среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дан жалости у знак сећања на страдања и прогон Срба у "Олуји"; Патријарх Иринеј служио парастос у Цркви Светог Марка, уз сирене и црквена звона у подне, кренула поворка грађана
Хроника

Дан жалости у знак сећања на страдања и прогон Срба у "Олуји"; Патријарх Иринеј служио парастос у Цркви Светог Марка, уз сирене и црквена звона у подне, кренула поворка грађана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. август 2015.

Нови Сад: Сирене и изложба “Олуја - злочин који траје”

Поводом Дана сећања на страдање и прогон Срба, огласиле су се сирене за јавно узбуњивање.

Двадесетак Новосађана окупила се око фотографија које су део изложбе “Олуја - злочин који траје” на Тргу слободе и застало на тренутак како би одали пошту страдалима у “Олуји”.

Изложба „Олуја - злочин који траје“ постављена је у знак обележавања страдања више од 250.000 Срба који су протерани са својих огнијишта 1995. године.

Истовремено и у другим деловима града грађани су застајали на улицама како би одали пошту жртвама “Олује”.

(С. Аничић – Блиц)

Минут ћутања у Зрењанину без сирена

На зрењанинском Тргу слободе неколико грађана минутом ћутања у 12 сати, одазвало се апелу да се и на тај начин обележи Дан сећања, 5. август.

Сирена се у центру града није огласила.

(С. Сурла – Блиц)

Дан жалости у знак сећања на страдања и прогон Срба у "Олуји"; Патријарх Иринеј служио парастос у Цркви Светог Марка, уз сирене и црквена звона у подне, кренула поворка грађана

У Србији је данас Дан жалости поводом обележавања Дана сећања на страдање и прогон Срба у акцији Олуја.

Тачно у подне огласиће се звона на свим црквама Српске православне цркве и сирене са сигналом за престанак опасности, чиме ће бити означен минут ћутања за жртве ратова од 1991. до 1995. године.

Испред цркве Светог Марка у Београду окупило се неколико хиљада грађана. У цркви се данас одржава парастос поводом обележавања Дана сећања на страдале и прогнане Србе.

Парастос служи патријарх српски Иринеј. Упркос најавама, председник Србије Томислав Николић не присуствује парастосу.

На парастосу и испред цркве је неколико хиљада људи, углавном породица жртава. Парастосу, између осталих, присуствују и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин, председник владине Комисије за нестала лица Вељко Одаловић и председник Коалиције удружења избеглица Миодраг Линта.

На почетку парастоса представници Удружења избеглица и колониста Алибунар развили су транспарент на коме је писало "Олуја = злочин".

Пре парастоса грађани су палили свеће у припрати, а са звучника су читана имена убијених и несталих током и после акције "Олуја".

Након парастоса окупљеним грађанима обратио се митрополит црногорски Амфилохије.

После парастоса, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин и делегација Коалиције удружења избеглица, у Ташмајданском парку полажу венац на спомен плочу Србима страдалим у оружаним сукобима на простору бивше Југославије.

У 12 часова кренула је шетња од цркве Светог Марка до Центра Сава, где ће бити одржана Меморијална академија.

Колона се креће поред Народне скупштине и хотела Москва, низ Призренску улицу, преко Бранковог моста до Центра Сава.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин казао је новинарима након скупа да је повратак избеглица нешто на шта ; Хрватска треба да одговори, и да то више није "српска одговорност".

"Хрватска мора гласно да каже: 'Желимо ове људе и њихове потомке назад'", казао је Вулин.

Упитан зашто је Србији требало двадесет година да 5. август прогласи даном жалости, када су 1995. године Владу чинили исти људи који је данас чине, министар Вулин негирао је да је био у Влади и негирао је да је садашњи председник Владе Србије Александар Вучић био у Влади.

Када се парастос завршио, стигао је и министар Велимир Илић.

После парастоса, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин и делегација Коалиције удружења избеглица, у Ташмајданском парку полажу венац на спомен плочу Србима страдалим у оружаним сукобима на простору бивше Југославије.

У 12 часова кренула је шетња од цркве Светог Марка до Центра Сава, где ће бити одржана Меморијална академија.

Колона се ка Центру Сава упутила на челу са трактором, а власник трактора је за Блиц рекао да је стигао из Сиска у Београд како би присуствовао манифестацији.

Колона се креће поред Народне скупштине и хотела Москва, низ Призренску улицу, преко Бранковог моста до Центра Сава.

У 14 сати у Великој дворани Центра Сава, у организацији Коалиције удружења избјеглица, биће одржана Меморијална академија "Олуја - да се не заборави злочин", на којој ће бити приказан филм о страдању Срба и изведен уметнички програм.

На Меморијалној академији, најављено је присуство председника Србије Томислава Николића, чланова Владе Србије и Народне скупштине, осталих државних органа, српског патријарха Иринеја и бројних грађана.

Пружаоци медијских улога дужни су да своје програмске шеме детаљно прилагоде обележавању Дана жалости, укључујући и емисије намењене иностранству, као и да емитују прикладну музику и емисије, уместо хумористичких, забавних, фолклорних и других садржаја са забавном и народном музиком.

На насловним странама дневних новина, које треба да буду искључиво у црној и белој боји, што важи и за фотографије, потребно је објавити и одлуку о проглашењу Дана жалости и његовом обележавању, наводе из Министарства културе и информисања.

У складу са Законом, обавезу да прилагоде своје програме имају и све установе културе.

У знак сећања на страдања и прогон Срба у "Олуји" 5. август је проглашен Даном жалости на територији Србије и Републике Српске.

Отава: Помен страдалима и прогнанима у Олуји

Пред првим спомеником у свету посвећеном људским правима подигнутом у престоници Канаде данас ће бити одржан годишњи помен у знак сећања на страдале и прогнане Србе из Хрватске.

Помен организује локално Друштво за заштиту српске баштине у чије име је Отављанин-досељеник Станко Вулета упутио позив свим Канађанима. Позив су, посредством Канадске парламентарне прес галерије, примили сви представници медија акредитовани при парламенту и влади Канаде.

У позиву се наглашава да је помен "сећање на изгон више од 600.000 Срба из Хрватске који је кулминирао прогоном 250.000 Срба током само два дана из њихових домова у Крајини 1995".

"Пре двадесет година хрватска војска отпочела је кампању етничког чишћења Срба са њихове земље која им је у миру припадала пре пет векова. Срби нису само прогнани из Хрватске него и из четири од пет највећих градова у Босни", каже се даље у српском отавском позиву.

"Изгон Срба 1995. био је само последњи корак у хрватском плану из Другог светског рата 'трећину побити, трећину прогнати и трећину принудно покатоличити' када је у тзв. НДХ пре 74 године убијено милион и по Срба, мушкараца, жена и деце", закључује се у писаном обраћању Друштва за заштиту српске баштине у Отави канадским медијима и јавности.

То Друштво и раније је, истим поводом, организовало сличне помене пред Спомеником људским правима у суседству Градске скупштине Отаве и у непосредној близини канадског парламента. 

Споменик, откривен 1990, посвећен је борби за основна људска права и слободе и на црвеној мермерној скулптури уклесане су речи из првог члана Декларације УН о људским правима "Сва људска бића родјена су слободна и једнака у достојанству и правима". На посебној спомен-плочи, на оба званична језика у Канади, енглеском и француском, истакнуте су речи "једнакост", "достојанство" и "права".

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер