петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Пајтић: Зашто се више напада Северина него што се брани српски народ на КиМ – да би се забашурила околност да се заправо ради о имплементацији Француско-немачког споразума, који је Вучић прихватио
Хроника

Бојан Пајтић: Зашто се више напада Северина него што се брани српски народ на КиМ – да би се забашурила околност да се заправо ради о имплементацији Француско-немачког споразума, који је Вучић прихватио

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. септембар 2024.

Александар Вучић није морао да потпише тзв. Француско-немачки споразум, јер по Бечкој конвенцији довољна је усмена сагласност да би неки међународни уговор имао правно дејство, истиче Бојан Пајтић, професор Правног факултета у Новом Саду и бивши председник Демократске странке.

Јавност је пропустила моменат где је Емануел Макрон похвалио Александра Вучића на имплементацији Француско-немачког споразума, рекао је он.

Подсетимо, чим је француски председник напустио Србију, у још једној синхроној акцији косовских безбедносних органа, у све четири општине на северу Косова, затворени су објекти у којима су функционисале преостале институције Републике Србије.

„Зато се више напада Северина, него што се брани српски народ на Косову од онога што се дешава ових дана – да би се забашурила околност да се заправо ради о имплементацији Француско-немачког споразума са којим се АВучић сагласио“, рекао је Бојан Пајтић, гостујући на телевизији Нова.

Како Пајтић додаје, испуњавају се захтеви француско-немачког споразума.

„Дакле, да ће се поштовати сувереност држава, независност држава. Власти у Приштини то примењују бескрупулозно, на један ружан, један дискриминаторски начин. Курти чини све да би се што више Срба иселило са Косова, да би Косово остало без Срба и то се ради намерно грубо. Али истовремено ваља напоменути да то ради спроводећи Француско-немачки споразум са којим се Вучић сагласио“, нагласио је он.

Пајтић каже да су он и други правници све ово време понављали да потпис није неопходан.

„По Бечкој конвенцији довољна је усмена сагласност, да би неки споразум или међународни уговор имао правно дејство. Овде је тај споразум био усмен и он се у овом трену примењује. И зато се у Србији режим баве свим и свачим, попут Северине, али тема није север Косова“, казао је он.

Пајтић додаје да је проблем недостатак дипломатских иницијатива, те да свакако не би желео да се „дижу МИГ-ови или праве демонстрације моћи на граници, када сви знамо да Србија неће војно интервенисати на северу Косова“.

„То је била ружна манипулација емоцијама, јер сви знамо да режим неће ризиковати упадом војске на Косово. И добро је да се не ратује, не треба да се ратује, али где је захтев да се сазове седница Савета безбедности? Где је дипломатска офанзива? Нема је, нема је зато што се ово ради координисано, зато што је ово реализација Француско-немачког споразума, зато што је ово режим у Београду знао и зато што се са овим сагласио“, истакао је он.

„Све урађено на линији Европа-Приштина-Београд“

Нема никакву дилему да се ово ради на линији Европа-Приштина-Београд.

„Видели смо како то све лагано иде. Како је тзв. званични Београд, односно Вучићев режим, пре две године реаговао на сваку провокацију, до небеса вриштећи, доводећи војску у пуну борбену готовост, концентришаћи војску код административних прелаза… А сада, када су много озбиљније теме, тј. потпуни нестанак сваког трага државе Србије на северу Косова, забашурује се то суштински“, казао је Пајтић.

Сматра да је до „цена коју Вучић плаћа да би остао на власти“.

„Све се ради да би се дозволо да један човек са својим породицом, кумовима и странком остане апсолутни господар Србије. Треба литијум – ево вам литијум, само не спомињајте изборне услове, слободу медија и итд… Ми не треба да волимо ни Макрона, ни Шолца, природно је да желимо да припадамо Европи, јер јој припадамо географски и културолишки. Али неће се то догодити ускро, питање је да ли ће и уопште… И зато могу Шолц и Макрон да изађу и кажу са смешком ‘Србији се смеши европска’, јер знају да то није тачно. У једном трену ће рећи да формлане услове, просто, нисмо испунили“, сматра Пајтић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер