизабрана заменица председника парламента преживела је када је имала само 13 година. Српске власти извршиле су масакр када су јој мајка, баба и два млађа брата и рођаци убијени. Тада млада невина девојка пронађена је са 16 метака и једва је преживела“, казала је Гервала.

Дала сам глас за 20.000 силованих жена, ниједан од српских силоватеља у овим случајевима до сада није одговарао

„Једну од нових посланица у нашем парламенту силовали су српски војници када је имала само 16 година“ – као трећи пример жртава из рата, Гервала је подсетила на Васфије Краснићи Гудман, такође посланице Самоопредељења.

Као четврти пример навела је да је она дала глас за „20.000 силованих жена, те и да ниједан од српских силоватеља у овим случајевима до сада није одговарао“.

Подсетила је и на свој лични пример (ћерка Јусуфа Гервале, убијеног југословенског држављанина 1982. године у Немачкој, оснивача „Националног покрета ослобођења Албанаца“, прим.ред.): „Мој отац, дисидент, интелектуалац, музичар, писац и новинар, убијен је од стране београдског режима у Немачкој, где смо се преселили због бруталности београдског режима“.

„Причала сам својој деци да нису у питању сви Срби, већ да морају да праве разлику. Србија такође мора да направи разлику, мора да идентификује ратне злочинце и приведе их правди, сарађује са УН у проналажењу масовних гробница, оних који су нестали. Да се бори против фашизма, престане да игра игре и да дође за сто и да озбиљно разговара. Тада можда пронађемо историјско решење, не само за наше билатералне проблеме, вец́ и за помирење на Балкану уопште“, казала је.

Коначно, Гервала је истакла да не постоји ништа страшније него бол мајки за својом убијеном децом, додајући да и она и њене колегинице присутне на седници су такође мајке.

Зато је Гервала позвала СБ да послуша групу Мајке Ђаковице: „Ове храбре жене које су изгубиле своју невину децу немилосрдним убијањем од стране српског режима, оне су у жалости и патњи. Али оне стоје усправно и не одустају, јер већ годинама желе да знају само једно. Оне траже само једно – где су њихова деца“.

Средњовековно мишљење и то што се мноштво Срба држи у мраку, води Србију у расизам, фашизам и геноцид у 1990-их

„Иако знају да могу да очекују најгоре, не сме да постоји проблем да се овим мајкама каже где су њихова деца закопана након што су убијена“.

„Зашто је Србија неспособна да покаже емпатију према мајкама које траже посмртне остатке своје деце?“- упитала је Гервала.

Она је нагласила да се ипак не ради о догађајима из 19. века, нити о бруталним и незамисливим злочинима у Првом светском рату, нити Другом, већ да данас постоји живо сећање преживелих жртава.

„А жива је и већина починиоца ових незамисливих злочина, који су проузроковали више од 50.000 смрти за само неколико месеци у нашој мајушној земљи, још увек су живи, уживајући у животу у Србији или негде другде. И често их славле због тих тешких злочина“.

Србија починила највеће злочине у последњој декади после нацистичке Немачке

У закључку, инсистирала је на томе да је Србија „починила највеће злочине у последњој декади после нацистичке Немачке“ које и даље не признаје, често користећи реч „геноцид“ и у накнадној расправи са српским министром Николом Селаковићем.

„Србија је себе закључала у прошлости, у мрачној прошлости. Средњовековно мишљење и то што се мноштво Срба држи у мраку, води Србију у расизам, фашизам и геноцид у 1990-их“.

„Шта то чини да жртва геноцида – а овде говорим да су пре 80 година немачки нацисти бомбардовали Београд, и починили геноцид над Србима, Јеврејима и другима, укључујући и над албанским народом који је устао против фашизма, дакле, шта чини да та жртва геноцида и фашизма сама почини геноцид, заврши у фашизам и не суочи се после са одговорношћу?!“ – навела је косовска министарка.

Казала је и да српски лидери одбијају пуну сарадњу са међународним организацијама УН, те и да ратни злочинци још увек седе у парламенту.

Србија мора да призна и да прихвати да плати за своје смртоносне тешке злочине. Србија би требало да се суочи са прошлошћу, ослободи себе од геноцидних корена и да покуша да постане истински цивилизована европска земља

„Србија мора да призна и да прихвати да плати за своје смртоносне тешке злочине. Србија би требало да се суочи са прошлошћу, ослободи себе од геноцидних корена и да покуша да постане истински цивилизована европска земља“, поручила је Гервала.

Према њеном мишљењу, тек онда када Србија, како каже, „призна чињенице о својој историји агресије и дестабилизације региона, заустави агресивно мешање у суседне земље, од Босне, преко Црне Горе, до Косова“, имаће потенцијал да „нормализује своје понашање“ и постане „нормална земља“ коју њени суседи неће да доживљавају „као темпирану бомбу“.

Што се Косова тиче, оно жели да нормализује односе са Србијом, и отвореног је ума да превазиђе прошлост и води дијалог у будућности.

Са друге стране, каже да је „независност Косова завршен посао“ и „што пре Србија прихвати реалност, боље може да добије из мрачне прошлости у светлу будуц́ност“.

„Ми са наше стране остајемо отворени упркос свим штетама које је Србија учинила нашем народу, пружамо руке да разговарамо и признамо једни друге. Нека почне нова ера“, поручила је.

„Наша земља се никада неће вратити под контролу и команду оног који је починио овако тешке злочине и не признаје их“, такође је поручила Доника Гервала, сада нова министарка спољних послова Косова.

(КоССев-Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер