петак, 08. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Београд прихвата улазак Приштине у међународне организације?
Хроника

Данас: Београд прихвата улазак Приштине у међународне организације?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. август 2015.

За 25. август у Бриселу најављен наставак политичких преговора Србије и Косова

Приштина, Брисел, Београд - За 25. август у Бриселу најављени наставак политичких преговора Београда и Приштине могао би да се заврши потписивањем четири нова споразума, тврде Данасови извори у седишту ЕУ.

Они наводе да би премијери Србије и Косова Александар Вучић и Иса Мустафа требало да потпишу договоре о енергетици, телекомуникацијама, заједници српских општина и документ који се тиче принципа нормализације односа Београда и Приштине, за који се још не зна да ли ће бити други бриселски споразум. Тај "папир", наводно, би требало да садржи резиме већ постигнутих споразума, као и теме о којима тек треба да се преговара: имовина, платни промет, међусобна потраживања, положај СПЦ и права српске заједнице, подстицање прекограничне сарадње и сарадње у међународним организацијама.

Како је Данасу незванично речено, најспорније питање је сарадња у међународним организацијама, јер уколико би то ушло у споразум 25. августа, аутоматски би обесмислило дипломатску акцију Београда против чланства самопроглашене косовске државе у Унеску. Истовремено у утицајним политичким круговима у Београду шире се приче да форсирањем проблема Унеско, шеф српске дипломатије Ивица Дачић, председник Србије Томислав Николић и СПЦ желе да спрече Вучића да стави потпис на нове "принципе".

У Бриселу напомињу да се преговори о сарадњи и међусобном неометању у учлањивању Београда и Приштине у међународне организације воде од раније, али да је у први бриселски споразум ушла само одредба о регионалним организацијама. Дипломатски извори тврде да је потписивање ових споразума важно како Београду због отварања поглавља 35 у преговорима са ЕУ, тако и због Бечке конференције на којој би 27. августа немачки канцелар Ангела Меркел требало да крунише свој ангажман на унапређењу сарадње на Западном Балкану.

У Приштини, уз поменуте теме, најављују да ће двојица премијера у Бриселу разговарати и о судбини "Парка мира" у северном делу Косовске Митровице, чије се измештање незванично најављује одмах по потписивању споразума о ЗСО.

Иако се планирају нови споразуми, ни они који су почели да се спроводе не функционишу најбоље. Меморандум о осигурању, који је из другог покушаја почео да се спроводи 12. августа, завршиће се, највероватније, новим споразумом око регистарских таблица, мада су и Београд и Приштина, у јулу, када је одложен почетак спровођења овог договора, тврдили да је реч о две различите преговарачке теме.

Едита Тахири, "министар без портфеља у Влади Косова" задужена за техничке преговоре са Београдом, изјавила је за приштински дневник Зери да ће "Косово у септембру увести пробне таблице за возила из Србије, ако до краја августа Србија не укине обавезу да возила са ознакама РКС приликом уласка у Србију добијају пробне таблице за које се дневно плаћа пет евра". Тахири је раније рекла за Данас да је Приштина тражила од ЕУ да се у септембру одржи састанак о регистарским таблицама.

У дипломатским круговима спекулише се да би цела прича о осигурању и таблицама могла да се заврши укидањем српских таблица на северу КиМ. Према техничком Споразуму о слободи кретања из 2011, превиђено је да "сви власници аутомобила са пребивалиштем на Косову користе РКС и КС регистарске таблице". Приштина је требало да "продужи важење КС таблица на почетни период од пет година после ког ће обе преговарачке стране уз посредовање ЕУ поново размотрити ово питање". Борислав Стефановић, бивши главни београдски преговарач у техничком дијалогу са Приштином, раније је објаснио за Данас да се "део тог споразума који се тиче таблица не односи на север КиМ, а да је све остало тумачење Приштине".

Током викенда приштински медији јавили су да је Приштина, после вишегодишњих активности поднела захтев "за пуноправно чланство у Интерполу, о ком би требало да се расправља у новембру, на 84. заседању Генералне скупштине ове организације. "Косовски министар унутрашњих послова" Скендер Хисени потврдио је да је захтев поднет и очекује "позитиван одговор, чак и уколико буде донета одлука да Косово претходно мора да испуни стандарде који се тичу легислативе".

Оливеру Ивановићу нарушено здравље због штрајка глађу

- Конзилијум Здравственог центра у Косовској Митровици оценио је јуче да је здравствено стање лидера Грађанске иницијативе СДП Оливера Ивановића нарушено и да се не искључује могућност да дође до погоршања, јер је Ивановић наставио штрајк глађу. Према речима директора ЗЦ Милана Ивановића, стање Оливера Ивановића је стабилно, мада "показује знаке анемије, слабости, малаксалости, дехидратације, психичке узнемирености и несанице, крвни притисак му је низак, а пулс успорен, има вирусну инфекцију", преноси Радио Контакт плус. Ивановић је смештен на интензивној јединици кардиологије и "узима потребне лекове и инфузиони физиолошки раствор". Лекари негодују што КПС јуче није допустио да лидера СДП посете чланови породице, адвокат и свештеник. Породица оптужује КПС да "покушава да изолује Оливера Ивановића". Рада Трајковић, лекар и бивши посланик у Скупштини Србије, позвала је јуче Оливера Ивановића да прекине штрајк глађу јер је "Србима потребан жив и здрав". Она је рекла да је "свима јасно да је Ивановић политички затвореник, иако је свих ових година на КиМ потпуно био у служби опстанка и омогућавања нормализације живота", преноси ФоНет.

Током викенда Апелациони суд је повукао одлуку о потврди продужетка притвора Ивановићу. На снази је остала одлука о продужетку притвора до 26. августа када би Еулексово судско веће требало поново о томе да одлучује. Ивановићев адвокат Небојша Влајић најавио је да ће поднети нови захтев да се Ивановићу допусти да се брани са слободе. Суђене Ивановићу и још четворици Срба, од којих је са њим у затвору остао само пензионисани официр МУП Србије Драгољуб Делибашић, наставља се 10. септембра.

Спорна литература, путник непознат

Српски цариници на граничном прелазу Хоргош открили су у аутобусу који саобраћа на релацији Беч-Призрен осам књига на албанском језику "Терор окупаторске Србије над Албанцима 1844-1999", као и 17 примерака књиге о припаднику ОВК Агиму Зенелију, саопштила је Управа царина. Спорна литература пронађена је у пртљагу непознатог путника, у картонској кутији испод постељине. Нико од 16 путника није се пријавио као власник тог пртљага, па је прекршајни поступак покренут против возача албанске националности, а књиге су привремено задржане.

Батаковић: Повлачење из бриселског дијалога због Унеска

- Кораци који предстоје у процедури пријема Косова у Унеско мало зависе од Србије. Сила одређује нова правила, која онда, временом, постану део међународог права. Стога сам, око читавог процеса који се захуктао око пријема Косова у Унеско, веома скептичан. Кораци који предстоје у процедури пријема мало зависе од Србије. Једини опипљиви начин да се то спречи је да се озбиљно, а не само формално, запрети повлачењем Србије из Бриселског дијалога - изјавио је у интервјуу новосадском Дневнику дипломата и историчар Душан Т. Батаковић, директор Балканолошког института САНУ.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер