среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чедомир Јовановић: Вучићева посета Поточарима добар корак, морамо се определити за НАТО јер је алтернатива руски гето
Хроника

Чедомир Јовановић: Вучићева посета Поточарима добар корак, морамо се определити за НАТО јер је алтернатива руски гето

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. август 2015.

БЕОГРАД - Лидер ЛДП Чедомир Јовановић уверен је да Србија има прилику да предводи регион у добром смеру и стога поручује да мора раскрстити са сваком политиком која подсећа на деведесете, мора предводити процес помирења у региону и схватити да се без промене односа према себи и осталима никада неће реформисати и постати земља у каквој бисмо желели да живе наша деца.

"Србију морамо да променимо јер је то наша цивилизацијска обавеза, зато што без тога никад неће постати место у којем бисмо желели да живе наша деца, зато што, на крају, никада неће моћи да се опорави економски или на било који други начин, док је ниво људских права, слободе медија, уређеног правосуђа или пословног амбијента, не буде дефинисао као стабилну, слободну, модерну, европску државу", наводи Јовановић.

Јовановић међутим, у ауторском тексту за недељник Време, са жаљењем констатује да двадесет година касније, Србија, али и друге земље које је окружују, изгледају као да су из времена иза нас научиле јако мало или ништа.

Сви су, каже, једнако загледани искључиво у своје жртве и туђу кривицу, а емпатија према туђој патњи скоро да не постоји, као што не постоји ни свест о томе да ако си једном био жртва то ничим не оправдава злочин који си спреман да починиш.

Људи сањају своје освете, а политичке елите им најчешће иду на руку, уверен је Јовановић који то поткрепљује следећим заопажањем:

"Вероватно и не постоји бољи израз безидејности неке власти од војног парадног кича, којим су се у последњих годину дана једнако шепуриле и Србија и Хрватска, заборављајући да колико год се убијало, опет ћемо остати да живимо једни уз друге, никад неће бити коначног победника, само ће се низати редови поражених, који ће сањати нове освете".

Неспремност да се прихвати одговорност за зла нанесена Хрватској

Он говори и о неспремности већине у Србији да прихвати сопствену одговорност за зла нанесена Хрватској деведесетих, што се, примећује, може мерити само са потпуном незаинтересованошћу већине у Хрватској за судбине прогнаних и побијених цивила у Олуји.

У већој или мањој мери, констатује Јовановић, исто се односи и на цело наше окружење, а гласови разумевања и помирења су у свакој од држава које су прошле бурну југословенску кризу ретки, слаби и усамљени.

То нас, наравно, закључује Јовановић, више него икад обавезује да истрајемо у оном што радимо, јер знамо да остали путеви не воде нигде и да ће пад на дно бити болнији, што се дуже препустимо падању.

Мора престати подршка Додику

Послови који, уверен је, предстоје Србији, Јовановић види овако:

Србија мора без резерве учинити све да Босна и Херцеговина постане функционална држава и да мора престати подршка Додику, а да Влада Србије мора искористити сав свој утицај да се у БиХ направи амбијент у којем ће тамошња три народа живети заједно и направи отклон од свега што је везује за ратну политику деведесетих.

Каже и да су Вучићева посета Поточарима и каснији сусрет с члановима Председништва БиХ били кораци у добром смеру, али и "недовољан искорак из политике која нас је довела овде где смо".

Или НАТО или руски гето

Лидер ЛДП се залаже и за пуноправно чланство у НАТО.

"Алтернатива уласку у НАТО, како каже, неће бити нека пацификована хипи држава, него ће из дана у дан све више подсећати на руски гето, којим владају безакоње, мутни интереси и нестабилност, а свака варница у региону, на Косову, у Македонији или БиХ ће нас врло лако подсетити колико је рањив мир у којем живимо".

Истиче и потребу коначног консолидовања странака грађанске Србије као коректива власти.

Он закључује да због свега тога Србија морам бити корак испред других у процесу помирења, без обазирања колико ко у овом тренутку може да нас прати.

"Временом, сваки наш корак у добром смеру ће добити свој пандан на другој страни .Имамо прилику да се понашамо као зрео и рационалан народ и имамо прилику да предводимо регион у добром смеру", закључио је Јовановић.

Србија да помогне Косову да добије столицу у УН

Такође, како наводи Јовановић, Србија мора помоћи Косову да добије не само столицу у Уједињеним нацијама, него да признањем растерети наше односе.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер