недеља, 30. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Немачка, Аустрија, Хрватска и Албанија за Литванију, Русија подржава Србију
Хроника

Блиц: Немачка, Аустрија, Хрватска и Албанија за Литванију, Русија подржава Србију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. јун 2012.

У петак се у Њујорку бира председавајући Генералне скупштине Уједињених нација, а како за „Блиц“ тврде дипломатски извори са Ист Ривера, шансе српског кандидата Вука Јеремића и литванског амбасадора при УН Далијуса Чекулиса тренутно су фифти-фифти.

Кампања два кандидата завршава се данас - Јеремић се јуче у Боливији обратио министрима америчких држава, док ће литвански кандидат данас направити последњи коктел у Њујорку. Чињеница да је ово први пут да се председник бира тајним гласањем, а не као до сада - акламацијом, учинила је ову трку крајње неизвесном.

- Иако се испрва чинило да је кандидат Србије у предности у односу на Литванца, последњих недеља ситуација се мало заоштрила. Немачка, Аустрија, Хрватска и Албанија највише лобирају за Литванца, док Американци то чине дискретније, не толико очигледно. С друге стране, највећи заговорник српске кандидатуре је Русија која има доста велики утицај у Скупштини УН - каже за „Блиц“ дипломатски извор из Њујорка.

Оно што се променило последњих недеља јесте став појединих земаља.

- За Србију би боље било да су САД енергичније учествовале у кампањи за Литванца. То би створило отпор код многих земаља које традиционално гласају супротно ставовима Вашингтона. За Србију је доста значајно то што је обезбедила подршку трећине ЕУ земаља упркос томе што протвикандидат долази управо из ЕУ.

Проблем за Јеремића може да буде став неких азијских земаља које су, под притиском, ипак одлучиле да свој глас дају Литванији - закључује наш извор.

За Јеремићеву кандидатуру значајна би била и што већа излазност, а као и на изборима у Србији, и овде се очекује мали број „белих листића“. Иако је кампања два кандидата званично готово, а њихови штандови испред Генералне скупштине УН морају бити затворени, лобирање и разговори дипломатским каналима наставиће се до петка у 16 часова по нашем времену, када ће почети гласање у УН.

С обзиром на то да је последњих месеци Савет безбедности УН практично блокиран за одлучивање због сталног улагања вета неке од земаља чланица, Генерална скупштина УН доста добија на значају, нарочито ако се има у виду да је са позиције председавајућег могуће предлагати резолуције.

Ко за кога гласа

Очекује се да ће највише гласова Јеремић добити од земаља Покрета несврстаних, Афричке уније, јужноамеричких држава, Русије, као и осам чланица ЕУ, међу којима су Италија и Кипар. Од земаља у региону можемо да рачунамо на гласове Црне Горе. Хрватска и Албанија су на страни Литванца, док Македонија и Словенија, наводно, још нису преломиле.

Предраг Михаиловић

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер