понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бањалука: Скупштина Републике Српске донела одлуку да се не примењује наметнути Инцков закон о негирању геноцида. Усвојене измене Kривичног законика који предвиђа вишегодишње казне затвора за кривична дела повреда угледа РС
Хроника

Бањалука: Скупштина Републике Српске донела одлуку да се не примењује наметнути Инцков закон о негирању геноцида. Усвојене измене Kривичног законика који предвиђа вишегодишње казне затвора за кривична дела повреда угледа РС

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. јул 2021.

Народна скупштина Републике Српске усвојила је данас по хитном поступку Закон о непримењивању одлуке високог представника којом се доноси Закон о допуни Kривичног закона БиХ, Закон о допуни Kривичног законика Републике Српске, те један закључак.

Закони су усвојени једногласно на посебној седници Парламента, која је била затворена за јавност.

Усвојен је закључак усаглашен у понедељак на заједничком састанку свих парламентарних странака у Српској.

Председник НСРС Недељко Чубриловић рекао је да је Република Српска јединствена и да се након ове седнице одлука одлазећег високог представника Валентина Инцка неће моћи примењивати.

- Инцко је требало је да покаже да није инструмент бошњачке политике и њихова златна рибица за испуњавање жеља. Овом одлуком је гурнуо БиХ у највећу кризу након рата - рекао је Чубриловић.

Према Закону о непримењивању одлуке високог представника којом се доноси Закон о допуни Kривичног закона БиХ, одлука високог представника се неће примењивати у Републици Српској.

Такође, институције Републике Српске неће сарађивати са надлежним органима БиХ у погледу примене одлуке високог представника.

Изменама Kривичног законика Српске први пут се уводи кривична повреда угледа Републике Српске и њених народа.

Суштина измена огледа се у томе да су предвиђене затворске казне до три године за све оне који изложе порузи, презиру или грубом омаловажавању симболе Републике Српске, а од шест месеци до пет година за оне који Републику Српску или њене народе означи геноцидним или агресорским.

Kазна затвора у трајању од две до десет година предвиђена је за службена лица и лица у институцијама власти које се финансирају из јавног буџета, а која почине ова кривична ђела.

Од три до петнаест година затвора предвиђено је за оне који побројана кривична дела учине у намери промене уставног уређења, територијалне целовитости или независности Републике Српске.

За усвајање допуна Закона гласали су посланици СНСД-а, СДС-а, ПДП-а, ДЕМОС-а, СП-а, ДНС-а, УС, СПС-а, НПС-а и посланичке групе НДП.

Погледајте комплетан садржај:

1. Kо јавно изложи порузи, презиру или грубом омаловажавању Републике Српске, њену заставу, грб, амблем или химну, казниће се казном затвора до три године.

2. Ако је дело из става 1. овог члана извршено на начин да се Република Српска означи као агресорска или геноцидна творевина или њени народи агресорским или геноцидним, учинилац ће се казнити казном затвора од шест месеци до пет година.

3. Ако је дело из става 2. овог члана извршило службено или одговорно лице или лице у институцијама власти или органу који се финансира из јавног буџета, казниће се казном затвора од две до десет година.

4. Ако су дела из ст. 1. до 3. овог члана извршена у намери промене уставног уређења Републике Српске, њене територијалне целовитости или независности, учинилац ће се казнити казном затвора од три до петнаест година.

Овај закон ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у Службеном гласнику Републике Српске.

Ово представља одговор и заштиту од наметнуте одлуке о "забрани негирања геноцида" коју је донео одлазећи високи представник у БиХ Валентин Инцко, а овим се штите грађани Републике Српске и Српска.

(Танјуг, РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер