Početna strana > Hronika > CINS: PKS davala firmama uverenja o domaćem poreklu robe bez provere podataka, prihodovala 144,5 miliona dinara; PKS: Podnosioci zahteva pod materijalnom i krivičnom odgovornošću garantuju za njihovu tačnost
Hronika

CINS: PKS davala firmama uverenja o domaćem poreklu robe bez provere podataka, prihodovala 144,5 miliona dinara; PKS: Podnosioci zahteva pod materijalnom i krivičnom odgovornošću garantuju za njihovu tačnost

PDF Štampa El. pošta
utorak, 13. mart 2018.

Privredna komora Srbije je u poslednjih pet godina izdala 24.096 uverenja o domaćem poreklu robe, koja može omogućiti prednost na javnim nabavkama, ali nije proveravala podatke koje su joj firme dostavljale da bi dobile uverenja, objavio je CINS. PKS navodi da po standardizovanoj proceduri sprovodi administrativni postupak izdavanja svih dokumenata

Navodi se da PKS ta uverenja, koja koštaju 6.000 dinara, izdaje od 2009. godine, na osnovu podataka koje dostavljaju same firme, piše CINS.

"U poslednjih pet godina ih je napisala 24.096 i od toga imala prihod od oko 144,5 miliona dinara. Time je firmama isto toliko puta potencijalno omogućila prednost na tenderima", piše CINS i dodaje da PKS ne kontroliše podatke na osnovu kojih izdaje uverenja, sve dok neko ne uloži žalbu.

To u praksi omogućava, kako je istaknuto, da firme koje svoju robu uvoze ili je samo neznatno prerađuju, a poseduju uverenje, mogu da dobiju poslove na tenderima, pa i onda kada je roba koju nude skuplja ili nekvalitetnija. Zakon o javnim nabavkama definiše obavezu naručilaca da, ukoliko su im na raspolaganju roba domaćeg i roba stranog porekla, a mala je razlika u ceni ili bodovima između ponuđača, posao treba da dobije firma koja nudi domaću robu.

CINS je naveo primer javne nabavku za palete pantografa, delove tramvaja koji omogućavaju vozilu da koristi struju, u vrednosti od 5,9 miliona dinara, koji je Gradsko saobraćajno preduzeće Beograd raspisalo 9. januara 2013. godine. Na tenderu za tu javnu nabavku javile su se tri firme, a posao je, kao jedini ponuđač koji je zadovoljavao tražene kriterije, dobio Enipinvest.

Nakon prigovora firme koja nije dobila nabavku, polovinom juna 2013. godine je troje službenika Komore obišlo prostorije firme Enipinvest, da bi proverili kako se prave palete pantografa i utvrdili su, kako navodi CINS, da je najznačajniju komponentu za palete ta firma zapravo uvezla, da nekih od potrebnih dokumenata nema, kao i da je prilikom opisivanja postupka proizvodnje napravila više grešaka.

Komisija za rešavanje prigovora Privredne komore je potom stavila van snage svoje uverenje da su ti tramvajski delovi roba domaćeg porekla.

PKS: Izdavanje svih dokumenata po proceduri

Privredna komora Srbije navodi da po standardizovanoj proceduri sprovodi administrativni postupak izdavanja svih dokumenta u svojoj nadležnosti po osnovu prenetih javnih ovlašćenja, te i izdavanje uverenja o domaćem poreklu robe u postupku javnih nabavki.

"Procedura izdavanja uverenja o domaćem poreklu robe se sprovodi tako što privredni subjekti, podnosioci zahteva dostavljaju PKS propisanu dokumentaciju sa neophodnim informacijama uz izjavu da pod materijalnom i krivičnom odgovornošću garantuju za njihovu tačnost", navela je PKS.

Kako je objasnila PKS, dokumentacija koju joj dostave firme sa zahtevom da im se izda uverenje o domaćen poreklu robe, upućuje se nadležnom udruženju, kao stručnoj službi u okviru PKS, na dalju proceduru koja proverava ispravnost pristigle dokumentacije po svakom zahtevu, uz eventualne dodatne provere. Po proveri, relevantno udruženje donosi zaključak po kome se uverenje o domaćem poreklu robe izdaje ili uskraćuje.

"Relativno veliki broj zahteva za izdavanje dokumenata po osnovu prenetih javnih ovlašćenja moguće je administrirati isključivo kroz postupanje po definisanim procedurama (za obradu se koristi odgovarajući pravilnik, uputstvo, metodologija, odnosno akt Komore kojim je uređen postupak izdavanja zahtevanog zvaničnog dokumenta) kako bi se obezbedila tačnost i ispoštovali rokovi. Ipak, ukoliko postoji sumnja u ispravnost predate dokumentacije, stručne službe su u obavezi da sprovedu terensku proveru i po osnovu utvrđenog činjeničnog stanja donesu odluku", navela je PKS.

Istaknuto je da je procedura za izdavanje zvaničnih dokumenata po osnovu prenetih javnih ovlašćenja, uključujući i uverenje o domaćem poreklu robe, predmet redovnih provera od strane renomiranih sertifikacionih tela, i da nije nađena neusaglašenost u skladu sa zahtevima relevantnih domaćih propisa i međunarodnih standarda.

(CINS – BETA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner