субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бакир Изетбеговић: Додик узрок кризе у БиХ. У РС на делу апартхејд. Србија се према Албанцима на Косову понашала као Стаљин према Чеченима
Хроника

Бакир Изетбеговић: Додик узрок кризе у БиХ. У РС на делу апартхејд. Србија се према Албанцима на Косову понашала као Стаљин према Чеченима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. новембар 2021.

 Лидер СДА Бакир Изетбеговић негира тврдње српског члана Председништва БиХ Милорада Додика.

Њега сматра узроком актуелне политичке и институционалне кризе у земљи. Тврди да је међународна заједница на страни Бошњака, извештај високог представника Кристијана Шмита добро дијагностивао стање у БиХ и кривце, као и да је у Републици Српској на делу АПАРТХЕЈД.

О управо завршној посети специјалног изасланика америчког председника Габријела Ескобара БиХ, Изетбеговић се слаже да је најважнији сусрет био са Додиком, јер Додик је, каже, тај који прави проблеме.

У интервјуу за Танјуг тв., Изетбеговић каже да Ескобар у ПС БиХ није говорио о сусрету са Додиком, али да је његов утисак да "нешто јесу договорили", неко, како каже, "спустање тензија", што је, према његовим речима, био и разлог Ескобаровог доласка у Сарајево.

На констатацију да је било говора о томе да се неће састати са Додиком и да ће донети санкције, Изетбеговић верује да је, како каже, дошло до обрта у "Додиковом кабинету или Додиковој глави".

За Додика каже да је у " јакој балканској конкуренцији, првак да мења ставове за 180 степени".

"Он је мајстор тога мора му се признати да успева да опстане у политичи са таквим обртима, упркос увредама какве изговара", каже Изетбеговић.

На питање да коментарише то што високи представник није лично представио редован Извештај о стању БиХ у СБ УН, Изетбеговић каже да је управо зато тај документ привукао огромну пажњу и да никада није више читан.

Сматра да је Шмит у извештају "јако добро дијагностификовао стање у БиХ и кривце", али му није јасно, додаје, зашто је Русији потребно да подржава све што Срби раде, а сада, каже, и у СБ УН.

Лидер СДА је одбацио Додикове наводе да међународна заједница подржава муслимане у БИХ и тумачи да странци то раде јер подржавају, како наводи, "нормалну државу и нормалне стандарде са којима смо сагласни".

Додика оптужује да је одговоран за, како тврди, "тежак АПАРТХЕЈД" у Републици Српској и да наноси штету Српској и дестабилизује БиХ.

Несрби у Републици Српској не могу свој језик да називају босанским, не могу да добију посао, а ако га добију никада не могу да буду на високим функцијама

Тврди да несрби у Републици Српској не могу свој језик да називају босанским, не могу да добију посао, а ако га добију никада не могу да буду на високим функцијама.

На опаску да је министар здравља у Српској Ален Шеранић муслиман, Изетбеговић каже да је он избор СНСД и додаје да не верује да се понаша по правилима вере.

Свега тога, тврди, нема у Федерацији БиХ за коју каже да је и таква каква је, конфузна, ефикаснија од Републике Српске, која, тврди, има страшне проблеме са јавним дугом, 20 одсто нижа примања, најгору смртност од корона вируса, речју, "један презадужени ентитет".

На констатацију да упркос томе, народ гласа Додика и СНСД, Изетбеговић каже да ће он увек разговарати са онима које Срби изаберу.

Очекује, истиче, да ће из Српске престати да долазе људи који не поштују Дејтонски споразум, Устав, владавину права и комшије.

"Наша рука је увек пружена, за нормалне стандарде за помирење, за то да једни другима помогнемо и то су дијаметрално супротстављене политике. Зато Додик тврди да странци помажу муслиманима...", каже Изетбеговић.

О иницијативи хрватског председника Зорана Милановића о сусрету представника три конститутивна народа у БиХ и председника Турске, Србије и Хрватске, против које се, иначе, у више наврата изјаснио против, Изетбеговић сматра да, када је реч о одлукама од судбинској значаја за стање у БиХ, гаранти Дејтона, ОХР, ПИЦ и друге међународне институције не треба да буду амнестиране, јер је то њихов посао.

Упитан зар Србија и Хрватска нису гаранти Дејтонског споразума, лидер СДА тврди да нису, већ су, каже, само сведоци који су се потписима обавезали да неће поновити грешке из 1993.

На инсистирање да каже зашто мисли да договор не може да буде постигнут без странаца, Изетбеговић тврди да би лично радо договор постигао сам, али, каже, други се томе противе, не прецизирајући ко су ти који се противе.

Тврди да изворни Дејтонски споразум не постоји, већ су то, каже, само "Додикове флоскуле".

Уверен је да Додикова политика "коју води већ 15 година "полако губи дах", јер се, како каже, од такве политике не живи.

Србима у БиХ није урађено оно што је Албанцима на Косову, према којима се Србија понашала као Стаљин према Чеченима

На питање зашто Сарајево не жели да се прикључи иницијативи Отворени Балкан, Изетбеговић каже да лично нема ништа против те иницијативе, али да би претходно хтео да чује зашто је пропало све раније договорео у оквиру Берлинског процеса, а прецизирано на самиту у Софији.

Повлачећи паралелу између Космета и Републике Српске, Изетбеговић каже да је једина веза "скоро исто насиље које је Милошевић направио" на Косову и у БиХ.

Тврди и да Србима у БиХ није урађено оно што је Албанцима на Косову, према којима се, према његовим речима, Србија понашала "као Стаљин према Чеченима".

На констатацију да Албанци много горе чине Србима на КиМ данас, Изетбеговић каже да није упознат са детаљима, да је, наравно, против тога, али и да, како је рекао, "батина има два краја".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер