среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама и Ху Ђинтао за ширу сарадњу САД и Кине
Хроника

Барак Обама и Ху Ђинтао за ширу сарадњу САД и Кине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. јануар 2011.

Амерички председник Барак Обама и његов кинески колега Ху Ђинтао нагласили су потребу за сарадњом, уједно признајући да две земље имају различита гледишта по питањима трговине, кинеске валуте и поштовања људских права. Двојица председника одржала су заједничку конференцију за новинаре у Белој кући.

Председник Обама је нагласио да САД и Кина имају огромне предности од међусобне сарадње, као и да је та сарадња у глобалном интересу.

„Сарадња између наше две земље је добра за свет. Заједно са партнерима из Групе 20 одмакли смо се са ивице катастрофе, ка почетку глобалног економског опоравка. Са партнерима у Савету безбедности усвојили смо и спроводимо до сада најстрожије санкције Ирану због његовог нуклеарног програма. Сарађујемо на смањењу тензија на Корејском полуострву, а недавно смо поздравили кинеску подршку историјском референдуму у Јужном Судану. Док гледамо ка будућности, оно што нам је по мени, потребно, јесте дух сарадње која такође подразумева и пријатељску конкуренцију“.

Обама је, међутим, нагласио да Кина треба да уложи више напора ка ревалвирању своје валуте како би се решила велика неравнотежа у америчко-кинеској трговини. Он је такође истакао да су се САД и Кина сложиле да наставе дијалог о људским правима, као и да Вашингтон подржава даљи дијалог између Кине и Далај Ламе.

Ху Ђинтао је указао на изазове са којима се свет суочава у другој деценији 21. века.

„Кина и САД имају све шире заједничке интересе, и сносе све веће заједничке одговорности. Кинеско-америчка сарадња је од огромног значаја за наше две земље али и свет. Две стране треба чврсто да следе исправан пут наших односа поштујући међусобни суверенитет, територијални интегритет и развојне интересе."

Ђинтао је нагласио да америчко-кинеска сарадња треба да буде заснована на међусобном уважавању.

Америчко-кинески однос је у најмању руку комплексан. САД критикују Кину по низу питања, између осталог због манипулисања јуаном, распрострањене пиратерије софтвера, као и протекционизма у трговинским питањима.

Према новој анкети ABC News, већина Американаца сматра да је Кина економска претња Сједињеним Државама, а многи се питају да ли је Кина савезник, или непријатељ...

„Разлог што развијамо црвени тепих и приређујемо државну вечеру у част председника Хуа јесте што мислимо да ћемо боље моћи да одговоримо на то питање док идемо напред“, казала је државни секретар Хилари Клинтон.

Нико не очекује да ће тродневни сусрети произвести конкретан споразум.

„Ово није посета у циљу склапања великих споразума, њен циљ је да се однос са Кином врати на прави пут“, сматра Кен Либертал, сарадник у Институту Брукингс.

У оквиру церемонија које прате формалну државну посету кинеског председника САД, вечерас ће у Белој кући бити приређена државна вечера у његову част.

Кинески председник је синпћ био гост на приватној вечери у Белој кући. Поред двојице председника вечери су присуствовала само по два од њихових највиших сарадника и нико није правио белешке, како би се омогућила отворенија дискусија. Током вечере, неколико стотина демонстраната окупљених у оближњем парку тражило је независност за Тибет и веће поштовање људских права у Кини.

Када је синоћ стигао у Сједињене Државе кинески председник је изјавио да је дошао како би "повећао узајамно поверење, подстакао пријатељство и продубио сарадњу".

Кинески председник говориће у Конгресу САД

Дан пошто му је здравицама указивана почаст на свечаном банкету у Белој кући, кинески председник Ху Ђинтао данас ће доћи на Капитол хил где ће се наћи лицем у лице са некима од његових најоштријих америчких критичара.

Двојица најистакнутијих чланова Конгреса - лидер већине у Сенату Хари Рид и председавајући Представничког дома, Џон Бејнор - одбили су позивнице за синоћњи свечани банкет, на коме су међу званицама били многи чувени глумци, политичари и музичари.

Обојица су изјавила да ће сачекати данашњи дан да се састану са кинеским председником. У Конгресу влада гнев због кинеске валутне политике, за коју многи верују да је узрок одлива америчких радних места, као и због стања људских права у Кини. Током једног телевизијског интервјуа ове недеље, Рид је назвао кинеског председника "диктатором".

Током јучерашње конференције за штампу, заједно са председником Обамом, Ху Ђинтао је учинио редак уступак по том питању. Пошто је амерички председник јавно позвао Кину да поштује "општа права", кинески председник је признао да "много тога" треба урадити за побољшање људских права у његовој земљи.

Касније данас Ху Ђинтао ће одржати, како је речено, "важан говор" пред једним скупом америчких бизнисмена пре него што отпутује у Чикаго, трећи по величини амерички град. Кинески председник ће у Чикагу говорити о културним контактима између две земље и присуствовати једном свечаном потписивању уговора.

(VOA)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер