среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић позвао кинеске компаније да улажу у Србију
Хроника

Борис Тадић позвао кинеске компаније да улажу у Србију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. август 2009.

Добри билатерални односи Србије и Кине биће овога пута потврђени потписивањем Споразума о стратешкој сарадњи, изјавио је у Пекингу председник Борис Тадић.

Он је нагласио да су ово историјски тренуци за Србију, сада када Кина постаје њен кључни стратешки партнер на азијском континенту. Тадић је, на почетку вишедневне званичне посете Кини, говорећи на Трговинско-инвестиционом форуму, истакао да би многе земље у свету данас радо мењале место са Србијом и потписале са Кином споразум оваквог значаја.

"Задовољан сам што имамо прилику да то учинимо, у тренутку када се светска геополитишка ситуација мења и редефинише", рекао је Тадић, који је нагласио да стратешко партнерство Србије и Кине проистиче из дугогодишњег пријатељства две земље.

Према речима Тадића, оно је базирано и на принципијелном ставу Србије о "једној Кини" и на подршци коју Кина даје напорима Србије да, мирним путем и поштујући међународно право, брани властити интегритет на Косову и Метохији.

"Желим да нагласим да је Србија у протеклим годинама имала три стуба спољне политике, Брисел, Вашингтон и Москву. Сада могу са изразитим задовољством да потврдим да је Србија добила и свој четврти ослонац - Пекинг", поручио је Тадић.

Оцењујући да ће Кина у наредним годинама преузети једну од доминантних улога у светској економији и међународној политици, Тадић је рекао да две земље немају ниједно отворено питање.

"Захвални смо на принципијелној подршци НР Кине напорима да очувамо наш територијални интегритет и веома ценимо што је Кина поднела своје мишљење Међународном суду правде у Хагу око оцене легалности једнострано проглашене
независности Косова", нагласио је Тадић и потврдио да Србија подржава политику "једне Кине" и да такав њен приступ неће бити промењен.

Осим политичких односа који су на највишем нивоу, напоменуо је Тадић, "Србија жели да економске односе са пријатељском Кином умногоме побољша и веома је заинтересована за јачање и унапређење привредних веза". Што се тиче страних инвестиција, истакао је Тадић, оне су сигурне и Србија је "политички стабилна земља, што је веома важно за страна улагања".

"Све стране компаније које су инвестирале у Србију и даље добро раде и задовољне су постигнутим резултатима", рекао је Тадић, позивајући кинеска предузећа да дођу и инвестирају у Србију.

Тадић је подсетио да је Србија трајно опредељена за улазак у породицу модерних европских земаља, за убрзање процеса европских интеграција, као и за спровођење реформи неопходних да се њен правни поредак и привредни систем приближе стандардима ЕУ.

"Централни геополитички положај Србије на Балкану чини је местом сарадње свих земаља нашег региона", додао је Тадић,и напомињући да је Србија једина земља у Европи која има уговор са ЕУ, али и са Руском федерацијом, Турском, Белорусијом, као и са регионом ЦЕФТА.

"Као нови вид сарадње између наше две привреде, предлажемо изградњу нове модерне луке на Дунаву и бесцаринске зоне за производне активности кинеских компанија", нагласио је Тадић и поручио да континуиране инвестиције, укључујући и инвестиције у инфраструктурне пројекте у транспорту.

(ФоНет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер