уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: "Министар економског развоја Косова" један од потписника споразума о нижим ценама роминга у региону; Ана Брнабић: Одлука није била лака
Хроника

Београд: "Министар економског развоја Косова" један од потписника споразума о нижим ценама роминга у региону; Ана Брнабић: Одлука није била лака

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. април 2019.

 У Београду је, на другом Дигиталном самиту земаља Западног Балкана, потписан регионални споразум о нижим ценама роминга у региону.

Споразум су потписали представници Албаније, БиХ, Црне Горе, Косова, Македоније и Србије. У име Србије споразум је потписао министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић.

Државна секретарка у Министарству телекомуникација Србије Татјана Матић је рекла да ће цене роминга бити смањене за 27 одсто у првој фази, од 1. јула ове године, а да се од 1. јула 2021. очекује потпуно укидање роминга у шест земаља Западног Балкана.

Према споразуму, како је објаснила Матић за ТВ Прва, цене за минут разговора не могу бити веће од 22,4 динара, цене поруке од седам динара, док ће максимална цена за пренос података бити 21,4 динара, све без ПДВ-а.  

Цена роминга са Албанијом биће умањена за 85 одсто, будући да Албанија до сада није била део споразума који су 2014. године потписале Србија, Црна Гора, Северна Македонија и БиХ.  

"Ово је додатно умањење, а Албанија је нова чланица и зато је овако велико снижавање цена са том земљом", рекла је Матић.  

Она је истакла да је ово први значајан корак у укидању роминга и да се споразум потписује под патронатом ЕУ, јер је за Унију било важно да се у региону Западног Балкана потпише овакав споразум, ато што је то корак ка укидању роминга и са земљама чланицама ЕУ, након 2021. године.  

"Наша очекивања су таква да ћемо, након укидања роминга у региону, од 2021. године имати и укидање роминга са земљама ЕУ", рекла је Матић.

Брнабић: Одлука није била лака у тренутку кад Приштина крши споразуме

Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да одлука да Србија потпише регионални Споразум о ромингу није била лака у тренутку када Приштина крши регионалне споразуме.

Потписивањем споразума о ромингу Србија шаље сигнал да пружа региону шансу да буде просперитетан и да има другачију будућност, рекла је премијерка новинарима на другом Дигиталном самиту у оквиру кога је потписан споразум о ромингу.

"Најлакше и политички најопортуније било би да не потпишемо тај споразум у време када се неки други регионални споразуми, а пре свега ЦЕФТА споразум, крше већ четири месеца од стране Приштине", истакла је Брнабић и додала да циљ власти у Србији није да доноси лаке и популарне одлуке, већ оне којима поручује да ће учинити све што може за стабилност региона.

По њеним речима регионални споразум о ромингу је интересу свих грађана и привреде региона.

Габријел: Цене роминга ићи ће наниже, 2021. као домаће

Европска комесарка за дигиталну економију и друштво Марија Габријел изјавила је у Београду да потписивање споразума о бесплатном ромингу на Западном Балкану представља значајан подстрек за регионалну сарадњу.

"Поздрављам ангажовање шест земаља Западног Балкана на потписивању споразума. То је изузетно важно због користи за градјане и за пословне субјекте", рекла је Габријел на конференцији за новинаре на Другом дигиталном самиту Западног Балкана.

Габријел је навела да ће цене роминга постепено ићи прогресивно наниже, да би до 2021. године оне постале као код куће.

"Потписивање (споразума) показује јаку политичку вољу усмерену ка остваривању активне регионалне дигитализације", казала је европска комесарка.

Она је честитала Србији на, како је навела, "импресивној организацији самита".

"Самит је веома јак сигнал да Србија и читав регион веома озбиљно приступају питању дигитализације. Хвала Београду што је послао јак сигнал за читав регион и за читаву Европу", навела је Габријел.

Генерална секретарка Савета за регионалну сарадњу (РЦЦ) Мајлинда Брегу изјавила је на истој конференцији за новинаре да је споразум о ромингу потписан захваљујући спремности политичара широм региона и њиховог лидерства, уз подршку ЕУ.

"Споразум је одредиште на које смо се сви усмерили, а то је европска перспектива. Сви смо до последњег тренутка били збуњени да ли ће споразум бити потписан, али смо због лидерства политичара широм региона заједно успели то да остваримо", казала је Брегу.

Брегу је казала да ће регулатори и телефонски оператери до 1. јула припремити јасан акциони план и мапу пута, прецизирајући "ког дана почиње шта".

"За техничке детаље морате да питате своје регулаторе. Ми ћемо помоћи да овај споразум ступи на снагу и видећемо када ће бити у потпуности спроведен", навела је генерална секретарка РЦЦ.

Она је рекла да ће бити неколико фаза смањења цена роминга, а да ће оне достићи нулу тек 2021. године, а не од дана почетка реализације споразума.

Укидање роминга у региону најављено, приштинских такси - још не

Прескупе роминг тарифе ускоро ће бити ствар прошлости. Земље Западног Балкана потписале су регионални споразум о смањењу цена роминга, по коме ће поруке и позиви направљени у иностранству најпре појефтинити - од 1. јула, најскупља порука коју ћете послати коштаће седам динара, а минут разговора нешто више од 22 динара.

Споразум предвиђа да од 2021. године телефонирање буде тарифирано као да никад нисте ни напустили државу.

Када за две године будете прелазили границу са суседном земљом, нећете морати да бринете да ли сте на телефону искључили интернет. Према данас потписаном споразуму, роминг тарифе ће постепено отићи у историју, а први корак ка појефтињењу биће направљен већ овог лета, када ће цене роминга пасти за готово трећину. 

"Данас је историјски дан. Потписивање регионалног споразума о ромингу између партнера на Западном Балкану је демонстрација политичке и регионалне интеграције. Нешто тако једноставно као што је могућност да користите мобилни телефон када путујете у суседну земљу - то није само неопходност, већ и покретач размена важних за грађане и предузетнике", каже европска комесарка за дигиталну економију Марија Габријел.

На различитим крајевима, али ипак истог стола, тако су се нашли потписници које једна страна означава звездицом, а друга заузврат уводи таксе на увоз робе. Одлука јесте донета под патронатом Европске уније, али иницијатори подвлаче да не би била реализована без политичке сарадње земаља региона.

"Сви ми смо били у дилеми до последњег тренутка, то није никаква тајна. Али захваљујући политичком вођству, вољи политичара широм региона, успели смо заједнички да изведемо ово", каже генерална секретарка Савета за регионалну сарадњу Мајлинда Брегу.

Српска премијерка каже да заједнички параф није био лака одлука, јер долази у време када Приштина крши међународне споразуме на које се обавезала.

"Свакако смо донели политичку одлуку, тешку политичку одлуку да потпишемо регионални споразум да бисмо поново пружили руку и рекли - ми јесмо за један другачији регион, ми јесмо за регионалну сарадњу", каже премијерка Србије Ана Брнабић.

Косовски потписник споразума о ромингу из Београда није могао да јави колегама у Приштини да је уговор парафиран, јер Србија не признаје нови косовски међународни број 383. Каже, пуно је неиспуњених обавеза, али укидање роминга је први корак ка сарадњи у другим областима.

"Мислим да је ово изузетно добар старт, јер први пут један споразум потписују све земље Западног Балкана. Овај споразум би требало да буде модел. ИТ сектор је либералан, у смислу да они препознају да је потребно заједничко тржиште на Западном Балкану, па је било лакше почети управо одатле", каже косовски министар економског развоја Ваљдрин Лука.

Неће, пак бити настављено укидањем такси које је Приштина увела пре четири месеца за робу из Србије и Босне и Херцеговине, већ ће то питање морати да сачека дипломатски расплет. Иако се и роминг тарифе могу подвести под категорију робе и услуга, спорне таксе се, каже Лука, неће односити на њих. 

(Бета-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер