недеља, 15. август 2021. | |
Талибани су мирно ушли у Кабул и из председничке палате поручули да су победили и преузели власт у Авганистану. Авганистански председник Ашраф Гани, који је претходно напустио земљу, пошто су талибани тражили да влада безусловно преда власт, признао је да су талибани победили, наводећи да је отишао да би избегао крвопролиће. Са њим су, према неименованим изворима, земљу напустили и његови најближи сарадници. Особље амбасада Сједињених Држава и Европске уније настоји да се премести на сигурно, као и многи авганистански цивили. Амбасади Србије у Индији, која је на нерезиденцијалној основи надлежна за Авганистан, није се обратио ниједан држављанин Србије из те сукобима захваћене државе. Талибани су претходних дана заузели кључне авганистанске провинције и градове, и према најавама неименованих талибанских званичника, ускоро ће прогласити Исламски Емират Авганистана. Преговори о инклузивној исламистичкој влади 23.31 – Авганистански портпарол и преговарач рекао је да група, чији је члан, води преговоре у циљу формирања „отворене, инклузивне исламистичке владе“ у тој земљи. Сухаил Шахин говорио је за АП пошто су талибани заузели већи део земље за само неколико дана и ушли у главни град Кабул, док се САД журе да повуку своје дипломате и друге цивиле.
Бајден шаље још 1.000 војника 23.07 – Председник САД Џо Бајден одлучио је да пошаље додатних 1.000 војника у Кабул да обезбеде евакуацију хиљада америчких и авганистанских цивила, рекао је званичник Пентагона. Укупно ће 6.000 америчких војника бити у главном граду Авганистана наредних дана, рекао је тај званичник који није желео да му се наведе име. „Муџахедини су победници у Авганистану“ 23.05 – Десетине талибанских бораца заузеле су председничку палату у Кабулу и прогласиле победу над авганистанском владом, показују телевизијски снимци. „Наша земља је ослобођена и муџахедини су победници у Авганистану“, рекао је у палати један побуњеник за телевизију Ал Џазира. Није туристички обилазак: Талибани у председничкој палати Савет безбедности сазвао ванредну седницу 21.59 – Савет безбедности УН одржаће сутра ујутру ванредну седницу о Авганистану, на захтев Естоније и Норвешке. Дипломате у Савету рекле су данас да ће генерални секретар УН Антонио Гутереш информисати чланове Савета безбедности о најновијој ситуацији после талибанског преузимања главног града Кабула. Шеф УН је у петак позвао талибане да одмах прекину своју офанзиву у Авганистану и преговарају „у доброј вери“ да избегну продужени грађански рат. Он је такође рекао да је „дубоко узнемирен због назнака да талибани уводе оштре рестрикције у областима под њиховом контролом, посебно усмерене на жене и новинаре.
Авганистански председник признао да су талибани победили 21.25 – Авганистански председник Ашраф Гани рекао је да је донео тешку одлуку да напусти земљу када су талибани напредовали да би избегао „крвопролиће“ и признао је да су „талибани победили“. Он није рекао где је отишао. Рекао је да је уверен да би „безброј патриота било убијено и да би Кабул био уништен“ да је он остао у Авганистану. „Талибани су победилли… и сада су одговорни за част, за имовину и самоочување њихове земље“, написао је Гани у поруци на Фејсбуку упућеној држављанима Авганистана. Немачка амбасада почиње евакуацију из Кабула 21.10 – Немачка амбасада почиње вечерас евакуацију особља из своје амбасаде у Кабулу, који се сада налазе на аеродрому, објавио је министар спољних послова Хајко Мас и додао да ће их евакуисати војни авиони, који ће кренути вечерас из главног града Авганистана и одвести их до „суседне земље“, а цивилни авиони ће их даље одвести до Немачке. Мали тим ће остати у амбасади да помогне у даљим евакуацијама. Министарство спољних послова саопштило је раније да се мање од 100 немачких држављана још налази у Авганистану. Обустављени међународни летови 21.08 – Сви комерцијални летови са Медјународног аеродрома у Кабулу су суспендовани, рекао је један НАТО званичник. Само војне летелице могу да користе аеродром, преноси ББЦ. Војне евакуације се настављају. Бритиш Ервејс је потврдио да тренутно лети преко авганистанског ваздушног простора. Обустављањем комерцијалних летова прекида се један од последњих путева бекства из земље за Авганистанце који страхују од талибанске власти.
Талибани ће прогласити Исламски Емират 21.05 – Талибански званичник изјавио је да ће та група ускоро прогласити Исламски Емират Авганистана и то ће учинити из председничке палате у Кабулу. Тако се звала држава под талибанском владом, која је свргнута након инвазије трупа САД и савезничких снага, а после терористичких напада у Њујорку 11. септембра 2001. године. Талибански представник није желео да му се наведе име јер није имао дозволу да обавести медије о томе.
Општа бежанија и кречење излога Док талибани улазе у главни град Авганистана и најављују да ће ускоро прогласити Исламски Емират, многи Авганистанци, као и страни држављани, покушавају да што пре побегну из земље, зог чега је, судећи према фотографијама и видео-снимцима на друштвеним мрежама, током дана у Кабулу наступио потпуни хаос и метеж. Освајајући град по град у Авганистану, талибани обећавају да се неће никоме светити, тврде да ничији живот, а ни имовина неће бити угрожени, у шта је Авганистанцима који се сећају претходне талибанске власти, по свему судећи, тешко да поверују. Док су били на власти од 1996. до 2001. године, талибани су спроводили најстроже придржавање шеријатских закона икад виђено у исламском свету, а постали су озлоглашени по свом односу према женама. Жене тада нису смеле да раде ни да уче већ су од осме године морале да читају Куран. Нису смеле да излазе ван куће без пратње мужа или неког мушког сродника и обавезно су морале да носе бурке. Због а кршење талибанских закона, биле су јавно стрељане и каменоване. Аеродром као последње уточиште Други Авгнистанци, неспремни да се прилагођавају новим околностима, покушали су да напусте град, због чега је у Кабулу настао саобраћајни колапс, па су неки бежали пешке или више од пет сати ходали како би се дочепали аеродрома и првог лета.
Друштвеним мрежама круже видо-снимци великог броја људи који покушавају да уђу у амерички војни транспортер спреман за евакуацију. Амерички хеликоптери евакуисали су током дана и запослене службенике из добро утврђене амбасаде Сједињених Америчких Држава и превозили их до аеродрома, где се још увек налазе америчке снаге које су дошле да би им осигурале безбедност.
Фотографије хеликоптера изнад крова америчке амбасаде многе су подсетиле на сличне сцене из Сајгона у Вијетнаму 1975. године, иако амерички државни секретар Ентони Блинкен тврди да су таква поређења злонамерна и да је за разчику од вијетнамске, авганистанска мисија била успешна. Особље амбасаде, изнад које је током дана виђен и дим, примило је у петак наредбу да почне са уништавањем осетљивих документа, као и предмета који би се могли злоупотребити у пропагандне сврхе, пренели су амерички медији. И амбасаде других западних држава евакуисале су своје службенике и држављане или их макар преместили у непосредну околину аеродром у Кабулу, који многи виде као тренутно најбезбедније место у граду због присуства страних војника. Нато помаже у евакуацији, талибани преузели и затвор Ипак, америчка амбасада је током дана објавила да стижу извештаји да се на аеродрому у Кабулу пуца, због чега су саветовали својим грађанима да се склоне на безбедно. Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг поручио је да и трупе Северноатлантске алијансе помажу странцима да се евакуишу са аеродрома из главног града Авганистана.
"Разговарао сам са премијером Велике Британије Борисом Џонсоном, нашим савезницима, министрима спољних послова из Канаде, Данске и Холандије о ситуацији у Авганистану. НАТО помаже да аеродром у Кабулу остане отворен за саобраћај и координише у евакуацијама страних држављана", навео је Столтенберг на Твитеру. Међутим, током вечери је од званичника Алијансе стигла информација да су сви комерцијални летови са међународног аеродрома у Кабулу обустављени. Талибани су преузели контролу и над великим озлоглашеним затвором источно од Кабула, у којем су били затворени неки од талибанских вођа, а према појединим наводима и борци Исламске државе. На друштвеним мрежама су се појавили видео-снимцима на којима се виде људи који са стварима напуштају зидине затвора. Талибани заузели председничку палату 20.45 – Талибански борци заузели су председничку палату у Кабулу, главном граду Авганистана, јавио је ЦНН Председник Афганистана Ашраф Гани раније је напустио земљу, медији преносе да је отишао у Таџикистан. Једна од талибанских јединица је послала преко званичног Телеграм налога слике унутрашњости председничке палате, која је изгледала нетакнута, наводи ЦНН. Видео снимак приказан неколико сати пре тога показао је како талибански борци стижу до председничке палате у Кабулу.
Портпарол талибана Забихулах Муџахид рекао је раније да ће њихове снаге почети да улазе у делове града одакле су државни званичници отишли. Надлежна амбасада: Није нам се обратио ниједан држављанин Србије 20.41 – Амбасади Србије у Индији, која је на нерезиденцијалној основи надлежна за Авганистан, није се обратио ниједан држављанин Србије из те сукобима захваћене државе, изјавио је Синиша Павић, отправник послова дипломатског представништва Србије у Њу Делхију. „У контакту смо са једним нашим новинаром који планира да оде или је већ стигао у Авганистан. Мимо тога, нисмо у последње време имали обраћање ниједног нашег држављанина из Авганистана“, рекао је Павић, а преносе Вечерње новости. Он је демантовао информацију која се појавила на друштвеним мрежама да ће бити организован евакуациони лет из Авганистана. НАТО ће помоћи евакуацију са аеродрома у Кабулу 20.33 – Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг изјавио је да ће НАТО помоћи да се обезбеди аеродром у Кабулу и омогући евакуација западних држављана уз напредовање талибана. „Разговарао сам са британским премијером Борисом Џонсоном и министрима спољних послова наших канадских, данских и холандских савезнка о ситуацији у Авганистану. НАТО помаже дасе одржи аеродром у Кабулу отвореним да се олакшају и координишу евакуације“, написао је Столтенберг на Твитеру. Џонсон позвао Запад на јединствен приступ талибанима 20.25 – Британски премијер Борис Џонсон изјавио је да је његов „приоритет“ евакуација британских држављана из Авганистана и позвао западне земље да усвоје јединствен приступ пре било какве акције. „Ситуација остаје врло тешка и јасно је да ће врло убрзо бити нова влада у Кабулу“, рекао је Џонсон, пренела је британска телевизија. Додао је да ће Британија радити са својим партнерима у Савету безбедности УН и поручио да не жели да ико призна талибане једнострано. „Желимо заједнички став да би учинили све у нашој моћи да избегнемо да Авганистан поново постане плодно тле за тероризам“, рекао је Џонсон. Амбасада САД у Кабулу: Пуцњава на међународном аеродрому 19.15 – Америчка амбасада у Кабулу прекинула је све операције и поручила Американцима да се чувају на месту где су, наводећи да је добила извештаје да се чује пуцњава на међународном аеродрому. „Имамо извештаје да се пуца на аеродрому и ми упућујемо америчке држављање да остану и чувају се код куће. Америчка амбасада у Авганистану прекинула је конзуларне операције, што ступа одмах на снагу. Немојте долазити у амбасаду или на аеродром у овом тренутку“, наводи се у поруци амбасаде. И Северна Македонија спремна да прихвати избеглице из Авганистана 19.10 – Премијер Северне Македониије Зоран Заев потврдио је да је његова земља спремна да прихвати и смести авганистанске цивиле који су радили за НАТО и активисте за људска права, до обезбеђења трајне дестинације. Он је Телевизији „Канал 5“ рекао да се Авганистан суочава са могућом хуманитарном катастрофом и да је влада у Скопљу информисала стретешког партнера САД да стоји на располагању да помогне сагласно својим капацитетима и потребама. Премијер Северне Македоније је прецизирао да је Скопље спремно да тим лизбеглицама из Авганистана обезбеди смештај у хотелима и одмаралиштима за шта би оперативе и трошкове за време њиховог боравка до обезбедјивања трајне дестинације у у потпоности покриле САД. Авганистанске вође формирале савет за сусрет с талибанима 18.55 – Авганистанске вође формирале су савет за координацију који ће се срести са талибанима и обавити трансфер власти. У саопштењу објављеном на друштвеним мрежама бивши председник Хамид Карзаи рекао је да ће на челу тог тела бити шеф Високог савета за национално помирење Абдулах Абдулах, као и водја Хизб-е-Исламија, Гулбудин Кематјар, и он. Карзаи је рекао да је тај потез направљен да би се „спречио хаос и смањиле патње народа“ и да се одржи мир и „мирни трансфер“. Талибани ушли у Кабул Талибани су почели да преузимају контролу над Кабулом и јавним зградама, након што су владине снаге напустиле главни град Авганистана, саопштио је портпарол талибана Забихулах Муџахид. Талибани су ушли у Кабул „мирно“, јавља репортер ЦНН. „Чујемо ту и тамо пуцњаву, али нема извештаја о уличним борбама авганистанских безбедносних снага, нагомиланих у посебним подручјима како би спречили улазак талибана. Колико знамо, а овде је мрак, те нисмо у могућности да идемо около и својим очима се уверимо у стање на терену, талибани глатко клизе кроз град“, казао је он. Додао је да су ово времена без преседана, „делимично јер нико није могао да замисли да ће талибани неометано ући у град од шест милиона људи“, и јер је авганистански председник рекао да је „у суштини желео да остане, а сад је нестао без потенцијалне предаје власти прелазној влади“.
Албанија спремна да прими избеглице из Авганистана 17.39 – Албанија је саопштила да је спремна да прихвати стотине авганистанских избеглица, међу којима жене руководиоце, државне службенике и друге који су под претњом талибана. „Албанија, чланица НАТО-а спремна је де преузме свој део терета“, рекао је албански премијер Еди Рама на свом Фејсбуку. Он је потврдио да је Вашингтон већ затражио од Албаније да испита могућност да послужи као транзитна земља за одређен број авганистанских политичких имиграната чија крајња дестинација ће бити САД. 17.05 – Канада је привремено затворила своју амбасаду у Кабулу и особље је евакуисано, саопштило је канадско министарство спољних послова. Министарство је навело да је одлучено да се привремено прекину активности амбасаде у Кабулу које ће се наставити када ситуација дозволи да се гарантују одговарајуће услуге и одговарајућа безбедност за особље. Канадска влада је у петак саопштила да је та земља спремна да прими 20.000 авганистанских избеглица у оквиру новог програма имиграције због настајуће хуманитарне кризе у региону. Сведок: Ситуација на кабулском аеродрому хаотична 16.50 – Један сведок је за ЦНН ситуацију на кабулском аеродрому описао као хаотичну, док већина странаца покушава да напусти Авганистан. „Било је, такође, упозорење на копнени напад и били смо неколико претходних сати у бункеру, али сада је све О.К. Сви странци су овде. Једна Европљанка се избезумила“, казао је тај сведок. ЦНН је, такође, фотографисао много војника и група цивила који чекају на аеродрому. 16.45 – Премијер Хрвтске Андреј Пленковић изјавио је да у Авганистану има 20 до 30 хрватских држављана и да су сви у процедури организованог повратка, јавља агенција Хина. Пленковић је, одговарајући на питања о стању у Авганистану и положају хрватских држављана у тој земљи после повлачења снага САД и западних савезика, рекао је да су у вези с хрватским држављанима све службе укључене, а да је шеф дипломатије Гордан Грлић Радман с њима у дневном контакту. Углавном је реч о људима који раде у различитим међународним ангажманима и аранжманима, а према познатим подацима, има их између 20 и највише 30, а сви су у процедури повратка коју организују њихови послодавци, рекао је Пленковић новинарима у Ријеци, где је присуствовао миси поводм празника Велике Госпе. 16.15 – Највероватније ће бивши авганистански министар унутрашњих послова Али Ахмад Џалали преузети вођство над прелазном владом у земљи, док талибани чекају да преузму главни град Кабул, преноси Ројтерс. Џалали је рођен у Кабулу, али је од 1987. држављанин САД и живи у Мериленду. „Исламски Емират послао је инструкције свим својим снагама да остану на капијама Кабула, да не улазе у град“, написао је портпарол талибана на Твитеру, мада су неки становници изјавили да су побуњеници мирно ушли у нека предграђа. Министар унутрашњих послова Авганистана Абдул Сатар Мирзаквај раније данас је рекао да ће доћи до „мирне предаје власти“ прелазној влади. „Авганистански народ не треба да брине… Неће бити напада на град и биће мирна предају власти прелазној влади“, рекао је он у снимљеном говору. Османи: „Без икаквог оклевања“ примићемо авганистанске избеглице 16.05 – Председница Косова Вјоса Османи изјавила је да се „без икаквог оклевања“ залаже за довођење авганистанских избеглица на Косово. Она је то описала као хуманитарну операцију, засновану на људском принципу „да врата нису затворена за оне који су приморани да напусте своје домове, без своје кривице, како би избегли прогон и спасили животе“. Председница Косова је на Фејсбуку нагласила да ц́е грађани Авганистана проћи комплетну безбедносну процену САД, јер ц́е привремено боравити у земљи, док се не припреми њихова документација за САД. „Влада Косова је, одмах након захтева и расправе о институционалном споразуму, формирала радну групу која се бави организационим питањима заједно са нашим америчким партнерима. То је био захтев САД да ово питање остане поверљиво из безбедносних разлога и процеса евакуације авганистанских држављана из Авганистана. Испоштовали смо тај захтев“, написала је Османи. 15.45 – Пет држављана Босне и Херцеговине, који су тренутно у Авганистану, јавило се амбасади БиХ у Пакистану због евентуалне помоћи око евакуације. Амбасадор Босне и Херцеговине у Пакистану, која покрива и Авганистан, Сакиб Форић је рекао да се ти држављани БиХ тренутно налазе на сигурној локацији. „Четири особе раде за једну британску компанију, док је једна запослена у Норвешкој деминерској организацији (НПА). Сви се тренутно налазе у непосредној близини Међународног аеродрома у Кабулу, где су смештени у хотел у склопу аеродрома“, рекао је за Форић за сарајевски портал Клиx. 15.25 – У Авганистану се још налази око 100 грађана Северне Македоније и за сада се сви налазе на безбедним локацијама, саопштило је Министарство спољних послова у Скопљу. Како се наводи, према последњим информацијама које је Министарство спољних послова Северне Македоније добило од компанија које су ангажовалале македонске држављане они се не суочавају са потешкоћама и те фирме имају резервисане сопоствене летове за евакуацију радника, од којих је део већ пребачен у неку од суседних земља и њихов трансфер кући није споран. 15.20 – САД и европске земље евакуишу своје амбасаде у Кабулу, Амерички званичник је рекао да се америчке дипломате војним хеликоптерима пребацују на аеродром у Кабулу, где ће се задржати што је дуже могуће с обзиром на безбедносне услове. Министарство спољних послова Италије потврдило је да особље из своје амбасаде превози на аеродром. Коријера дела сера наводи се да ће бити аквакуисано око 50 италијанских и 30 авганистанских службеника са члановима породица. Италијански министар одбране рекао је да је 228 Авганистанаца и њихових породица већ пребачено у Италију, називајући то „моралном дужношћу“ да заштити оне који су радили са Италијом и који ће се суочити са одмаздом талибана. Дуги редови пред банкама, Авганистанци журе да подигну новац 13.04 – Талибани су раније саопштили да су „у току преговори како би се осигурало да се процес транзиције заврши сигурно, без угрожавања живота, имовине и части било кога“. Они су такође објавили саопштење покушавајући да увере банке, трговце и друге предузетнике да њихова имовина, новац и институције неће бити ометани. Упркос томе, Авганистанци су сатима чекали пред банкама у покушају да подигну свој новац. Раније данас су без борбе преузели контролу над авганистанским градом Џалалабадом, према информацијама које су потврдили званичници и становништво, након чега је Кабул остао као последње велико урбано подручје под контролом владе. Талибани су почетком маја покренули велику офанзиву против авганистанских снага, после операција повлачења међународних снага из Авганистана. (Н1 АП, Ројтерс, Бета, ЦНН, Хина, ФоНет) |