Hronika | |||
Beograd: Oko hiljadu građana u Pionirskom parku na protestu protiv izgradnje mini hidroelektrana - "nećemo stati dok reke Srbije ne budu slobodne" |
subota, 21. septembar 2019. | |
Na protestu protiv izgradnje mini hidroelektrana (MHE) u Srbiji, na kojem se danas u Beogradu okupilo nekoliko stotina ljudi, organizatori su poručili da izgradnja derivacionih mini hidroelektrana "nema nikakve veze sa zelenom ekonomijom". "Jedino zeleno su novčanice koje dobijaju investitori za ubijanje naših reka", rekli su organizatori skupa, drugog po redu protesta protiv mini hidroelektrana.
Profesor Ratko Ristić sa Šumarskog fakulteta obratio se na početku skupa u Pionirskom parku u Beogradu, ispred Predsedništva Srbije.
"Srbija je najsiromašnija na Balkanu što se tiče autohtonih površinskih voda. Mi ne možemo prema njima da se ophodimo kako mi hoćemo", rekao je on. "Sistem je krajnje trapavo i diletantski ušao u proizvodnju energije u malim hidroelektranama. To mora da se promeni", rekao je Ristić i dodao da ne bi bila potrebna izgradnja mini hidrocentrala ako bi se smanjio trenutni gubitak električne energije u Elektroprivredi Srbije. Rekao je i da je planirano da se u Srbiji izgradi 856 mini hidrocentala. "Time bi se spakovalo u cevi 2.200 km u planinskim vodotokovima, koji čine srce ekosistema. Nije istina da nema negativnog uticaja na životnu sredinu", rekao je profesor i dodao da je izgradnja mini hidroelektrana "dovela u pitanje i koncept pravne države" Dešavanja u selu Rakita gde je u toku izgradnja MHE "Zvonce", nazvao je "nacionalnom sramotom" i istakao da su tamo "prekršena najmanje tri zakona". Protest organizuju Pokret Odbranimo reke Stare planine (ORSP) i Savez mesnih zajednica Stare planine.
'Vadićemo cevi' Desimir Stojanov iz sela Rakita na Staroj planini okupljenima je opisao kako danas izgleda njegovo mesto. "Meni je već treći put da pred vama kažem istinu koja me boli. Kad država ne radi, onda imamo problem. Mi smo tu, državu nećemo menjati, a sklanjaćemo one koji ne valjaju", poručio je Stojanov. "Ušli su nam u selo, pretvorili ga u ruševinu, uprkos onome što piše u zakonima", kazao je on. Prema rečima Stojanova, investitor u Rakiti nastavlja sa svojim aktivnostima uz pomoć "batinaša, korumpirane opštinske uprave i loših zakona", iako, kako je rekao, postoje odluke da investitor "izvadi cevi iz reke". "Posle prijema kod predsednika Srbije, vadićemo cevi", rekao je na kraju Stojanov. Aleksandar Panić iz sela Topli do u blizini Pirota rekao je da situacija na Staroj planini nije rešena.
"Juče smo u Pirotu dobili naznaku nečega. Bićemo oprezni. Ono što su nama gradski oci u Pirotu obećali, čekamo da ispune, do tada - ostajemo na barikadama", kazao je on. "Nećemo stati dok sve reke Srbije ne budu slobodne", poručio je Panić na kraju obraćanja. "Dok nadležne institucije ćute, uništavanje reka se nastavlja. U selima Srbije proglašeno je vanredno stanje. Organizovane su danonoćne straže, a u nekoliko mesta došlo je do fizičkog sukoba sa investitorom", naveli su organizatori uoči skupa u Beogradu. U pozivu na protest ističe se i da su dolazak najavili su meštani Stare planine, Brusa, Petrovca na Mlavi, Kraljeva i mnogih drugih mesta u kojima su reke ugrožene. Današnji protest podržale su i brojne javne ličnosti. Građani okupljeni oko Pokreta Odbranimo reke Stare planine i Saveza mesnih zajednica Stare planine juče su protestovali u Pirotu, u vreme zasedanja gradske skupštine gde se raspravljalo o lokacijskim dozvolama za izgradnju mini hidroelektrana. Sa tog protesta uputili su zahtev da se MHE izbrišu iz Prostornih planova, ne samo u Pirotu, već u celoj Srbiji. Zaključak o brisanju svih lokacija mini hidroelektrana na Staroj planini iz novog Prostornog plana Pirota i o moratorijumu na izgradnju derivacionih MHE juče je usvojen na gradskoj skupštini.
Mrcvarenje stanovništva Savez mesnih zajednica Stare planine je 7. septembra proglasio vanredno stanje na toj planini zbog, kako je navedeno, nepoštovanja zakona i Ustava Srbije usled izgradnje mini hidrocentrala. "Klizišta, razoren put i imanja, ugrožavanje zgrada i ljudi - sve su to posledice kojima se mrcvari lokalno stanovništvo. Isti scenario se sprema i u Toplom Dolu, na reci Jelovici, kao i na još 50 lokacija u Parku prirode Stara planina", saopštio je Savez. Podsetili su da je javnost je već upoznata sa slučajem u selu Rakita, kada država nije, kako je taj savez ocenio, preduzela korake da spreči nelegalne radnje, uprkos pravnosnažnoj odluci inspektora za zaštitu životne sredine. "Na barikadama smo 24 časa. Naši životi su već ugroženi i pod neprekidnim smo pritiskom", navodi se u saopštenju i dodaje da su građani primorani da prave barikade i organizuju straže da bi "zaštitili svoja sela". Savez je tada pozvao predsednika Srbije Aleksandra Vučića da "konačno stane na put kriminalcima i da stane u odbranu zakona, kao i ispuni svoj plan o očuvanju srpskih sela". Protivnici izgradnje mini hidroelektrana tražili su da predsednik Srbije "hitno reaguje i spreči eskalaciju sukoba sa težim posledicama". Sastanak sa Vučićem zakazan je za 28. septembar, navode aktivisti. Kažu da će na tom sastanku zahtevati da se donese zakon o stavljanju moratorijuma na izgradnju MHE i zaustavi, kako ističu, uništavanje reka u Srbiji. Protesti protiv izgradnje mini hidroelektrana traju mesecima na Staroj planini, kao i u drugim mestima u Srbiji u kojima se meštani protive da im se "reka stavi u cev". Prvi veliki protest u Beogradu protiv izgradnje mini hidrocentrala održan je u januaru ove godine. (Slobodna Evropa) |