среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Око десет хиљада грађана на протесту “Еколошки устанак” испред Скупштине Србије; Тражи се забрана сече шума и обустава градње МХЕ
Хроника

Београд: Око десет хиљада грађана на протесту “Еколошки устанак” испред Скупштине Србије; Тражи се забрана сече шума и обустава градње МХЕ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. април 2021.

Грађански протест под називом "Еколошки устанак" завршен је испред РТС-а, после шетње централним градским улицама. Потребан нам је еколошки патриотизам, морамо се борити против похлепе сваке врсте, а похлепа је кад реке и потоке ставе у цеви за нешто мало киловата, рекао је песник Љубивоје Ршумовић. Декан Шумарског факултета Ратко Ристић упитао је да ли је Министарство рударства и енергетике национална институција, која ради у интересу народа или ради у интересу мултинационалних компанија, наводећи да се истраживања литијума врше не само код Лознице и Ваљева, већ и у селу Добриња код Пожеге. Ако је по закону, онда су то лоши закони и треба их мењати, додао је. Александар Јовановић Ћута рекао је да је "у току напад на све здраво" у земљи. На протесту су говорили и председник Синдиката лекара и фармацеута Раде Панић, бројни активисти, па и они из региона који су поручили - делимо исте проблеме.

У Београду је, испред Скупштине Србије, одржан протест под слоганом “Еколошки устанак”. У организацији скупа учествовали су бројни еколошки, грађански покрети који траже заштиту права на здрав ваздух, воду и земљу. Након протеста, окупљени су у дугој колони кренули ка згради Владе Србије. Испред зграде РТС-а активисти су тражили двосатну емисију о еколошкој ситуацији у Србији.

Људи пристижу са свих страна код Скупштине Србије. На Тргу Николе Пашића је тренутно блокиран сабраћај. Међу окупљенима има активиста свих узраста, од старијих па до деце.

Неки од транспарената који се налазе на протесту гласе “Домовина се брани реком”, “Власт врши екоцид”, “Млади одлазе јер не могу да дишу”, “Носим црно за све жртве загађења”, “Сеците корупцију и криминал, а не шуме”,  итд.

На протесту се налазе и деца. Већина окупљених носи маске.

Захтеви демонстраната обухватају све вече проблеме животне средини у Србији и њенох престоници – од мини хидроелектрана, преко очувања Кошутњака и Макиша, до пројекта Рио Тинто.

Активисти траже брисање свих малих хидроелектрана на целој територији Србије. Новим Просторним планом и новим Законом о енергеници, који је пред усвајањем и најављује га ресорна министрака Зорана Михајловић, предвиђено је брисање малих хидроелектрана из заштићених подручја. Демонстранти поручују: Нема заштићених и незаштићених подручја, нема заштићених и незаштићених река.

На протесту су истакнути и еколошки проблеми главног града.

Захтев је и стављање ван снаге свих планских аката када је у питању градња на водоизворишту Макиш, јер ћемо, упозоравају активисти,  остати без воде. Исто важи и за градњу на Кошутњаку, јер ћемо остати без плућа.

Ка захтев издваја се савремене технологије за пречишћавање ваздуха. То би требало да обезбеде сви највећи загађивачи.

Са протеста се тражи и  скидање ознаке тајности са свих споразума и уговора, када је у питању пројекат „Јадар“ Рио Тинто.

Организација протеста следи након више апела и позива упућених Влади да се разговара и решавају бројни еколошки прoблеми. Ћута тврди да на те апеле нико није реаговао и да је због тога “Еколошки устанак” једини одговор.

Цане на „еколошком устанку“: Не дозволимо да нам се деца рађају болесна

Немојмо да дозволимо да нам се деца рађају болесна, да будемо грађани другог реда, поручио је Зоран Костић Цане на "Еколошком устанку" обраћајући се окупљенима.

Љубав према овој земљи ме тера на ово, сви смо у бедаку – да због неке провизије ми постајемо грађани другог реда, рекао је на протесту.

Без земље нема хране, без ваздуха нема живота, нисам вам открио топлу воду, али хоћу да вас подсетим да све то одлази од нас, због неког профита“, истакао је Цане. Он је навео све ово нема везе са политиком, или било чиме, већ са опстанком живота на овим просторима, са генерацијама које долазе.

„Ми одлучујемо о овој земљи, ми другу земљу немамо“, навео фронтмен Партибрејкерса. Додао је да због Рио Тинта људи код Лознице неће имати воде.

Ршумовић у песми: „Стару планину напада банда потокождера, изворопија“

Песник Љубивоје Ршумовић говорио је на протесту еколошких удружења испред Народне скупштине у Београду, а окупљени грађани су гласно поздравили песму о борби за заштиту Старе планине коју је прочитао.

Ршумовић је казао да се песма зове „Протест“ и да је „писана тешким речима по лакомислености“.

Стару планину напада нова класа,

банда потокождера, изворопија

одузима народу основно право гласа,

та профитерска ружна лоповија.

Понижава Србију, не поштује законе,

док кукају кукуреци и плачу жалфије,

иза корумпиране власти траже заклоне

убице природописа и географије.

Свакога јутра у паници чекамо вест

да ли је инсект исукао отровну рилицу

загадио нам и језик, изврнуо свест

и у безакоње гурнуо ћирилицу.

Док не почне народ луди да се буди,

док не никне расковник у српском кршу,

о исконском праву срна, медведа и људи

неће ћутати Ћута, певаће и даље Ршум“.

Познати песник је поручио окупљенима да је данас потребан „еколошки патриотизам“.

„Морамо се борити против похлепе сваке врсте… Похлепа је стављање потока и рекла у цеви, да би се добило нешто мало киловата“, истакао је он.

Деско Стојанов на еколошком протесту: Нећемо дати ни једну реку, будите сигурни

Оно што се спрема Дрини и другим рекама у Србији "не сме да прође", изјавио је Десимир Деско Стојанов из Раките на еколошком протесту испред Скупштине Србије и оптужио државу да не спроводи сопствене законе.

„Тамо где има закона, они га не примењују, где га нема траже порез“, рекао је Стојанов.

Говорећи окупљеним грађанима испред парламента рекао је да већина људи зна шта се догодило у Ракити, где су се мештани дуго борили против изградње малих хидроелектрана.

„Али оно што се спрема на Дрини и даље, не сме да прође“, рекао је он.

Они нас провоцирају већ три године а ми их молимо, кумимо и плачемо. Тражимо да се поштују закони, а они то неће да раде, рекао је он.

Поручио је скупштини, влади и председнику Србије Александру Вучићу: „овај народ вам неће дати да се њиме играте, ма како се ви звали“.

„Нећемо дати ни једну реку, будите сигурни!“ закључио је Стојанов.

Подршку “Еколошком устанку” најавили су и фриленсери из Удружења радника на интернету, који већ данима “кампују” испред Скупштине, тражећи праведно, а не ретрактиве опорезивање.

Покрет Одбранимо реке Старе планине основан је како би сачувао реке од мини хидроелектрана које утичу на живи свет и мењају водотокове. Протеклог лета у селу Ракита стотине активиста бранило је тамошњу реку и онеспособило цеви које је поставио инвеститор. Активизам тог локланог покрета проширио се на целу земљу и на све веће проблеме животне средине у Србији, па су зарад очувања воде, ваздзха и земље више пута организовали протесте и окупљања у престоници.

На протесту се налази и Љубивоје Ршмовић.

“Шта бих дао да сам овде да вам рецитујем песме за децу. Ипак, данас говоримо о другим украсима света, а не о деци. Говоримо о опстанку. Ја сам студирао књижевност и сада ћу вам цитирати Доситеја – “Покажи Европи своје красно лице”. Да ли се данашњи министра држе овог завета који је дао први министар просвете пре 200 година? Да ли ми показујемо Европи право лице?”, рекао је он на протесту.

“Ово је једно од лица Србије”, додао је Ршумовић.

“Данас треба знати нешто што су на свету знали стари народи. Вероватно знате и ви, чули сте за једну групу народа на Новом Зеланду, који су успели после много година да своју култну реку, своју реку прогласе живим бићем, да је прогласе неким правним субјектом и наравно издејствују код парламента да та рекла добије заштиту, да је чувају и да она достојанствено настави да се рађа и тече, у име једног старијег аманета која гласи – “Ја сам вода и вода је ја””, рекао је Ршумовић.

“Слободно се може рећи, ја сам дрво и дрво је ја, ја сам ваздух и овај ваздух је ја, ја сам земља и ова земља је ја. Ако то знамо, онда знамо да је Доситеј оно говорио у патриотском заносу. Данас нам је потребан еколошки патриотизам. Природа је ја, и ја сам природа”, додао је он.

“Постоји хране и добара за све, али не и за похлепу. Морамо да се боримо против похлепе сваке врсте. Похлепа је и ово због чега смо се ми састали овде у овом великом броју. Похлепа је стављање потока и река у цеви да би се добило нешто мало струје која Србији не значи ништа, већ ономе ко је направио ту малу скретницу потока, који је осиромашио оног јазавца и ону срну, који сада немају где да пију. Ако загадимо ваздух и земљу, и ако загадимо до краја међуљудске односе – што видимо у нашој Скупштини на другом програму РТС, немамо ништа. У Скупштини гледамо најзагађеније међуљудске односе”, рекао је Ршумовић.

Ршумовић је потом рекао да ће рецитовати песму коју је написао јуче, а која се односи на данашњи протест.

“Одузимају народу последње право гласа, та профитерска лоповија. Понижавају Србију не поштују законе, иза корумпиране власти траже заклоне, убице природе и географије”, рецитовао је Ршумовић.

Окупљенима се сада обраћа декан  Шумарског факултета, Ратко Ристић.

“Ми смо народ који копну, топи се и лагано нестаје. Србији треба живот, рађање и обнова. Треба нам и развој, али не развој који доводи до загађења ваздуха, уништавања њива и расељавања становништва”, рекао је он на почетку свог говора.

Поменуо је министарку Зорану Михајловић, што је дочекано звиждуцима.

Звиждуци окупљених чују се и на помен компаније Рио Тинто.

“Не могу да се не питам да ли министарство енергетике и рударства ради у интересу српског народа, или у интересу страних корпорација које за јефтине паре желе да се дочепају српских ресурса? Јавни интерес је интерес већине нас, наш интерес, а не интерес појединаца и привилегованих група”, рекао је он.

Ристић је на протесту причао о загађењу у Србији, али и у Лозиници, те је изнео податак да је Лозница по броју плућних болесника међу децом својевремено била на европском врху. Истакао је да је олово у крви код деце повећано за 80 одсто.

“То је за мене слика пакла”, додао је он.

“Неко се намерио да посече зелена плућа Београда, неколико хектара шуме. Подсећам да је неписмени господар Србије Књаз Милош забранио да се сече шума на Авали јер је схватио вредност тога. Неки данас, наводно писмени, хоће то да секу”, рекао је он на протесту.

На помен градске управе града Београда, окупљени у глас вичу – “ЛОПОВИ”.

“Нема смисла зидати нове станове и бетоне у овом пренатрпаном градском ткиву. То нас води у урбану катаклизму. На крају, само је на нама да одаберемо шта желимо да будемо, да ли ћемо бити слободни људи који се крећу и дишу пуним плућима у својој лепој земљи, или ћемо да се претворимо у идиоте који туњаво живе своје животе?”, рекао је он.

На протест је дошао и Вукота Нинковић из Бољевца. “У малом месту као што је Бољевац планира се депонија опасног отпада. Дошли смо да скренемо пажњу на тај проблем и то спречило”, каже Вукота за Нова.рс.

Бранислав Петрић Дошао је из Бора. Каже да је на протест стигао због екологије, али и због целокупне ситуације у земљи. “Ми из Бора најбоље знамо шта су проблеми животне средине. Сада су се ти проблеми проширили на челу Србију”, каже Петрић за Нова.рс.

Александар Јовановић Ћута поручио Рио Тинту: Пропашће вам сваки динар који сте уложили да трујете нашу децу

Окупљенима се обратио и Александар Јовановић Ћута.

“У току је свеопшти напад на све што је здраво у овој земљи. Дошли смо да кажемо “НЕ” онима који сваки дан скрнаве наше реке и нашу природу. Овде је преко 80 еколошких организација из целе Србије. То су људи који су у последњих десетак дана заједнички саставили захтеве које ћете чути касније. Ја се питам од кога захтевамо и шта? Од ових овде иза, у овој згради”, рекао је он показујући на Скупштину.

“Поставићемо им црвене фењере, па ће добити прави смисао. Они би своју земљу дали на извол’те првом који наиђе. Они су нашу воду натопили отровом.”

“Желим да се обратим Ани Брнабић, да ли се чујемо Ана Брнабић!?”, рекао је он. На помен премијеркиног имена, окупљени су гласно кренули да вичу “УА”.

 “Да ли се чујемо Зорана Михајловић и да ли се чујемо Александре Вучићу, који си умислио да си Бог?!”, рекао је Ћута.

Послао је и поруку Рио Тинту  – “Пропашће вам сваки динар који сте уложили да трујете нашу децу”.

 “Молим вас да се не делимо више, на пелцоване и непелцоване, на гејеве и стрејтере… у овоме смо заједно, сви заједно људи, живела Србија”, рекао је он.

Зоран Радовановић за „Нова.рс“: Величанствен скуп,  ово ме подсећа на 5. октобар

Епидемиолог Зоран Радовановић, својим присуством подржао је протест еколошких удружења испред Народне скупштине у Београду.

Ово ме подсећа на 5. октобар. Величанствено и јако снажна порука, сви којима је стало до ове земље

 “Ово је био величанствен скуп. Био сам на скоро свим скуповима последњих тридесет година. Ово ме подсећа на 5. октобар. Величанствено и јако снажна порука, сви којима је стало до ове земље, којима на првом месту није богаћење и плаћка су се окупили овде”, говори он за Нова.рс.

 “Ово је аутентичан протест који ће да расте, власт ће морати да се одрекне неких ствари и да уважи оно што је интерес земље”, рекао је он.

Нисмо ми као они који играју коло из обести, поштовале су се мере

Радовановић је додао да је скуп подржан и од удружења лекара “Уједињени против ковида”.

 “Ми смо били свесни да груписање људи у време епидемије није разумно, али знали смо да ће бити све распродато док чекамо да прође епидемија.  Сељаци, горштаци на Сувој и Старој планини остаће без воде, војвођански паори без земље, у Подрињу ће остати без кућа. Морало је да се интервенише и нешто предузме. Због тога смо строго инсистирали на томе да се људи не окупљају у веће групе. Нажалост или на срећу, то није поштовано. Нажалост, зато што су људи били више груписани, а на срећу јер је ово био величанствен скуп. Да је поштовано оно што смо сугерисали, протест би био негде до Црвеног крста. Свесно смо ишли на окупљање, зато што је било ‘пет до 12’. Нисмо ми као они који играју коло из обести. Сви су имали маске и водило се рачуна да скуп буде разређен и због тога је толики простор био заузет”, напоменуо је Радовановић.

Професорка Биљана Стојковић: Овде смо да покажемо овима што се се предозирали влашћу да нешто ипак не може, за нас је природа живот, а за њих је профит

Професорка Биолошког факултета Биљана Стојковић рекла је на еколошком протесту који се одржава данас, да је кључна реч солидарност, и да у Србији не постоји тачка која није пред уништењем.

 “Схватили смо да само заједно можемо и да је кључна реч солиданост. Она је заштитила и Александра Обрадовића, Марију Лукић, Милана Јовановића, остало нам је да се побринемо за правду Станике Глигоријевић, породице Миливојевић чији је син настадиао у Лучанима, за многе узбуњиваче који нам отварају очи”, рекла је она као један од говорника с протеста.

 “Овде смо да покажемо овима што се се предозирали влашћу да нешто ипак не може. За нас је живот, а за њих је профит. Не може тако” , рекла је она додатно.

Она додаје да су на протесту фриленсери, лекари “Уједињени против ковида“, активисти, грађани који имају свест шта се дешава.

“Овде не постоји тачка која није пред уништењем. Да ли ми мање волимо своју децу од Немаца и Француза? Они не дају Рио Тинту да дођу у њихову земљу, да ли ћемо им ми дати, да ли ћемо им дати реке. Бићемо овде да научимо људе који су се предозирали влашћу шта се сме, а шта се не сме. Ја ћу као биолог рећи смо васпитавани да волимо живот, а ово што раде је све супротно. За нас је природа живот, а за њих је профит. Сачуваћемо нашу флору и фауну, али тек када схватимо да нам је највећи проблем фауна која је населила здање које се некада звало Народна Скупштина. Ово је наша земља, а не њихов ситан кусур“, казала је професорка Стојковић.

Захтеви надлежнима

Подсетимо, активистима су се придружили и фриленсери који протестују због предлога измена закона о опорезивању, а који су камповали испред парламента од четвртка. Ту су били и активисти из БиХ.

Еколошке организације направиле су документ у ком су изнеле 13 захтева држави у вези са еколошким питањима:

1. Поштовање Устава и постојећих закона,

2. Усклађивање прописа са највишим стандардима животне средине

3. Учешће грађанки и грађана у питањима здраве животне средине

4. Информисање и образовање о заштити животне средине на свим нивоима

5. Заштита природе,

6. Заштита свих шума, заустављање сече у заштићеним оподручјима и пошумљавање

7. Обустава градњи и ревизија штетних пројеката МХЕ

8. Очување водних добара

9. Здраве урбане средине

10. Одговорно управљање отпадом

11. Да дишемо чист ваздух

12. Добру енергију за све

13. Свеобухватни одрживи развој

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер