недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Приметна је нервоза западних политичких фактора и страх од евентуалне промене курса српске политике
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Приметна је нервоза западних политичких фактора и страх од евентуалне промене курса српске политике

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. октобар 2014.

Наставља се посета руског председника Владимира Путина Београду. Прве резултате за Глас Русије коментарише Ђорђе Вукадиновић, главни и одговорни уредник часописа “Нова српска политичка мисао”.

Више је него очигледно да је ова посета протекла у одличној, срдачној атмосфери. Такође, она илуструје висок ниво односа Србије и Русије, као и односа српског и руског народа. Ту не мислим само на протокол и највише државно одликовање које је додељено председнику Путину, као и дочек који је приређен и од стране државних званичника и од стране грађана, већ и на атмосферу којом је читав сусрет праћен. Не памтим да је било толико осмеха на лицу председника Путина током разговора са својим партнерима из иностранства, да је било толико позитивне енергије. Та добра атмосфера је заправо најважнији утисак са почетка овог сусрета.

Са друге стране, економски аспект је изузетно важан, вероватно више за Србију него за саму Русију, али су обе стране истакле колики је напредак постигнут током последњих годину дана у економској размени, али и колика шанса, колики простор постоји у смислу унапређивања односа.

Можда најважније је и истицање пријатељских односа српског и руског народа. Посебно је важна чињеница коју је истакао председник Николић да су Србија и Русија увек биле на истој страни, односно да никад нису биле супротстављене једна другој током историје. Осим тога, оне су обе биле на „исправној страни“ историје, како у прошлости, тако и у садашњости. У том смислу, рекао бих да је ово важна манифестација и за руску страну и за председника Путина, с обзиром на то да он може у Београду, као једној од европских престоница, да рачуна на неподељену подршку и руководства и народа, што свакако није безначајан политички добитак.

Коначно - реакције, сумње, па и повремено нервоза којом су западни политички фактори пратили ову посету показује да је, без обзира на релативно кратку посету председника Путина, ово био један значајан сусрет који обећава да се односи, сарадња између Русије и Србије треба да подигну на још виши ниво.

Да ли ће све ово бити довољно за некакав озбиљнији заокрет српске политике, то ћемо тек да видимо. Ту мислим на евентуалну промену курса Србије ка евроинтеграцијама. Саговорници Владимира Путина су ових дана јавно и декларативно истицали да Србија неће скренути са курса евроинтеграција, али да тај курс неће угрозити наше односе са Русијом.

Лично, нисам сигуран да је дугорочно могућа вожња на том паралелном колосеку, која подсећа на некадашњу политику „и Косово и Европа“.

Разговарао Тимур Блохин

(Глас Русије-НСПМ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер