петак, 08. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: СНС сигурно нема 50 одсто подршке, као што се наводи претходних дана
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: СНС сигурно нема 50 одсто подршке, као што се наводи претходних дана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. мај 2015.

Београд - Притисак споља на непопуларне потезе, незадовољство унутар СНС, пад рејтинга и демонстрација непостојања алтернативе овој власти, неки су од разлога због којих би премијер Србије Александар Вучић могао да одлучи да Србија иде на превремене парламентарне изборе, сматрају саговорници Данаса. 

 

У ситуацији у којој владајућа странка има око 50 одсто подршке грађана који би изашли на биралишта, поставља се питање зашто би власт на силу ишла на парламентарне изборе о којима не престаје да се говори већ месецима, иако су стране дипломате, према нашим сазнањима, упутиле поруку премијеру да би то био лош потез због преузетих обавеза у нормализацији односа са Косовом.

Премијер Александар Вучић је недавно изјавио да не би у потпуности искључио могућност ванредних парламентарних избора, али да мисли да у овом тренутку нису реални. Према његовом мишљењу, добро је да увек постоји прича о ванредним изборима, јер подстиче политичке такмаце да раде најбоље што могу и да буду спремни у сваком тренутку. На питање колико су сад реални избори, Вучић је рекао да то зависи од грађана и стања у друштву, а да је важно да постоји подршка за реформски курс.

"Ако видите да таква врста подршке не постоји, онда је фер да изађете пред грађане, и да видите имате ли подршку за то. Ако су грађани сити тешких резова после само годину дана, ако су незадовољни и хоће да се вратимо у блато подршке пропадајућим фирмама и разарања и лоших приватизација, са тим немам проблем", рекао је Вучић.

Борислав Стефановић, потпредседник ДС, за Данас истиче да би ову власт једино притисак споља натерао на превремене изборе.

 - Притисак споља на испуњавање непопуларних потеза би натерао власт на изборе. Ти непопуларни потезу би били да се Србија сложи да Косово добије место у УН и прихвати процес унитаризације БиХ. Објашњење за ванредне изборе било би неопходност уставних промена, наводи Стефановић.

 Према његовом мишљењу, лоша економска ситуација не би била разлог, јер, како каже, власт верује да је економска ситуација сјајна и да су грађани потпуно задовољни.

Јанко Веселиновић, заменик шефа посланичке групе СДС у Скупштини, за Данас каже да би разлог изборима биле турбуленције у СНС.

- У СНС су многи ушли из добре вере да учине добро за државу, а други део њих је у странци из личних интереса уже групе. Они који су ту из добре воље су добили више простора, међутим на кључним функцијама су људи које СНС означава као кривце за лошу ситуацију. Ту су кадрови Млађана Динкића, чак и ДС. Незадовољство оних у СНС, који су у странци из добрих намера, велико је и може да изазове турбуленције. Њих ће Вучић означити као недостатак подршке реформама и расписати изборе не би ли се ослободио кадрова који су постали гласнији него што треба - објашњава Веселиновић.

Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић за Данас истиче да рејтинг СНС и није баш толики колико се ових дана говори.

 - Апсолутно је немогуће да данас СНС, без Љајића, Драшковића, Веље има неколико процената више него пре годину дана. И то после свих мера штедње и неуспелих обећања. Стварни рејтинг СНС је негде око 40 одсто, што је такође страшно високо, али је пад је за пет-шест процената у односу на зимус. То је можда и главни разлог због којег Вучић размишља о изборима. Плус што се он најбоље сналази у атмосфери избора и изборне кампање - наводи Вукадиновић. 

 Он додаје да је могуће и да евентуалним општим изборима премијер жели да погура своје локалне листе, свестан да на локалу СНС баш и нема репрезентативне кадрове.

- Коначно, можда покушава тиме и да мобилише своје чланство, као и да заплаши мало међународне кругове и демонстрира непостојање алтернативе својој власти - закључује Вукадиновић.

Стратеџик маркетинг: СНС 50 одсто

Владајућој СНС истраживање Стратеџика даје 50 одсто подршке грађана који би изашли на бирачка места уколико би сутра били одржани избори. Социјалистичка партија Србије би освојила осам одсто, СРС седам процената и бележи највећи скок рејтинга, ДСС и Двери 6,6 одсто подршке, а ДС 6,1 одсто.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер