Početna strana > Hronika > Bojan Pajtić: Zašto se više napada Severina nego što se brani srpski narod na KiM – da bi se zabašurila okolnost da se zapravo radi o implementaciji Francusko-nemačkog sporazuma, koji je Vučić prihvatio
Hronika

Bojan Pajtić: Zašto se više napada Severina nego što se brani srpski narod na KiM – da bi se zabašurila okolnost da se zapravo radi o implementaciji Francusko-nemačkog sporazuma, koji je Vučić prihvatio

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 02. septembar 2024.

Aleksandar Vučić nije morao da potpiše tzv. Francusko-nemački sporazum, jer po Bečkoj konvenciji dovoljna je usmena saglasnost da bi neki međunarodni ugovor imao pravno dejstvo, ističe Bojan Pajtić, profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu i bivši predsednik Demokratske stranke.

Javnost je propustila momenat gde je Emanuel Makron pohvalio Aleksandra Vučića na implementaciji Francusko-nemačkog sporazuma, rekao je on.

Podsetimo, čim je francuski predsednik napustio Srbiju, u još jednoj sinhronoj akciji kosovskih bezbednosnih organa, u sve četiri opštine na severu Kosova, zatvoreni su objekti u kojima su funkcionisale preostale institucije Republike Srbije.

„Zato se više napada Severina, nego što se brani srpski narod na Kosovu od onoga što se dešava ovih dana – da bi se zabašurila okolnost da se zapravo radi o implementaciji Francusko-nemačkog sporazuma sa kojim se AVučić saglasio“, rekao je Bojan Pajtić, gostujući na televiziji Nova.

Kako Pajtić dodaje, ispunjavaju se zahtevi francusko-nemačkog sporazuma.

„Dakle, da će se poštovati suverenost država, nezavisnost država. Vlasti u Prištini to primenjuju beskrupulozno, na jedan ružan, jedan diskriminatorski način. Kurti čini sve da bi se što više Srba iselilo sa Kosova, da bi Kosovo ostalo bez Srba i to se radi namerno grubo. Ali istovremeno valja napomenuti da to radi sprovodeći Francusko-nemački sporazum sa kojim se Vučić saglasio“, naglasio je on.

Pajtić kaže da su on i drugi pravnici sve ovo vreme ponavljali da potpis nije neophodan.

„Po Bečkoj konvenciji dovoljna je usmena saglasnost, da bi neki sporazum ili međunarodni ugovor imao pravno dejstvo. Ovde je taj sporazum bio usmen i on se u ovom trenu primenjuje. I zato se u Srbiji režim bave svim i svačim, poput Severine, ali tema nije sever Kosova“, kazao je on.

Pajtić dodaje da je problem nedostatak diplomatskih inicijativa, te da svakako ne bi želeo da se „dižu MIG-ovi ili prave demonstracije moći na granici, kada svi znamo da Srbija neće vojno intervenisati na severu Kosova“.

„To je bila ružna manipulacija emocijama, jer svi znamo da režim neće rizikovati upadom vojske na Kosovo. I dobro je da se ne ratuje, ne treba da se ratuje, ali gde je zahtev da se sazove sednica Saveta bezbednosti? Gde je diplomatska ofanziva? Nema je, nema je zato što se ovo radi koordinisano, zato što je ovo realizacija Francusko-nemačkog sporazuma, zato što je ovo režim u Beogradu znao i zato što se sa ovim saglasio“, istakao je on.

„Sve urađeno na liniji Evropa-Priština-Beograd“

Nema nikakvu dilemu da se ovo radi na liniji Evropa-Priština-Beograd.

„Videli smo kako to sve lagano ide. Kako je tzv. zvanični Beograd, odnosno Vučićev režim, pre dve godine reagovao na svaku provokaciju, do nebesa vrišteći, dovodeći vojsku u punu borbenu gotovost, koncentrišaći vojsku kod administrativnih prelaza… A sada, kada su mnogo ozbiljnije teme, tj. potpuni nestanak svakog traga države Srbije na severu Kosova, zabašuruje se to suštinski“, kazao je Pajtić.

Smatra da je do „cena koju Vučić plaća da bi ostao na vlasti“.

„Sve se radi da bi se dozvolo da jedan čovek sa svojim porodicom, kumovima i strankom ostane apsolutni gospodar Srbije. Treba litijum – evo vam litijum, samo ne spominjajte izborne uslove, slobodu medija i itd… Mi ne treba da volimo ni Makrona, ni Šolca, prirodno je da želimo da pripadamo Evropi, jer joj pripadamo geografski i kulturoliški. Ali neće se to dogoditi uskro, pitanje je da li će i uopšte… I zato mogu Šolc i Makron da izađu i kažu sa smeškom ‘Srbiji se smeši evropska’, jer znaju da to nije tačno. U jednom trenu će reći da formlane uslove, prosto, nismo ispunili“, smatra Pajtić.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner