понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > БИРОДИ: Вучић у дневницима пет телевизија са националном фреквенцијом у 2021. више од 100 сати
Хроника

БИРОДИ: Вучић у дневницима пет телевизија са националном фреквенцијом у 2021. више од 100 сати

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. децембар 2021.

Председник Србије, али и Српске напредне странке, Александар Вучић у дневнику телевизија са националном покривеношћу претходних годину дана “провео” је више од 100 сати. То показује мониторинг Бироа за друштвена страживања за период од 1. децембра 2020. до 30. новембра 2021. године. Дакле, око 6.000 минута, а кад се узме да један прилог у централној информативној емисији ретко траје дуже од два минута, лако је израчунати колико је то различитих догађаја. Лако се да проверити и шта је у надлежностима председника, а сасвим је сигурно да у претходних 12 месеци није имао 3.000 протоколораних обавеза.   

Kад су надлежности председника у питању, оне су јасне:

“Председник Републике предлаже Народној скупштини кандидата за председника Владе, он може вратити Народној скупштини изгласани закон на поновно одлучивање, може да распусти парламент на образложени предлог Владе и да доноси одлуку којом расписује изборе за народне посланике. Указом проглашава закон, распушта Народну скупштину, поставља и опозива амбасадоре Републике Србије, даје одликовања и поставља, унапређује и разрешава официре Војске Србије. Он даје помиловања, именује генералног секретара председника Републике, шефа Kабинета, саветнике председника и друге функционере у Генералном секретаријату председника Републике. Председник командује Војском и поставља, унапређује и разрешава њене”.

Упркос овом релативно кратком списку надлежности, председник Србије Александар Вучић имао је своје место у дневнику телевизија са националном покривеношћу готово свакодневно. И то неупоредиво више од било ког другог политичара у Србији, било да је део власти или опозиције. Примера ради у периоду од 15. марта до 30. априла Вучић је у Дневнику РТС био представљен два сата и девет минута, док је шест највећих опозиционих странака укупно добило четири минута и 25 секунди.

Kршење Закона о електронским медијима

Мониторинг Бироа за друштвена истраживања (БИРОДИ) за период од 1. децембра 2020. до 30. новембра 2021. године, са изузетком јула и августа, показују да је председник Србије у Дневнику телевизија РТС, Пинк, Хепи, Прва и Б92 био заступљен укупно 92 сата 35 минута и 51 секунди. Kад би се просек додао и за јул и август, када мониторинг није рађен дође се до бројке веће од 100 сати.

Убедљиво највише времена председник државе имао је у Дневнику телевизије Пинк 49 сати 22 минута и 22 секунди. Следе Б92 са 14 сати три минута и 42 секунде, Прва са 10 сати 24 минута и 52 секунде, Хепи са 10 сати пет минута и 16 секунди и на послетку РТС са осам сати 39 минута и 39 секунди.

Извршни директор БИРОДИ Зоран Гавриловић каже за лист Нова да ови подаци говоре да се на телевизијама са националим покривањем у дневницима, у делу извештавања о председнику Републике, дуготрајно и систематично некажњено крши закон.

“И то члан 47, став 1 Закона о електронским медијима, Правилник о заштити људских права у области пружања медијских услуга чланови (5, 7, 8), Закона о јавним медијским сервисима (члан 7) на које РЕМ не реагује и поред БИРОДИ указивања на препозитивно извештавање о председнику Републике, а на шта је РЕМ обавезан по члан 24 Закона о електронским медијима. Такође, подаци показују да због заробљеног РЕМ-а потребно да реагује академска и стручна јавност и заштити Уставом Србије (члан 51) гарантовано право на информисање, јер ниво од 90% позитивног времена говори да ми имамо рекламе о председнику Републике, а не новинарске прилоге”, каже Гавриловић

Медији у служби Вучићевог промотивног механизма

Након дијалога власти и опозиције око изборних услова, а под посредством представника Европског парламента формирано је Привремено надзорно тело за праћење медија током изборне кампање. Kопредседавајући овог тела Раде Вељановски поводом оваквог извештавања електронских медија за лист Нова каже да је ово тренд који постоји већ неколико година.

“То је лоше за нашу јава сферу и демократизацију у опште. Може се замислити да председник државе буде нешто више заступљен од других политичких актера, али тако енормно више то није у реду. И сасвим сигурно ови извештаји нису у вези са његовом уставноправном агендом, већ је ту много псеудодогађаја које организују његови тимови. Нема никакве сумње да телевизије које су омогућиле овакву заступљеност председника у централним информативним емисијама раде као део промотивног механизма Вучића и власти коју он представља”, каће Вељановски.

Злоупотреба функције

Ови налази, додаје Гавриловић, поново отварају питање које је кандидовао ОДИХР у свом извештају о изборима из 2020. године, а то је раздвајање представљања у медијима председника Републике и председиника СНС-а.

“Наиме, тематска анализа медијских наступа председника Републике говори о томе да се председник Републике у својим наступима потписан као председник Републике, обраћа и као председник Владе и председник СНС-а. Обраћање са позиције председника СНС где је представљен на нивоу рекламе, доводи у питање поштовање Закона о оглашавању (прикривено рекламирање), односно закон којима се спречава страначка промоција ван периода изборне кампање”.

Шта би РЕМ требало да уради, а не ради

На питање шта би РЕМ у овом случају требало да уради Вељановски каже:

“РЕМ не може ништа да уради кад је реч о активностима председника, али може да да препоруке медијима да о догађајима које нису из опсега његових надлежности извештавају текстуалним информацијама, без слике и тона.То је европско искуство, јер су се сличне ствари дешавале и у другим државама. Наравно, кад је у питању нешто што уставно јесте део надлежности председника, као што су на пример његове међународне активности или билатерални разговори, о томе треба извештавати у пуном капацитету. Потпуно је јасно да председник нема оваквих догађаја на дневном нивоу и овде је реч о злоупотреби медија од стране власти”, закључује Вељановски.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер