среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Комеморација поводом 20. година злочина у Сребреници: Колона у којој је се налазио Александар Вучић нападнута приликом одласка из Поточара - премијер Србије извиждан и погођен каменом у лице; Вукадиновић - Сарајевски медији ширили мржњу
Хроника

Комеморација поводом 20. година злочина у Сребреници: Колона у којој је се налазио Александар Вучић нападнута приликом одласка из Поточара - премијер Србије извиждан и погођен каменом у лице; Вукадиновић - Сарајевски медији ширили мржњу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. јул 2015.

Колона у којој се налазио Александар Вучић је током напуштања Меморијалног центра у Поточарима нападнута.

Он је нападнут након што је положио цвет испред Меморијалног споменика и кренуо ка излазу.

Мања група људи се затрчала ка колони у којој је био Вучић али још није познато да ли је било физичког контакта са неким из колоне. Српски премијер је, како јављају репортери Н1 са лица места, прво извиждан а након тога и нападнут.

Он је напустио Поточаре.

Вучић погођен каменом у лице

Премијер Србије Александар Вучић на комеморацији у Сребреници погођен је каменом у лице и том приликом лакше је повређен. Вучић и људи из његове пратње су евакуисани и на путу су ка Београду, сазнаје "Блиц".

На улазу на гробље на којем ће бити покопани остаци жртава, разуларена маса пробила је заштитну ограду и кренула ка Вучићу и његовој пратњи. Ка делегацији из Београда полетеле су каменице, флаше с водом, ципеле...

"Било је страшно, гађали су камењем, ципелама, чиме год су су стигли - испричао је за "Блиц" један од чланова делегације.

Гомила је узвикивала "Четниче, иди кући!"

"Премијер је погођен каменом у лице, повређен је, али не страшно - каже наш саговорник и додаје да је маса све време узвикивала "Алаху акбар'".

Он је напустио Поточаре.

Премиjер Србиjе каменован приликом одласка из Поточара

ПOTOЧAРИ - Премиjер Србиjе Aлександар Вучић напустио jе мемориjални комплекс у Поточарима, а већа маса људи потрчала jе за делегациjом бацаjући каменице, jавио jе Роjтерс.

Дописник Танјуга jавља да jе маса напала премиjера Вучића при одласку из Поточара, а да му jе полициjа омогућила пролаз.

Вучић jе данас у Mемориjалноj сали обишао изложбу "Сребреница – Поточари – 1995. – 2015.", где се, у присуству наjвећег броjа медиjа, уписао у књигу жалости.

Приликом уласка у салу маjке страдалих Сребреници су се руковале и изљубиле са српским премиjером и на ревре закачиле сребренички цвет.

Истовремено поjедини окупљени грађани су му звиждали и добацивали.

Српски премиjер присуствуjе обраћању 17 говорника током свечаног дела комеморациjе, након коjе ће бити сахрањени посмртни остаци 136 сребреничких жртава идентификованих у последњих годину дана.

Вукадиновић: Инсистирање на употреби речи `геноцид` као тољага за ликвидацију РС, бошњачка јавност и медији ширили атмосферу мржње

Гостујући на телевизији N1, политички аналитичар и уредник "Нове српске политичке мисли" Ђорђе Вукадиновић оценио је да пречеста употреба речи "геноцид" од стране разних политичких фактора представља тољагу која служи за ликвидацију Републике Српске.

- Оволико ултимативно инсистирање да се догађаји у Сребреници назову геноцидом представља резултат жеље Сарајева да успостави доминацију у БиХ, и тиме у дефинитивно подређен положај стави Бањалуку, Републику Српску и тамошње Србе. Још је важнији спољни мотив и интерес који има Запад да, на овај начин квалификујући злочин у Сребреници фактички амнестира себе, и тиме оправда свој ангажман у корист једне стране у грађанском рату у бившој СФРЈ, као и бомбардовање босанских Срба и Србије 1999. Такође, не мање значајан мотив јесте и жеља САД да се представе као пријатељи и заштитници `добрих муслимана`, насупрот оним `лошим` које бомбардују и убијају по Сирији и Ираку - рекао је Вукадиновић, приметивши да су Србија и Срби отишли најдаље у процесу суочавања са прошлошћу у односу на све друге народе у региону.

- У Србији практично нико не пориче да се у Сребреноци догодио злочин. У анкети коју смо спровели 2010. свега 6,7 одсто испитанка је рекло да сматра да у Сребреници није било никаквог злочина, што је вероватно мање од оних који верују у ванземаљце. Насупрот томе, у Сарајевској и бошњачкој јавности практично постоји консензус о томе да је Насер Орић национални херој. Подсетићу вас да је градоначелник Сребренице данима изјављивао да ће Александар Вучић бити непожељан у Поточаримса, уколико Орић не буде поштен на слободу, а слично је говорио и члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић. Укратко, британски предлог Резолуције о Сребреници је разбуктао страсти и антисрпску мржњу код доброг дела босанских муслимана, што је додатно подгрејало ионако запаљиву атмосферу и довело до данашњег напада на премијера Србије. То је један ружан нцидент и за сваку осуду, иако не сумњам да ће Вучић тај напад умети политички да капитализује - приметио је Вукадиновић, уз констатацију да смо сад вероватно доста даље од регионалног помирења него што смо били пре свих набројаних догађаја.

Теодор Мерон: Нико нема права да негира геноцид

Председник Хашког трибунала Теодор Мерон, који је, како је рекао, имао част да председава тим судом приликом доношенај пресуде у жалби против Радислава Крстића, поручио је да је у Сребреници почињен геноцид и да нико нема право да негира тај злочин.

Мерон је, говорећи на комеморацији поводом 20. годишњице сребреничког злочина, рекао да је геноцид злочин против целог човечанства и његове последице осећају сви.

- Снаге босанских Срба су починили геноцид... Они су свим заробљеним мушкарцима, војницима, цивилима, старим и младим, одузели личне ствари и документа, смишљено и методично убијали искључиво на основу њихове припадности и идентитета - прочитао је Мерон део једне од пресуда.

Цитирајући пресуду он је рекао да су снаге босанских Срба знале када су су упустиле у тај геноцидни подухват да ће то остати трајна рана муслимана, а да ће одговорни носити ову стигму и да ће она служити као упозорење за будухцност свима који помисле да понове нешто тако гнусно.

Преусуда Крстићу, рекао је, само је једна у низу пресуда, а свака је доказ посвећености међународне заједнице да се одговорни привреду правди, мада је пресудно да се они који су почнили злочине позову на одгооврности путем правичног судског поступка.

- Не смемо заборавити да судске пресуде не лече дубоке ране нанесене злочинима који су поцицњени у Сребреници. Судске пресуде не воде помирењу - рекао је Мерон.

Додао је да тога морају бити свесни сви, без обзира да ли је реч о мени који сам их изгубио своје у холокаусту, или оних који су своје изгубили у Сребреници.

Тога, казао је, морају бити свесни сви - од грађанских и верских вођа, родитеља, деце, појединаца, као што су мајке Сребренице, те да њима припадне обавеза да смогну снаге да поново обнове своје заједнице.

- Морамо одати и почаст бројним мушкарцима који су од страшних догађаја 95. учинили толико тога да кренемо напред и да никада не заборавимо прошлост - поручио је Мерон.

Ахмет Давутоглу: БиХ је нада за све нас

Председник Турске Ахмет Давутоглу поручио је да се геноцид који се десио у Сребреници не сме никад више поновити, приметивши да они који су убили осам хиљада мушкараца, убили су цело човечанство.

Наводећи да постоји и етичка димензија трагичних догађаја од пре 20 година, Давутоглу је подсетио да међународна заједница није била у стању да спречи злочин, а да он као и други државници увек говоре да тако нешто никад не сме да се догоди, али то се и даље догађа.

- Дешава се и даље и зато ми морамо креирати дух достојанства и људскости, то нам поручују и породице жртава - рекао је Давутоглу.

Земљама региона поручио је да се морају ујединити у напорима за бољу сарадњу, не заборављајући при томе шта се десило у Сребреници, али не желећи да пропагирају мржњу и освету.

- Данас БиХ предстваља наду за све нас, а успех Босне ће бити успех човечанства, а неуспех Босне биће наш неуспех - рекао је Давутоглу поручивши да мир у Босни значи мир у Европи и свету, те да је "Босна нада за све нас".

Јорданска Нур: Из Сребренице порука злочинцима да ће бити кажњени

Јорданска краљица Нур изјавила је данас да се у свету данас дешава превише злочина и да је Сребреница право места одакле им се шаоље порука да злочин неће проћи некажњено да ће се починиоци пронаћи и одговарати за своје злочине.

Нур је у обраћању на обележавању 20 година Сребренице у Поточарима навела да мајке Сребренице имају посебно место у њеном срцу и да се у њима види снага вере и да добро и људскост побеђује зло.

- Окупили смо се да са вама поделимо тугу и покажемо јединство - рекла је Нур

Како је рекла да су проналажење и идентификација жртава и несталих преко потребна борба у борби за правду и супротстављање злочинима применом владавине праве.

Нур је навела и да се не може заборавити људско лице трагедије и додала да политика и предрасуде не смеју засенити патње.

(Танјуг)

Вучић се уписао у Књигу жалости

"Надам се да се овако ужасан злочин више никада неће догодити. Уверен у другачију и бољу будућност српског и бошњачког народа, изражавам најдубље саучешће свим жртвама и њиховим породицама. Овде у Сребреници обавеза сваког од нас је да погнемо главу, не заборавимо и почнемо да стварамо другачију будућност. А. Вучић"

(Из Књиге жалости)

Валентин Инцко: За помирење је мало 20 година, добро је што је Вучић дошао у Поточаре

Високи представник међународне заједнице у Босни и Херцеговини Валентин Инцко изјавио је данас да је 20 година мало за помирење на простору БиХ, али да је оно у току, те да је зато добро што је премијер Србије Александар Вучић дошао у Поточаре.

Како је Инцко објаснио у изјави Танјугу у БиХ постоји различито мишљење у вези са оним што се догодило на том простору,и додао да је иста ситуација и у сукобу између Турака и Јермена, као и, примера ради, у вези са Гаврилом Принципом, да ли је био херој или убица.

- Двадесет година је мало, али мислим да је у току помирење. То видите ако гледате драмске клубове у Сребреници или музичку школу 'Добрих тонова', где 200 младих, од којих су 40 одсто Бошњаци, а остало Срби, који се заједно баве музиком, то су радили и за папу - рекао је Инцко.

Према његовим речима, пут помирења почео је пре пет година доласком тадашњег председника Србије Бориса Тадића који је, како каже, отворио врата да на обележавање злочина у Сребреницу почну да долазе и Срби.

Он је истакао да је, када је реч о помирењу, добро што је премијер Србије Александар Вучић дошао да ода почаст страдалима, додајући да је његова порука у том смислу веома важна.

(Танјуг)

Вучић дочекан звиждуцима, Клинтон и Олбрајтова аплаузима

У Сребреници се данас обележава двадесета годишњица од тешког ратног злочина над муслиманским становништвом. Обележавању годишњице у Меморијалном центру Поточари присуствује велики број страних делегација и званичника, укључујући и премијера Србије Александра Вучића, али и председника Словеније Борута Пахора, бившег америчког председника Била Клинтона, хрватску председницу Колинду Грабар Китаровић, и многе друге.

Премијер Србије Александар Вучић стигао је у Сребреницу нешто иза 10 часова. Он се по доласку није обраћао новинарима, и уписао се у Књигу жалости.

Премијер је дочекан звиждуцима и повицима масе окупљеног народа, али ситуација није било толико драматична због високих степена мера безбедности. Вучићевом доласку претходило је ојачавање полицијског кордона, јавља дописник Блица.

Мајке Сребенице су премијеру Вучићу пожелеле добродошлицу, а једна од њих Хатиџе Мехмедовић му је на ревер окачила Сребренички цвет, преноси Танјуг.

Како јавља репортер "Блица", долазак Била Клинтона и Мадлен Олбрајт дочекан је аплаузом.

Нешто после премијера Вучића стигла је и председница Колинда Грабар Китаровић.

Први је од званичника дошао главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц, а потом су пристигле делегације држава на високом нивоу.

У Меморијални центар Поточари читавог јутра долазио је све већи број грађана.

Како јавља репортер Блица, у самом У самом Меморијалном центру тешко је проценити колико је људи дошло, али је много више него ранијих година. Град је од синоћ био жив, а будући да је у току Рамазан, роштиљарнице су радиле читаву ноћ.

Саобраћај на путу од Сребренице до Братунца је успорен због великог броја аутомобила, као и грађана који пристижу на комеморацију, на којој се очекује присуство више десетина хиљада људи.

Атмосфера је мирна, а о безбедности грађана брину припадници полиције и Оружаних снага Босне и Херцеговине, чије је присуство у великом броју приметно око Меморијалног центра Поточари.

У његовој околини грађани махом носе мајице са натписима "Геноцид у Сребеници", међу њима има и појединаца у маскирним униформама са бошњачким обележјима, и "ратним" бошњачким заставама.

Бројне новинарске екипе из БиХ, региона, и европских држава, односно више од 800 акредитованих представника медија, од јутрос преносе догађања у Меморијалном центру Поточари.

2.000 полицајаца обезбеђује скуп

Председник Организационог одбора и начелник општине Сребреница Ћамил Дураковић рекао је Танјугу да су своје учесће потврдили и председник Македоније Ђорђе Иванов, заменица генералног секретара УН Жан Мари Гено, министри спољних послова већине европских земаља, као и представници музеја холокауста из САД.

Поред Пахора, очекује се да се на комеморативној свечнаости обрате Клинтон, председник Хашког суда Теодор Мерон, главни тужилац Серж Брамерц, високи представник за БиХ Валентин Инцко, српски члан Председништва Драган Човић и други.

Дураковић је за Танјуг рекао да у последњих десет година није било више страних делегација, него што ће их бити данас.

Према његовим речима, очекује се да комеморацији присуствује између 50.000 и 70.000 грађана.

"Ми у организационом одбору смо учинили све да тај догадајај прође у најбољем реду, достојанствено и са фокусом на 136 новоидентификованих жртава које ће бити укопане 11. јула", рекао је Дураковић.

Више од 2.000 полицијских службеника разних нивоа, укључујући и 1.200 припадника МУП Републике Српске, бринуће о безбедности, док ће око 350 редара бити сервис грађана и делегација.

Дураковић је навео да ће сви који дођу у Сребреницу имати исти третман и истакао да организатори не желе да српски премијер доживи било какву непријатност у Меморијалном центру.

"У овом моменту немамо таквих сигнала. Ми не желимо да због било чега оставимо лош дојам као домаћини, желимо да свако ко дође буде исто третиран као и друге делегације", рекао је Дураковић. Дураковић је поновио да Насер Орић неће присуствовати комеморацији у Сребреници 11. јула, као и да неће иступати у јавности.

Седамнаест говорника

У свечаном делу комеморације предвиђено је обраћање 17 говорника, међу којима ће, поред председника Словеније Борута Пахора, бити и Колинда Грабар-Китаровић, премијер Турске Ахмет Давутоглу, некадашњи председник САД Бил Клинтон, као и члан Председништва БиХ Драган Човић.

Присутнима ће се обратити главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц, председник тог Суда Теодор Мерон, као и високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко, заменик генералног секретара УН Јан Елиасон, шеф холандске дипломатије Берт Кендерф и саудијска принцеза Нур.

Комеморативна свечаност почиње у 10.30, а после тога ће бити сахрањени посмртни остаци 136 сребреничких жртава идентификованих у последњих годину дана.

(Милка Милојевић – Танјуг) 

Тачију онемогућен долазак у Сребреницу

Заменик косовског премијера Хашим Тачи написао је на Фејсбуку да му је онемогућено да данас отпутује у Сребреницу иако је добио позив власти Босне и Херцеговине.

Како наводи Тачи, њему у последњем моменту није дозвољено да отпутује и учествује на комеморацији у Сребреници са објашњењем да је непожељан за Републику Српску.

Он је написао да су Косово и његов народ срцем и мислима са породицама које ће данас сахранити чланове својих породица које су изгубили у тој страхоти.

(Спутњик)

Александар Вучић пред Сребреницу: Србија осуђује злочин и то није политичка игра

Председник Владе Србије Александар Вучић изјавио је данас да Србија јасно и недвосмислено осуђује ужасни злочин који се пре 20 година догодио у Сребреници и гнуша се оних који су у њему учествовали

У писму јавности, пред полазак у Сребреницу, премијер је навео да не постоје речи којима неко може да изрази жал и тугу за настрадалима, саопштила је Канцеларија за сарадњу са медијима владе.

- Моја рука је пружена, и остаће таква, без икакве полтике и без обзира на евентуалну казну, или награду - поручио је Вучић.

- Двадесет година је прошло од стравичног злочина који се догодио у Сребреници. Не постоје речи којима било ко може да изрази жал и тугу за настрадалима, као и бес и огорчење према онима који су тај монструозни злочин починили. Србија, јасно и недвосмислено, осуђује тај ужасни злочин, гнуша се оних који су у њему учествовали и наставиће да их приводи правди - навео је Вучић.

Он је истакао да је његова одлука да као председник Владе Србије оде у Сребреницу "много више од политике и много више од било каквих политичких игара, и од ставова, притисака, и оних да дођем, и оних да не дођем".

- Моја обавеза је да се поклоним жртвама, то је чин којим се одређујемо према будућности. А та - наша заједничка будућност, никако не може да буде жртвована због било чије, личне, или националне себичности. Тога не сме да буде међу толииким гробовима - поручио је Вучић.

Он је истакао да овде само одјекује просто питање - "шта да урадимо да нам се не понови?"

Премијер је истакао да ми желимо, да Влада Србије жели, да живимо са Бошњацима, да заједно радимо и да почнемо да верујемо једни другима.

- Желим, у име Србије, дакле, свима нама, и то најискреније, будућност, и мислим да је то, данас и највише што можемо да учинимо за сву несрећну прошлост. Моја рука је пружена, и остаће таква, без икакве полтике и без обзира на евентуалну казну, или награду - поручио је Вучић.

Он је рекао да је то његова дужност и света обавеза и пред онима који су страдали, и пред онима који долазе, да, уместо њих живе.

"И једнима нека је вечна слава, а другима, вечни мир. Све мање од тога, била би увреда и свим нашим жртвама“, наводи се у писму премијера Вучића.

Обележавање 20 година од злочина у Сребреници - Потврђен долазак Александра Вучића, Колинде Грабар Китаровић и Била Клинтона; Главни говорник Борут Пахор

У Сребреници ће данас бити обележена 20. годишњица од тешког ратног злочина над муслиманским становништвом, којој ће присуствовати велики број страних делегација и званичника, укључујући и премијера Србије Александра Вучића.

Главни говорник на комеморацији биће председник Словеније Борут Пахор, а како је најављено у Сарајеву, у Поточаре ће доћи и бошњачки члан Председништва Бакир Изетбеговић, бивши председник САД Бил Клинтон, саудијска принцеза Нура, председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић, председник Црне Горе Филип Вујановић и многи други.

Висока представница Европске уније за спољну политику и безбедност Федерика Могерини, иако је раније било најављено, неће присуствовати данашњој комеморацији сребреничких жртава у Поточарима, саопштено је из њеног кабинета.

Као разлог се наводи њена заузетост преговорима о иранском нуклеарном програму у Бечу, који су ушли у финалну фазу.

Председник Организационог одбора и начелник општине Сребреница Ћамил Дураковић рекао је Тањугу да су своје учесће потврдили и председник Македоније Ђорђе Иванов, заменица генералног секретара УН Жан Мари Гено, министри спољних послова већине европских земаља, као и представници музеја холокауста из САД.

Поред Пахора, очекује се да се на комеморативној свечнаости обрате Клинтон, председник Хашког суда Теодор Мерон, главни тужилац Серж Брамерц, високи представник за БиХ Валентин Инцко, српски члан Председништва Драган Човић и други.

Тренутно је на листи 16 говорника, преносе медији. Обраћања ће трајати око сат и по времена.

Комеморативна свечаност почиње у 10.30, а после тога ће бити сахрањени посмртни остаци сребреничких жртава идентификованих у последњих годину дана.

Претходно ће бити организована изложба "Сребреница-Поточари 1995-2015" .

Дураковић је за Танјуг рекао да у последњих десет година није било више страних делегација, него што ће их бити данас.

Према његовим речима, очекује се да комеморацији присуствује између 50.000 и 70.000 грађана.

"Ми у организационом одбору смо учинили све да тај догадајај прође у најбољем реду, достојанствено и са фокусом на 136 новоидентификованих жртава које ће бити укопане 11. јула", рекао је Дураковић.

Више од 2.000 полицијских службеника разних нивоа, укључујући и 1.200 припадника МУП Републике Српске, бринуће о безбедности, док ће око 350 редара бити сервис грађана и делегација.

Дураковић је навео да ће сви који дођу у Сребреницу имати исти третман и истакао да организатори не желе да српски премијер доживи било какву непријатност у Меморијалном центру.

"У овом моменту немамо таквих сигнала. Ми не желимо да због било чега оставимо лош дојам као домаћини, желимо да свако ко дође буде исто третиран као и друге делегације", рекао је Дураковић. Дураковић је поновио да Насер Орић неће присуствовати комеморацији у Сребреници 11. јула, као и да неће иступати у јавности.

(Танјуг-Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер