понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брисел: Састанком Вучића и Исе Мустафе наставља се дијалог Београда и Приштине o "нормализацији односа"
Хроника

Брисел: Састанком Вучића и Исе Мустафе наставља се дијалог Београда и Приштине o "нормализацији односа"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. фебруар 2015.

22.00 - Почео тројни састанак у Бриселу.

21.00 - У оквиру дијалога разговараће се о примени Бриселског споразума, ЗСО, што је за српску страну најважније, али и смена Александра Јаблановића и питању косовских илегалних миграната, рекао је Дачић. 

20.15 - Премијер Србије је у Бриселу изјавио да је пред њима "јако дуга ноћ", а претпоставља се да је овакву изјаву подстакао велики број нових тема са којима су дошле и српска и косовска страна, јавља репортер Б92. 

19.20 - Федерика Могерини се састала са премијером Александром Вучићем.

18.50 - Разговори у Бриселу почели састанком Федерике Могерини са Исом Мустафом.

Вучић: Нећу упропастити прилику да изградимо пријатељство

БРИСЕЛ – Премијер Србије Александар Вучић изјавио је у Бриселу да је изненађен одлуком одлазећег председника Хрватске Иве Јосиповића да одликује Ејупа Ганића, као и изјавом одликованог.

 „Има људи који ће желети да своје пријатеље претварају у непријатеље. Ја не припадам тој групи људи. Никада нећу ништа рећи против Бошњака и Хрвата, и нећу упропастити прилику да изградимо пријатељство и боље односе у будућности”, рекао је Вучић новинарима после састанка са европским комесаром за суседство и политику проширења Јоханесом Ханом.

Захваљујући Јосиповићу на одликовању, члан ратног Председништва БиХ Ганић је Србију оптужио да је „рушитељ Југославије” и „окупатор БиХ”, те рекао да се не осећа сигурним да путује у Србију.

Он сматра да је Србија и даље „главни проблем Балкана” и додаје да подржава Хрватску да услови улазак Србије у ЕУ.

Србија је против Ганића подигла оптужницу за ратне злочине јер га криви за смрт најмање 18 војника у нападу на колону ЈНА 2. и 3. маја 1992. године у Добровољачкој улици у Сарајеву.

Вучић и Хан: Изглађене несугласице

Београд -- Премијер Александар Вучић и комесар за проширење ЕУ Јоханес Хан сложили су се да су недавне несугласице на релацији Београд - Брисел Изглађене.

На питање да ли су недавне несугласице до којих је дошло између Београда и Брисела изглађене њих двојица су исто одговорили:

"Што се тога тиче одговор је да".

Премијер Вучић је такође истакао је да ће Србија уложити максималне напоре да спроведе реформе, у првом реду економнске, као и да одради посао на путу ка ЕУ.

"Суочићемо се са многим изазовима, а један од њих је наставак дијалога са косовским Албанцима. Чека нас дуго вече, надам се да ће бити успешно" рекао је Вуцић новинарима.

Он је додао да је од комесара Хана тражио помоћ и подршку и истовремено оценио да су ЕК као и сам Хан искрени пријатељи Србије и гарант те помоћи.

"Не тражимо лаке излазе или изговоре, али нема сумње да ће Србија за наредних неколико година бити успешна и модерна и економски компетитивна" истакао је Вучић.

Хан је честитао Вучићу и Влади Србије на реформским напорима које спроводе и изразио наду и очекивање да ће се тесна сарадња наставити, додавши да подржава такве, не увек лаке реформе, али неопходне за Србију и за народ Србије.

Пожелевши Вучићу све најбоље у вечерашњем дијалогу, Хан је оценио да је то улагање у српску будућност, уз опаску да рачуна на разумевање кад је реч о ономе што је из перспективе ЕУ неопходно учинити.

"Интерес ЕУ је да што пре почну преговори између ЕУ и Србије, да се одржи моментум и да Србија што пре постане део европске породице. Али посао треба да се обави, ЕУ подржава Србију на том путу", истакао је Хан.

Подсетимо, састанак српског премијера са Ханом је први после варница које су претходних седмица "севале" на линији Брисел - Београд.

Ханова портпаролка Маја Коцијанчич је у два наврата критиковала премијера и владу, први пут због оштрих речи на рачун Балканске истраживачке репортерске мреже (БИРН), која се делимично финансира средствима ЕУ, а други пут због односа према омбудсману Саши Јанковићу.

Вучић је у првом случају оштро узвратио да он проблем види у томе што БИРН износи нетачне податке, а други пут - најавом да ће о свему разговарати са Ханом, када се буду срели лицем у лице.

У Европској комисији очекују да се ово питање, па и реторика, врате у уобичајене дипломатске оквире

Хан је претходно разговарао са косовским премијером Исом Мустафом.

Могерини: Очекујем позитиван резултат састанка

БРИСЕЛ– Висока представница Европске уније за спољну политику и безбедност Федерика Могерини најавила је данас у Бриселу наставак дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине и сусрет премијера Србије Александра Вучића са председником косовске владе Исом Мустафом.

„Надам се да ће вечерашњи састанак бити закључен позитивном оценом”, рекла је Могерини која је истакла да ће први састанак Вучића и Мустафе бити веома важан, додајући у обраћању новинарима да је ЕУ успешно посредовала у дијалогу Београда и Приштине претходних година. Она је изразила уверење да ће уз њено посредовање дијалог и убудуће бити успешан.

Портпаролка Могеринијеве Маја Коцијанчич изјавила је уочи вечерашње рунде дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине да ЕУ пре свега очекује напредак у примени Бриселског споразума.

„За нас је најважније да се споразум примени”, рекла је Коцијнчич новинарима у Бриселу, подсећајући да ће ово бити први сусрет председника владе Србије Александра Вучића са косовским премијером Исом Мустафом.

Ово је први сусрет у оквиру дијалога од краја марта прошле године, када је уследио дужи застој изазван политичком кризом у Приштини, где месецима није била формирана влада.

После паузе од скоро годину дана, у Бриселу се у понедељак наставља дијалог Београда и Приштине на највишем политичком нивоу. Први пут улогу посредника у дијалогу имаће висока представница Федерика Могерини, а делегације Београда и Приштине предводе председници српске, односно "косовске владе".

У Бриселу је саопштено да ће на састанку бити речи о примени до сада постигнутих споразума и начинима како даље у процесу нормализације.

Више од двадесет пута делегације Београда и Приштине преговарале су у Бриселу уз посредство Кетрин Ештон. Од понедељка, тај посао преузима нова шефица европске дипломатије Федерика Могерини.

На столу ће бити примена до сада постигнутих договора у оквиру Бриселског споразума, али и теме које би могле да буду отворене у будућем току дијалога. Очекује се да две стране доврше договор у области правосуђа за који је пре паузе у дијалогу речено да је скоро постигнут, а није искључен ни разговор о власништву "Трепче" и учешћу Срба у "косовским институцијама".

"Нормализација односа је нешто што је врло важно у контексту европске перспективе и за једну и за другу страну. После више месеци имамо састанак на највишем политичком нивоу и прилику да се разговара о примени споразума и како даље у дијалогу", каже портпаролка високе представнице ЕУ за спољне послове Маја Коцијанчич.

Први састанак у новом формату почеће у касно по подне у понедељак у згради Европске спољнополитичке службе у знаку великих очекивања да разреши недоумице у вези са применом бриселског споразума и тако створи услове и за отварање првих преговарачких поглавља.

И док Београд тврди да посвећено спроводи споразум, европски званичници више пута су истицали да су неки елементи могли да буду примењени без обзира на одсуство владе у Приштини.

Међу најважнијим отвореним темама су свакако статут и формирање Заједнице српских општина, енергетика и телекомуникације.

Брз напредак у дијалогу и решавању отворених питања омогућио би и отварање првих поглавља у преговорима са ЕУ већ током пролећа. Али за то ће вероватно бити потребно више од једне рунде дијалога.

(РТС)

Данас: Могерини, Вучић и Мустафа први пут заједно

Брисел, Приштина, Београд - После десет месеци паузе у Бриселу би данас требало да се настави политички дијалог Београда и Приштине. За преговарачким столом први пут у звању премијера Србије и Косова требало би да се нађу Александар Вучић и Иса Мустафа, а посреднички деби имаће и висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини. У главној преговарачкој "тројци" бриселско искуство има само Вучић, који је као потпредседник Владе Србије био један од главних учесника у потписивању Бриселског споразума 19. априла 2013. године.

Иако Брисел, Београд и Приштина до јуче нису могли да се јавно усагласе о темама о којима ће данас разговарати, у западним дипломатским круговима спекулише се да ће овај сусрет заправо више бити упознавање, уз рекапитулацију до сада "постигнутог напретка у дијалогу и размене ставова о процесу нормализације односа", како је најављено и из седишта ЕУ. Према програму Могеринијеве објављеном на сајту ЕУ, састанак са Вучићем и Мустафом је такорећи "углављен" између њених обавеза на данашњем заседању Савета министара спољних послова држава чланица Уније.

Извори Данаса незванично тврде да би на дневном реду требало да се нађу правосуђе, као и питање "Парка мира" у северном делу Косовске Митровице. Едита Тахири, "министарка без портфеља у Влади Косова" задужена за дијалог са Београдом, најавила је да ће Приштина тражити "уклањање барикада на мосту на Ибру у Митровици", а у дипломатским изворима спекулише се да се у овај случај укључила и Немачка.

У Бриселу није било могуће званично потврдити спекулације да Београд за данашње преговоре није кандидовао тему рудника Трепче и имовине Србије на КиМ, као ни да ли је прихваћен београдски предлог да се разговара о заједници српских општина. Очекује се да ће се преговори о телекомуникацијама и железници наставити, али на техничком нивоу. Кругови блиски Влади Србије тврде да је Брисел за данашњи састанак тражио "флексибилну агенду" и најавио да "очекује конкретне резултате". Данасу је у Немањиној 11 потврђено да су министар правде и шеф Канцеларије за КиМ Никола Селаковић и Марко Ђурић од суботе у Бриселу и да је јуче требало да учествују у припремним састанцима за данашњи наставак "премијерских" преговора.

Осим питања уклањања барикада на мосту у Косовској Митровици, извори блиски "косовској влади" оцењују за Данас да је Приштина нарочито заинтересована за она која се односе на интеграцију правосудних органа и телекомуникације, односно добијање позивног броја за Косово.

Косовска јавност незаинтересована

Познаваоци прилика на Косову са којима је Данас разговарао наводе да постоји дубока подела на оне који подржавају преговоре, оне који сматрају да "Приштина треба да преиспита поштовање постигнутих договора", као и оне који сматрају да преговоре не треба водити док се "Србија не извини и не призна Косово као независну државу". "Велики део јавности на Косову није уопште ни заинтересован за оно што се догађа у Бриселу. Народ је незадовољан, нарочито због веома лоше економске ситуације и стрепи за своју будућност. Зато и не чуди податак да многи одлучују да напусте Косово, што укључује и масовне илегалне одласке преко Мађарске", прецизирају саговорници Данаса.

Ј. Тасић, М. Стојановић

(Данас-РТС-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер