среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владислав Вукомановић, члан Лончаревог тима који ће проучавати утицај ископавања литијума на здравље грађана: Литијум је лек који се користи у третирању неких обољења, ипак проблем далеко сложенији
Хроника

Владислав Вукомановић, члан Лончаревог тима који ће проучавати утицај ископавања литијума на здравље грађана: Литијум је лек који се користи у третирању неких обољења, ипак проблем далеко сложенији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. август 2024.

Члан тима који ће се бавити евентуалним последицама по здравље ако дође до копања литијума, директор Института за здравствену заштиту мајке и детета Владислав Вукомановић изјавио је данас да је здравље деце и грађана вредније од било ког метала и било ког материјалног добра.

Поводом формирања тима од девет здравствених стручњака, Вукомановић је за РТС рекао да се тај тим састоји од лекара различитих специјалности и да је то само део мултидисциплинарног тима.

Он је навео да су га медицина заснована на доказима, доброј клиничкој пракси, одговорност и оптимизам повукли ка томе да прихвати позив у тиму и да се нада да ће дати неки скроман допринос.

Вукомановић објашњава да је литијум лек, да то знају здравствени радници, који се користи у лечењу и третирању неких обољења. Међутим, указује да је проблем далеко, далеко сложенији од тог само здравственог аспекта.

„Тражимо аналогију у односу на неке друге случајеве у другим земљама. Добићемо информације и то нам је свакако доступно. Да ли је било неког угрожавања здравља, деце и становништва у околини тих рудника или даље од тога и на основу те аналогије бићемо спремни да уколико буде потребно дамо и одговоре. Надам се да ће они бити довољни и корисни“, рекао је Вукомановић.

Директор Института за здравствену заштиту мајке и детета Владислав Вукомановић, члан државног здравственог тима који ће се бавити последицама по здравље грађана уколико дође до ископавања литијума, изјавио је да тај тим жели да "превенира сваку врсту страха".

„Управо и ови тимови који ће бити формирани, пре свега и здравствени тим, треба да одагнају и превенирају страх до евентуалног почетка таквог неког пројекта. Да будемо потпуно свесни, потпуно јасни, да не може бити значајног угрожавања здравља становништва ни по коју цену“, рекао је Вукомановић за Радио-телевизију Србије.

Он је навео да ће здравствени тим бити део мултидисциплинарног тима у чијој ће средини бити „пирамида безбедности“ која подразумева мере и активности за очување животне средине, на чијем ће врху бити здравље грађана.

Додао је да ће тај тим одговарати на питања о евентуалним последицама по здравље грађана тражећи аналогију у односу на случајеве у другим земљама, односно информација да ли је било угрожавања здравља становништва у околини тих рудника и даље од њих.

„На основу те аналогије, бићемо спремни да, уколико се буде указала потреба, дамо неке одговоре. Надам се да ће они бити довољни и корисни“, казао је Вукомановић.

Ко су све чланови здравственог тима

Министар здравља Златибор Лончар представио је у уторак тим здравствених стручњака који ће се, према његовим речима, бавити утицајем ископавања литијума (уколико до њега дође), на здравље грађана.

Најавио је да ће у тиму бити директорка Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ Верица Јовановић, научни саветник и хематолог Бела Балинт, шефица Катедре за хигијену на Медицинском факултету у Београду Сања Миленковић и начелник Института за медицину рада Војномедицинске академије (ВМА) Александар Алексић.

У тиму ће бити и директор Института за мајку и дете „Вукан Чупић“ Владислав Вукомановић, начелница Стерилног блока и Одељења за трансплантацију тог Института Драгана Вујић, начелник Управе за војно здравство Министарства одбране Радивоје Анђелковић, као и помоћник директора Завода за јавно здравље Шабац Игор Драгичевић, задужен за праћење фактора ризика у животној средини на територији Мачванског округа.

Пола тима подржало Вучића на изборима

Од осам чланова овог тима четворо је подржало кандидатуру Александра Вучића за председника Србије, а још двоје је од њега награђено ордењем.

(Фонет, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер