уторак, 11. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарија Кисић Тепавчевић: Кризни штаб није разматрао пооштравање мера, ношење маске и физичка дистанца су заједничка мера за све бактерије и вирусе
Хроника

Дарија Кисић Тепавчевић: Кризни штаб није разматрао пооштравање мера, ношење маске и физичка дистанца су заједничка мера за све бактерије и вирусе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. октобар 2020.

Заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић каже да је претходних дана забележен пораст броја лабораторијски потврђених случајева инфекције, али је, по њеним речима, позитивно што није значајније порастао број хоспитализованих, а посебно особа на респираторима.

"Највећи број оболелих је између 20 и 40 година, видимо да оболевају и старији, углавном оне особе које су радно активне. Подаци су показали, када се ради код старијих од 60 година, да се радило о породичном контакту са млађом особом. Оболевају они који су највише изложени, групе средњег узрасног доба и нешто млађег, то су они који најмање примењују превентивне мере за које је показано да спашавају животе. Треба да похвалимо ђаке и наставнике који се очигледно придржавају мера, јер се настава одвија без значајнијег ширења у школској средини", рекла је Кисић Тепавчевић и додала да је оболело 98 деце, 61 у основној и 37 у средњој школи.

Треба да похвалимо ђаке и наставнике који се очигледно придржавају мера, јер се настава одвија без значајнијег ширења у школској средини

Упитана да ли ће бити уведене оштрије мере попут затварања граница или поновног увођења полицијског часа у случају да и у Србији, као у земљама окружења, број инфицираних драстично порасте, заменица директора Батута је рекла да Кризни штаб у овом моменту није разматрао те мере.

"Наш здравствени систем је спреман, али се надамо да нећемо бити у прилици да користимо пуне капацитете, редуковали смо ковид болнице, вратили се на нормалне режиме јер људи оболевају и од других болести. На нама је да урадимо све да се он не искористи. Ништа ново у борби се не може понудити, али мере су јако битне. Сада се о затварању граница и строжим мерама није ни причало", објаснила је.

На питање какве су прогнозе за наредни период, Кисић Тепавчевић каже да идемо у сусрет времену када је сезона респираторних инфекција и додаје да су ношење маске и физичка дистанца заједничка мера за све бактерије и вирусе.

"Прогнозе нису добре за читав свет јер се очекује пораст, надамо се да можемо успорити тај начин деловања вируса и преношење, ништа нам у борби против короне не може помоћи него да будемо савесни и одговорни. Ако гледамо ситуацију у региону и свету, доста су песимистичне слике. У Словенији и Хрватској је било више од 500 новооболелих. Свако од нас да преузме улогу и можемо да утичемо на ток епидемије. Очекује се пораст, али знамо како можемо да делујемо", каже заменица директора Батута.

Идемо у сусрет времену када је сезона респираторних инфекција, ношење маске и физичка дистанца су заједничка мера за све бактерије и вирусе

Када је у питању ситуација у геронтолошким центрима, Кисић Тепавчевић каже да су Кризном штабу јасни сви проблеми са којима се корисници сусрећу. Додаје да је свима јасно зашто су тако ригорозне мере, "јер кад се унесе вирус он се шири као пожар".

"Чак и сада имамо у одређеним установама присуство обољења, које није тако значајног карактера. Овакве установе су места где се релаксација мера последња доноси, када је низак ниво активности вируса. Дискутовали смо више пута, посете на отвореном су све што се уводило, у наредном периоду када се очекују респираторне инфекције, мала је вероватноћа да ће се мере релаксирати. Оно што је обезбеђено је да се корисници вакцинишу против грипа и стрептококуса пнеумоније. Заштита се показала као јако значајна мера", објаснила је. 

Поновила је да су се мере показале ефикасним и да свако од нас треба да да лични допринос како би средина била безбедна.

"Ако се свако буде тако понашао, брзо ћемо да видимо ефекат. Резултат из Кине и њихово дисциплиновано понашање нам је показало да можемо да изађемо као победници. Тамо нема локалне трансмисије, а немају вакцину ни специфични лек. Ниједна нова мера само да се код ових мера сви уозбиљимо, да нисмо пасивни посматрачи него да директно свако од нас утиче", каже.

(Н1, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер