уторак, 14. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Директор центра „Симон Визентал“ Ефраим Зуроф: Сребреница се никако не може поредити са холокаустом, мислим да је то названо геноцидом из политичких разлога
Хроника

Директор центра „Симон Визентал“ Ефраим Зуроф: Сребреница се никако не може поредити са холокаустом, мислим да је то названо геноцидом из политичких разлога

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. јун 2015.

Апсурдно је поредити холокауст, геноцид у Руанди и злочине у Сребреници, сматра један од најпознатијих светских ловаца на нацисте Ефраим Зуроф, директор центра „Симон Визентал” из Израела.

У ексклузивној телефонској изјави за „Политику” он је неколико пута поновио да то није исто и да је страшно правити таква поређења.

– Волео бих да су нацисти склонили јеврејске жене и децу пре свог крвавог похода, уместо што су их убили, али то се није десило, као што знамо. Ни Руанда и холокауст нису исто, иако су злочини који су се догодили у Руанди много сличнији холокаусту од онога што се десило у Сребреници. Али, опет, то није исто. Пре свега, ни Руанда ни Сребреница нису биле индустријско масовно убијање какво је почињено у холокаусту – истиче Зуроф.

Он није желео да коментарише нацрт резолуције о Сребреници, која би на предлог Велике Британије почетком јула требало да се нађе пред Саветом безбедности Уједињених нација. Његов одговор на питање „Политике” – како оцењује део резолуције у којем се осуђује свако порицање геноцида у Сребреници био је: „Нисам сигуран да је оно што се десило у Сребреници геноцид”.

– Колико знам, оно што се тамо десило није опис или дефиниција геноцида. Мислим да је одлука да се то назове геноцидом донета из политичких разлога. Очигледно се догодила трагедија, недужни људи изгубили су живот и треба да се сачува сећање на њих – наводи Зуроф.

Он додаје да су политички разлози превагнули и када је требало заузети став према страдању огромних размера у Руанди, где је од априла до јуна 1994. године побијено око 800.000 припадника мањинског народа Тутси.

– Иако то јесте био геноцид, Бил Клинтон није желео да то назове геноцидом из политичких разлога, јер није желео да буде присиљен да предузме нешто поводом тога – каже Зуроф.

Он се не слаже ни са све учесталијим поређењима и поистовећивањем злочина стаљинистичког режима и холокауста, иако истиче да је број жртава Стаљина и комуниста био већи од броја Јевреја страдалих у холокаусту. Као и у случају Руанде и Сребренице, није реч само о броју жртава.

– Шта прави разлику? Једни, стаљинисти, били су фанатици тоталног уништења људи. У другом случају, у случају страдања Јевреја у Другом светском рату, реч је, као што сам већ рекао, о индустријском масовном убиству – напомиње Зуроф.

(Јелена Чалија – Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер