Početna strana > Hronika > Blic: Nemačka, Austrija, Hrvatska i Albanija za Litvaniju, Rusija podržava Srbiju
Hronika

Blic: Nemačka, Austrija, Hrvatska i Albanija za Litvaniju, Rusija podržava Srbiju

PDF Štampa El. pošta
sreda, 06. jun 2012.

U petak se u Njujorku bira predsedavajući Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a kako za „Blic“ tvrde diplomatski izvori sa Ist Rivera, šanse srpskog kandidata Vuka Jeremića i litvanskog ambasadora pri UN Dalijusa Čekulisa trenutno su fifti-fifti.

Kampanja dva kandidata završava se danas - Jeremić se juče u Boliviji obratio ministrima američkih država, dok će litvanski kandidat danas napraviti poslednji koktel u Njujorku. Činjenica da je ovo prvi put da se predsednik bira tajnim glasanjem, a ne kao do sada - aklamacijom, učinila je ovu trku krajnje neizvesnom.

- Iako se isprva činilo da je kandidat Srbije u prednosti u odnosu na Litvanca, poslednjih nedelja situacija se malo zaoštrila. Nemačka, Austrija, Hrvatska i Albanija najviše lobiraju za Litvanca, dok Amerikanci to čine diskretnije, ne toliko očigledno. S druge strane, najveći zagovornik srpske kandidature je Rusija koja ima dosta veliki uticaj u Skupštini UN - kaže za „Blic“ diplomatski izvor iz Njujorka.

Ono što se promenilo poslednjih nedelja jeste stav pojedinih zemalja.

- Za Srbiju bi bolje bilo da su SAD energičnije učestvovale u kampanji za Litvanca. To bi stvorilo otpor kod mnogih zemalja koje tradicionalno glasaju suprotno stavovima Vašingtona. Za Srbiju je dosta značajno to što je obezbedila podršku trećine EU zemalja uprkos tome što protvikandidat dolazi upravo iz EU.

Problem za Jeremića može da bude stav nekih azijskih zemalja koje su, pod pritiskom, ipak odlučile da svoj glas daju Litvaniji - zaključuje naš izvor.

Za Jeremićevu kandidaturu značajna bi bila i što veća izlaznost, a kao i na izborima u Srbiji, i ovde se očekuje mali broj „belih listića“. Iako je kampanja dva kandidata zvanično gotovo, a njihovi štandovi ispred Generalne skupštine UN moraju biti zatvoreni, lobiranje i razgovori diplomatskim kanalima nastaviće se do petka u 16 časova po našem vremenu, kada će početi glasanje u UN.

S obzirom na to da je poslednjih meseci Savet bezbednosti UN praktično blokiran za odlučivanje zbog stalnog ulaganja veta neke od zemalja članica, Generalna skupština UN dosta dobija na značaju, naročito ako se ima u vidu da je sa pozicije predsedavajućeg moguće predlagati rezolucije.

Ko za koga glasa

Očekuje se da će najviše glasova Jeremić dobiti od zemalja Pokreta nesvrstanih, Afričke unije, južnoameričkih država, Rusije, kao i osam članica EU, među kojima su Italija i Kipar. Od zemalja u regionu možemo da računamo na glasove Crne Gore. Hrvatska i Albanija su na strani Litvanca, dok Makedonija i Slovenija, navodno, još nisu prelomile.

Predrag Mihailović

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner