среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ангела Меркел: Време за компромис Београда и Приштине, само напредак у преговорима омогућава приближавање ЕУ
Хроника

Ангела Меркел: Време за компромис Београда и Приштине, само напредак у преговорима омогућава приближавање ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. јун 2015.

Немачка канцеларка Ангела Меркел позвала је данас Београд и Приштину да постигну компромис истакавши да само напредак у дијалогу омогућава њихово приближавање Европској унији.

„Време је да се постигне компромис“, рекла је она на заједничкој конференцији за штампу након разговора са „косовским премијером“ Исом Мустафом у Берлину.

Јучерашња рунда преговора Београда и Приштине у којој су учествовали премијер Србије Александар Вучић и Иса Мустафа уз посредовање високе представнице ЕУ Федерике Могерини у Бриселу завршена је без договора.

Она је додала да даље њихово приближавање Унији зависи од напретка у дијалогу Београда и Приштине.

„Само ако ту постоји напредак, постојаће напредак и у вези са њиховим приближавањем Европској унији“, поручила је немачка канцеларка.

Меркелова саветовала Мустафу и Тачија

Немачка канцеларка Ангела Меркел поручила је после састанка са косовским премијером Исом Мустафом и министром спољних послова Хашим Тачијем да је дошло време да Београд и Приштина постигну компромис, у супротном нема ништа од Европске уније.

„Време је да се постигне компромис. За обе страни важи да од напретка у дијалогу зависи, и приближавање Унији“, рекла је она после разговора са косовским званичницима.

Састанак Меркелове са косовским званичницима уследио је само дан после неуспелих преговора Београда и Приштине, за које се, према речима српског премијера Александра Вучића, који је и предводио разговоре у име Србије, не зна када ће се наставити.

Бранислав Нешовић, аналитичар са севера Косова, за Спутњик каже да је извесно да ће ствари око наставка дијалога бити много јасније после доласка немачке канцеларке Ангеле Меркел у Београд, али и после данашње посете Мустафе и Тачија Ангели Меркел. 

„До одређених договора, па вероватно и формирања Заједнице српских општина, мораће да дође у наредном периоду, па зато мислим да је у питању само краткотрајно одлагање”, верује Нешовић.

Ни 17 сати разговора није било довољно српском и косовском премијеру Александру Вучићу и Иси Мустафи да се договоре о кључним темама. То је потврдио и премијер Вучић, док је Мустафа рекао да је напредак донекле направљен.

Јучерашње преговоре у Бриселу Београд је протумачио речима да „иду наруку искључиво екстремистима у косовској Влади“, али и да Албанци купују време. Истовремено, подсећа се да је ЗСО кључ бриселског споразума, али и да Приштина већ две године покушава да одложи њено формирање.

Нешовић каже да је Приштина од почетка разговора у бољој позицији, па то не види као новост, и да заиста не може да каже шта нас чека у наредном периоду.

„Уколико ЗСО не буде имала у одређеним областима извршну власт, биће јако тешко. Надамо се да ће у ове четири области — образовању, здравству, економском развоју и просторном и урбаном планирању, Београд успети да то уради“, каже он уз напомену да у Приштини, али и у делу међународне заједнице, постоје огромни отпори да се прихвати захтев Србије да ЗСО има извршна овлашћења.

Аналитичари у Србији оцењују да косовска страна у Брисел иде да докаже самопроглашену независност Косова, док наша делегација иде у Брисел да направи споразум користан свим грађанима на Косову и Метохији, који ће бити у функцији побољшања живота Срба на Косову и Метохији. Осим из овог разлога, договор Београд и Приштине за Србију је важан и због отварања поглавља за преговоре са Европском унијом.

(Бранкица Ристић – Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер