Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Vučić na crnogorskim izborima igrao na dve stolice, računajući na ulogu posrednika u formiranju nove vlasti, ali se izgleda i tu preračunao; Niko ne voli da bude kvisling
Hronika

Đorđe Vukadinović: Vučić na crnogorskim izborima igrao na dve stolice, računajući na ulogu posrednika u formiranju nove vlasti, ali se izgleda i tu preračunao; Niko ne voli da bude kvisling

PDF Štampa El. pošta
petak, 25. septembar 2020.

Šta otkriva izjava Zdravka Krivokapića o bliskosti predsednika Srbije i Crne Gore, prema sagovornicima Danasa iz Podgorice i Beograda.

Aleksandar Vučić je u Crnoj Gori igrao na dve stolice, jednim delom pomažući prosrpsku opoziciju, ali drugim delom ne odmažući svom političkom i poslovnom partneru Milu Đukanoviću.

Računao je da će situacija biti nerešena, da će Milo iz tih izbora izaći oslabljen, ali ne i poražen, a da će on dobiti ulogu posrednika i samim tim profitirati stvaranjem marionetske vlasti, poput one u Severnoj Mitrovici ili Republici Srpskoj. Nije računao da će splet okolnosti dovesti do ubedljivijeg poraza njegovog prijatelja Đukanovića. Nije računao ni da se talas crnogorskog entuzijazma o rušenju autokratskog režima na izborima, predvođen profesorom Zdravkom Krivokapićem, može preliti na Srbiju. To je i razlog zbog čega prorežimski mediji u Srbiji poslednjih dana tvrde da se u Crnoj Gori ništa neće promeniti i da je sve po principu sjaši Kurta da uzjaše Murta. Sve ovo tvrde sagovornici Danasa iz Podgorice i Beograda, uz napomenu da je Vučićevo razočarenje usledilo onog trenutka kada je shvatio da ne može da manipuliše pobedničkom trojkom na crnogorskim izborima Krivokapićem, Abazovićem i Bečićem.

Ulje na vatru prorežimskim medijima u Beogradu dolila je i izjava Zdravka Krivokapića da su Vučić i Đukanović „veći prijatelji“ nego što je on sa svojim najbližim kumom, te da ih veže projekat Beograd na vodi.

Željko Ivanović, kolumnista i suvlasnik crnogorskog dnevnog lista Vijesti, kaže za Danas da Krivokapić nije ništa pogrešio jer je poznanstvo, partnerstvo i bratstvo Vučića i Đukanovića dugo više od deset godina.

„Đukanović je stvorio Vučića, on ga je odvojio od Srpske radikalne stranke, on ga je promovisao kod Amerikanaca kao pouzdanog čoveka koji će da reši pitanje Kosova, koji će Srbiju da okrene Zapadu. Kad su Amerikanci klimnuli glavom, Đukanovićevi tajkuni su obezbedili u Beogradu novac za tu novu Srpsku naprednu stranku. I tako je Vučić, prvi i jedini put 2012. sav srećan i ozaren došao kod Đukanovića u Podgoricu, i tu je i formalno i ovekovečeno partijsko, političko, privatno i državno partnerstvo Vučića i Đukanovića koje je trajalo sve do litija i koje na indirektan način traje i do danas“, objašnjava Ivanović.

Na pitanje kako onda tumači bliske odnose srpskog predsednika sa prosrpskom opozicijom u Crnoj Gori, Ivanović kaže da je Demokratski front obična marioneta koja igra za raznorazne gazde.

„Igraju za onog ko daje više novca. Prvo su Amerikanci početkom 2010. oko NATO-a probali da igraju sa njima, ali su ih oni prevarili, pa su onda Ruse ‘prosuli’ kroz državni udar. DF je obični servis raznih centara moći i spreman da kvislinški dođe na vlast u Crnoj Gori, ali to im nikada nije uspelo, jer su nesposobni za to. Svi oni koji su igrali sa njima i uložili velike novce su izgubili. Te 2016. figurirala je cifra od 16 miliona evra koje su ušli u njihovu kampanju od strane raznih ruskih tajkuna. Sada se spominju milioni, najmanje 10 miliona evra, koje Vučić pod firmom takozvane brige za Srbe u regionu uložio, što u zgradu Srpske kuće, koja je registrovana na fizička lica i koja je plaćena oko 3,5 miliona evra. Sam Vučić je pre dve godine u razgovoru sa jednim ovdašnjim analitičarem u četiri oka rekao da samo on zna koliko ga košta njihovo profesionalno srpstvo“, ističe Ivanović.

Dodaje da Vučić nije računao na pojavu Krivokapića, Abazovića i Bečića, jer da nije bilo njih, „Milo bi pobedio i novu većinu napravio sa kvislinzima“.

Sagovornik Danasa kaže da je danas jasno da je Vučić izgubio u Crnoj Gori i da je ovo sada velika šansa opoziciji u Srbiji, jer demokratska i slobodna Srbija je najbolji prijatelj Crne Gore.

Vukadinović: Vučić na crnogorskim izborima igrao na dve stolice, računajući na ulogu posrednika u formiranju nove vlasti, ali se izgleda i tu preračunao

I Đorđe Vukadinović, urednik NSPM i član UOS, kaže za naš list da ne zna u kakvim je odnosima Krivokapić sa svojim kumom, ali da je sklon da se sa njim složi da su odnosi Đukanovića i Vučića izuzetno bliski.

„Odnosi između ta dva režima su višeslojni i duboki… Ono što je na prvi i drugi pogled čudno i paradoksalno je da su se veoma popravili odnosi vlasti u Beogradu i crnogorsko-prosrpske opozicije, oličene u Demokratskom frontu. O nijansama u tom trouglu teško je govoriti, jer temelji političko-poslovnih odnosa Vučića i Đukanovića su i dalje na snazi“, kaže Vukadinović.

Dodaje da je uveren da je Vučić na crnogorskim izborima igrao na dve stolice, da je jedinim delom pomagao opoziciji, računajući da će situacija biti nerešena i da će Đukanović izaći oslabljen, ali ne i poražen.

Vukadinović ističe da je namera Vučića bila da igra ulogu posrednika u formiranju nove crnogorske vlasti, ali da je opozicija zahvaljujući litijama, mitropoliji i ekonomskoj krizi pobedila ubedljivije.

„Poraz Đukanovića izazvao je pravu euforiju u Crnoj Gori, ali i u Srbiji i taj entuzijazam o rušenju autokratskog režima na izborima preti da se prelije i u Srbiju i to je ono što je za srpske vlasti zabrinjavajuće. Budućnost sopstvene pozicije zabrinula je i samog Vučića i zato se poslednjih nedelja mediji bliski režimu Vučića vode kampanju protiv crnogorske opozicije, posebno prema Krivokapiću sa ciljem da se umanji značaj njihove pobede, i umanji zaraznost, privlačnost crnogorskog presedana u regionalnim okvirima. Vučić i dalje igra na čelnike Demokratskog fronta, ali bi trebalo da zna da niko ne voli da bude kvisling, naročito ako je blizu pozicije vlasti“, zaključuje Đorđe Vukadinović.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner