среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Били смо спремни да потпишемо споразуме у Бриселу, али Албанци нису желели
Хроника

Александар Вучић: Били смо спремни да потпишемо споразуме у Бриселу, али Албанци нису желели

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. јун 2015.

У последњој рунди преговора Београда и Приштине у Бриселу није било договора ни о једном питању. Није познато када се може очекивати наставак дијалога. Висока представница Федерика Могерини каже да се сада размишља како и шта даље. Премијер Вучић истиче да је немогуће ићи испод норме Бриселског споразума, али да Приштина мисли другачије.

После дугих сати преговора, нешто пре два ујутро, показало се да разлике ни овај пут неће бити превазиђене. О енергетици и мосту у Митровици није било напретка, али премијер Вучић каже да је договор о телекомуникацијама и ЗСО био врло близу.

"Нисмо се сагласили око једне важне ствари јер смо ми мислили да је немогуће ићи испод норме Бриселског споразума, Албанци су мислили другачије. Плашим се да су дошли да не потпишу. Ми смо били спремни да потпишемо, али они нису желели. Али, бесмислено је играти се игара ко је крив, једноставно виђења су нам различита", рекао је председник Владе Србије Александар Вучић.

Премијер каже да, према Бриселском споразуму, Заједница мора имати најмање она овлашћења која имају и саме општине, као и урбано планирање, надзор у области образовања, здравства. Али Приштина то није прихватила, а потпис није стављен ни на већ готов споразум о телекомуникацијама.

"Око телекомуникација смо успели да сачувамо имовину 'Телекома', успели смо да добијемо фиксне телефоне са локалним позивима из Грачанице и Митровице са 011 за Београд и обрнуто 038 за Приштину. Успели смо да добијемо дигитални мултиплекс 1 и мултиплекс 2, и наше ТВ канале, све то смо успели, али то, нажалост, није потписано", додао је Вучић.

"Косовски премијер" Иса Мустафа каже да сва четири споразума треба да буду у пакету. Главни проблем за њега су овлашћења ЗСО.

"Постигли смо напредак у неким деловима договора о ЗСО, али и даље има детаља у којима се не слажемо. Пре свега, о природи саме Заједнице, и да ли ће имати извршна овлашћења. То је немогуће јер је у супротности са законима и уставом Косова", рекао је Мустафа.

Висока представница ЕУ Федерика Могерини је у саопштењу после састанка навела да је договор био врло близу, али да на крају ипак није био постигнут. Додала је да ће сада размислити о следећим корацима.

Кључно питање је како ће дијалог бити настављен и када ће се премијери наћи поново у згради спољнополитичке службе ЕУ.

У Бриселу нема најава могућег наставка, а министар спољних послова Ивица Дачић рекао је у Европском парламенту да је на посредницима да изаберу модел.

"Данас је приштинска делегација у Берлину, имају разговоре у Немачкој. То је тема о којој ће се врло озбиљно причати у Бриселу. Сигурно је да дијалог нема алтернативу. Ми ћемо наставити дијалог, али ћемо бранити наше националне и државне интересе", каже шеф српске дипломатије Ивица Дачић.

Дипломатски извори у Бриселу кажу да би било пожељно да до нове рунде дође током јула, како би било довољно времена за одлуку о отварању првих поглавља током јесени.

(РТС)

Брисел: Преговори Београда и Приштине завршени без коначног договора

Премијер Александар Вучић изјавио је после 17 сати преговора да две делегације нису постигле коначни договор ни о једном питању.

Како "Блиц незванично сазнаје", о телекомуникацијама је све договорено, али ни по том питању ништа није потписано. Направљен је и битан напредак у вези са Заједницом српских општина, али преостало је још ствари за усаглашавање.

Разговори две делегације трајали су најпре од 9 до 17 сати, када су привремено прекинути због обавеза високе представнице ЕУ Федерике Могерини, која је учествовала на самиту ЕУ-Кина. Настављени су у 20.30, а теме су биле и енергетика и Парк мира на мосту који повезује северни и јужни део Митровице.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је јуче у паузи да је уверен да су представници Приштине дошли на наставак дијалога у Брисел са намером да не постигну договор. Он је додао да су разговори били веома напети, тешки и да је у једном трентку изгледало да ће делегација Приштине напустити дијалог. Највећи притисак у разговорима с представницима Приштине, каже Ђурић, трпео премијер Александар Вучић, зато што су они били “провокативни и примењивали разне трикове”.

"Косовски премијер" Иса Мустафа изјавио је, у паузи такође, да су знатно приближени ставови у вези са ЗСО и телекомуникацијама.

Како каже извор "Блица" близак делегацији у Бриселу, кад је реч о енергетици, ставови су далеко удаљенији јер не пристајемо да предамо власништво над „Газиводама” и трафостаницом „Валач”. Наша делегација инансистираће на мешовитој компанији, која би била у саставу ЕПС, и да бар пола буде власништво ЗСО.

Мустафа: Нисмо могли да прихватимо београдске захтеве

"Косовски премијер" Иса Мустафа је новинарима рекао да је постигнут напредак у вези са ЗСО и телекомуникацијама, али да његова делегација није могла да прихвати захтеве београдске стране.

"Они су тражили извршна овлашћења за ЗСО, а то је против нашег закона и устава", објаснио је Мустафа.

Он је потврдио да је дошло до напретка у вези са телекомуникацијама и да је постигнут договор о медународном позивном броју за Косово, али да споразум није потписан, јер међународна заједница жели да све четири теме буду потписане у пакету.

Рекао је да датум одржавања следеће рунде дијалога зависи од високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини.

Дијалог о нормализацији односа Београда и Приштине који, уз посредовање ЕУ, предводе српски премијер Александар Вучић и Иса Мустафа, почео је у понедељак ујутро око 9,00 сати, а настављен је нешто после 20.30 часова, да би се завршио нешто у уторак после 01,30 сати.

Пауза је дата због поподневних обавеза високе представнице Федерике Могерини.

На дневном реду су четири крупна питања - ЗСО, телекомуникације, енергетика и "Парк мира" у Митровици.

Федерика Могерини: Завршен текст споразума о ЗСО и телекомуникацијама

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини истакла је, рано јутрос по завршетку нове рунде дијалога Београда и Приштине, да је након 16 сата рада финализиран текст два споразума.

Она је, у саопштењу, објављеном након састанка са делегацијама Београда и Приштине, које су предводили премијери Александар Вучић и Иса Мустафа, прецизирала да је завршен текст споразума о принципима за успостављање Заједнице српских општина на Косову, као и о имплементацији договора из области телекомуникација.

"Финални политички договор, међутим, није постигнут", констатовала је Могерини у саопштењу додајући да ће се одмах размишљати о будућим корацима.

Могерини је подсетила да је, као што је било договорено прошле недеље, одржана нова рунда дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине на високом нивоу са премијерима Вучићем и Мустафом у Бриселу.

(Блиц-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер