Početna strana > Hronika > Barak Obama i Hu Đintao za širu saradnju SAD i Kine
Hronika

Barak Obama i Hu Đintao za širu saradnju SAD i Kine

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 20. januar 2011.

Američki predsednik Barak Obama i njegov kineski kolega Hu Đintao naglasili su potrebu za saradnjom, ujedno priznajući da dve zemlje imaju različita gledišta po pitanjima trgovine, kineske valute i poštovanja ljudskih prava. Dvojica predsednika održala su zajedničku konferenciju za novinare u Beloj kući.

Predsednik Obama je naglasio da SAD i Kina imaju ogromne prednosti od međusobne saradnje, kao i da je ta saradnja u globalnom interesu.

„Saradnja između naše dve zemlje je dobra za svet. Zajedno sa partnerima iz Grupe 20 odmakli smo se sa ivice katastrofe, ka početku globalnog ekonomskog oporavka. Sa partnerima u Savetu bezbednosti usvojili smo i sprovodimo do sada najstrožije sankcije Iranu zbog njegovog nuklearnog programa. Sarađujemo na smanjenju tenzija na Korejskom poluostrvu, a nedavno smo pozdravili kinesku podršku istorijskom referendumu u Južnom Sudanu. Dok gledamo ka budućnosti, ono što nam je po meni, potrebno, jeste duh saradnje koja takođe podrazumeva i prijateljsku konkurenciju“.

Obama je, međutim, naglasio da Kina treba da uloži više napora ka revalviranju svoje valute kako bi se rešila velika neravnoteža u američko-kineskoj trgovini. On je takođe istakao da su se SAD i Kina složile da nastave dijalog o ljudskim pravima, kao i da Vašington podržava dalji dijalog između Kine i Dalaj Lame.

Hu Đintao je ukazao na izazove sa kojima se svet suočava u drugoj deceniji 21. veka.

„Kina i SAD imaju sve šire zajedničke interese, i snose sve veće zajedničke odgovornosti. Kinesko-američka saradnja je od ogromnog značaja za naše dve zemlje ali i svet. Dve strane treba čvrsto da slede ispravan put naših odnosa poštujući međusobni suverenitet, teritorijalni integritet i razvojne interese."

Đintao je naglasio da američko-kineska saradnja treba da bude zasnovana na međusobnom uvažavanju.

Američko-kineski odnos je u najmanju ruku kompleksan. SAD kritikuju Kinu po nizu pitanja, između ostalog zbog manipulisanja juanom, rasprostranjene piraterije softvera, kao i protekcionizma u trgovinskim pitanjima.

Prema novoj anketi ABC News, većina Amerikanaca smatra da je Kina ekonomska pretnja Sjedinjenim Državama, a mnogi se pitaju da li je Kina saveznik, ili neprijatelj...

„Razlog što razvijamo crveni tepih i priređujemo državnu večeru u čast predsednika Hua jeste što mislimo da ćemo bolje moći da odgovorimo na to pitanje dok idemo napred“, kazala je državni sekretar Hilari Klinton.

Niko ne očekuje da će trodnevni susreti proizvesti konkretan sporazum.

„Ovo nije poseta u cilju sklapanja velikih sporazuma, njen cilj je da se odnos sa Kinom vrati na pravi put“, smatra Ken Libertal, saradnik u Institutu Brukings.

U okviru ceremonija koje prate formalnu državnu posetu kineskog predsednika SAD, večeras će u Beloj kući biti priređena državna večera u njegovu čast.

Kineski predsednik je sinpć bio gost na privatnoj večeri u Beloj kući. Pored dvojice predsednika večeri su prisustvovala samo po dva od njihovih najviših saradnika i niko nije pravio beleške, kako bi se omogućila otvorenija diskusija. Tokom večere, nekoliko stotina demonstranata okupljenih u obližnjem parku tražilo je nezavisnost za Tibet i veće poštovanje ljudskih prava u Kini.

Kada je sinoć stigao u Sjedinjene Države kineski predsednik je izjavio da je došao kako bi "povećao uzajamno poverenje, podstakao prijateljstvo i produbio saradnju".

Kineski predsednik govoriće u Kongresu SAD

Dan pošto mu je zdravicama ukazivana počast na svečanom banketu u Beloj kući, kineski predsednik Hu Đintao danas će doći na Kapitol hil gde će se naći licem u lice sa nekima od njegovih najoštrijih američkih kritičara.

Dvojica najistaknutijih članova Kongresa - lider većine u Senatu Hari Rid i predsedavajući Predstavničkog doma, DŽon Bejnor - odbili su pozivnice za sinoćnji svečani banket, na kome su među zvanicama bili mnogi čuveni glumci, političari i muzičari.

Obojica su izjavila da će sačekati današnji dan da se sastanu sa kineskim predsednikom. U Kongresu vlada gnev zbog kineske valutne politike, za koju mnogi veruju da je uzrok odliva američkih radnih mesta, kao i zbog stanja ljudskih prava u Kini. Tokom jednog televizijskog intervjua ove nedelje, Rid je nazvao kineskog predsednika "diktatorom".

Tokom jučerašnje konferencije za štampu, zajedno sa predsednikom Obamom, Hu Đintao je učinio redak ustupak po tom pitanju. Pošto je američki predsednik javno pozvao Kinu da poštuje "opšta prava", kineski predsednik je priznao da "mnogo toga" treba uraditi za poboljšanje ljudskih prava u njegovoj zemlji.

Kasnije danas Hu Đintao će održati, kako je rečeno, "važan govor" pred jednim skupom američkih biznismena pre nego što otputuje u Čikago, treći po veličini američki grad. Kineski predsednik će u Čikagu govoriti o kulturnim kontaktima između dve zemlje i prisustvovati jednom svečanom potpisivanju ugovora.

(VOA)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner