среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Апел да се бивши уредник Гласа јавности Славољуб Качаревић брани са слободе
Хроника

Апел да се бивши уредник Гласа јавности Славољуб Качаревић брани са слободе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. новембар 2009.

БЕОГРАД – Група новинара и пријатеља бившег уредника Гласа јавности Славољуба Качаревић, који је ухапшен због финансијских малверзација, затражили су данас да он буде пуштен да се брани са слободе и додали да је петицију са истим захтевом до сада потписало више од 400 новинара.

Генерални секретар Удружења новинара Србије Нино Брајовић рекао је на конференцији за новинаре да је петицију, којом се тражи да се Качаревић брани са слободе, потписало 410 новинара и најавио да ће ти потписи бити упућени председнику Окружног суда Синиши Важићу и надлежном судији.

Он је рекао да „није далеко од истине” тврдња да је Качаревић прва жртва новог Закона о информисању.

Главни уредник недељника Време Драгољуб Жарковић оценио је да је „неодговорно” држати у притвору човека таквог угледа као што је Качаревић због тога што би могао да утиче на сведоке јер се кривично дело за које се терети десило пре осам година.

„Код нас се са слободе бране они који то никада не би требало, па не видим због чега и Качаревић не би могао да буде пуштен”, рекао је Жарковић.

Главни уредник листа Политика Драган Бујошевић је рекао да не жели да улази у то да ли је Качаревић заиста потписао уговор за који га терете, јер се ради о човеку који је увек био спреман да одговара за своје поступке али и о човеку који заслужује солидарност.

„Нужно је да ми, као представници професије, кажемо да његов притвор доживљавамо као омаловажавање професије. Новинарство је професија која је учинила све да је други омаловажавају али је Качаревић учинио све да не буде тако. Зато је заслужио солидарност”, рекао је он.

Главни уредник листа Прес Драган Ј. Вучићевић је оценио да је хапшење Качаревића доказ да власт у Србији „искрено мрзи новинаре” и додао да је он ухапшен као „колатерална штета” обрачуна са власником листа Курир Радисавом Родићем.

„Ја Родића нећу да браним, јер њега је немогуће бранити, али Качаревић се мора бранити”, рекао је он и додао да се залаже за евентуалну радикализацију протеста уколико бивши уредник Гласа јавности не буде пуштен да се брани са слободе до краја недеље.

Он је рекао да Качаревић чак и не спори да је потписао уговор за који га терете, и да се у више наврата одазивао на позив полиције на информативни разговор због чега нема бојазни да би побегао уколико би био пуштен да се брани са слободе.

Председница УНС-а Љиљана Смајловић је рекла да новинари треба да покажу своју солидарност са Качаревићем радећи свој посао и постављајући питања о томе колико је у затвору директора чије фирме нису вратиле кредит и захвалила и члановима Независног удружења новинара Србије који су потписали петицију.

Качаревићу је прошле недеље одређен притвор због сумње да је као директор предузећа „Манани”, заједно са власником тог предузећа Радисавом Родићем, пре осам година злоупотребио службени положај и прибавио противправну имовинску корист од нешто више од милион тадашњих немачких марака.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер