четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Састанак Еврозоне у Луксембургу завршен без споразума Грчке и кредитора; Јанис Варуфакис - Преговори ''опасно на ивици инцидента''
Хроника

Састанак Еврозоне у Луксембургу завршен без споразума Грчке и кредитора; Јанис Варуфакис - Преговори ''опасно на ивици инцидента''

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. јун 2015.

Састанак министара финансија еврозоне у Луксембургу завршен је вечерас без постизања било каквог споразума о грчкој дужничкој кризи, јавља британски лист Гардијан.

"На састанку еврогрупе није постигнут договор. Грчкој је послат снажан сигнал да се озбиљно укључи у преговоре. Еврогрупа је спремна да се поново састане у сваком тренутку", написао је потпредседник Европске комисије задужен за евро, Валдис Домбровскис на свом Твитер налогу.

Постојећи програм међународне помоћи Грчкој истиче 30. јуна, па се данашњи састанак министара финансија еврозоне сматрао последњом шансом за постизање договора о реформама са кредиторима, што је услов добијања новог програма помоћи.

Шеф еврогрупе и холандски министар финансија, Јерун Дајселблум, рекао је на конференцији за новинаре да време истиче и да је "јасно да је лопта у грчком дворишту".

Дајселблум је додао да је "жалосно рећи да је начињен исувише мали напредак и да споразум још није на видику".

Према његовим речима, послат је јак сигнал грчкој влади да је "на њима да доставе нове предлоге наредних дана".

Европски комесар за економију Пјер Московиси је новинарима рекао да је још увек могуће доћи до нагодбе којом би се "избегла погубан исход" и стечај Грчке која, без транше помоћи од 7,2 милијарде евра неће до краја јуна моћи да плати дуг од 1,6 милијарди евра Међунаодном монетарном фонду (ММФ).

Директорка ММФ Кристин Лагард на заједничкој конференцији за штампу с Дејсеблумом и Московисијем потврдила да би у том случају "за ММФ то био стечај Грчке" и ММФ више не би могао финансира потребе владе у Атини.

Кристин Лагард је уједно потврдила да ММФ и даље сматра да треба реструктурисати и дати олакшице за грчки дуг од преко 300 милијарди евра, али је нагласила да реформе грчке привреде и државне управе, уз свођење буџетског дефицита на разумну меру морају бити "остварљиве и делотворне".

Московиси је подвукао да грчка влада "мора понудити разумне компромисе" и, исто као и Дејселблум, рекао да су повериоци грчког дуга, ЕК, ММФ и Европска централна банка, осетно умекшали првобитне захтеве Атини за структурне реформе и кресање буџетског дефицита с циљем да грчка привреда и финансије постану одрживе.

Московиси је додао да повериоци грчког дуга не желе да присиле грчку владу да напусти своју хуманитарну и социјалну политику посебно за најсиромашније слојеве становништва, али траже да се уштеде нађу тамо где је могуће.

Дејселблом је објаснио да су и најновији грчки против-предлози били сасвим недовољни за договор, а Московиси је нагласио да је жеља и циљ осталих чланица еврозоне да грчка привреда и друштво буду консолидовани и дају резултате, раст и нова радна места.

Шеф Еврогрупе је подвукао да су повериоци спремни "и на најгоре сценарије" и упозорио да је веома забрињавајућа чињеница да је само у последњих три дана дошло до повлачења улога од укупно две милијарде евра из грчких банака.

Грчки министар финансија Јанис Варуфакис представио је нове предлоге својим колегама из еврозоне окупљеним на састанку у Луксембургу, изјавио је један високи званичник грчке владе.

"Варуфакис је представио нове идеје", рекао је неименовани функционер.

Он додао да су предлози засновани на фискалној консолидацији која мора да прати одрживо управљање дугом, пренио је Ројтерс.

Други детаљи нису прецизирани.

Варуфакис: Преговори ''опасно на ивици инцидента''

Јанис Варуфакис је данас упозорио да су преговори Грчке и њених међународних поверилаца опасно на ивици инцидента.

"Ја сам упозорио моје колеге да не размишљају на такав начин", рекао је Варуфакис.

На питање да ли се на састанку разговарало о грчким предлозима, Варуфакис је рекао да није било ниједног јединог коментара о томе, преноси АФП.

"Наша страна је послала снажан сигнал нашим партнерима и институцијама представивши комплетан предлог који би, ако би био прихваћен, могао решити грчку кризу у кратком периоду", рекао је Варуфакис, наводи АФП.

"Нама су потребне реформе, а не нова кресања...грчка влада је у потпуности посвећена томе да се додатно прилагоди", додао је он.

Лагард: Успоставити дијалог са онима који су одрасли

Кристин Лагард је изјавила да је када је у питању Грчка хитно потребно успоставити дијалог, "са онима који су одрасли".

"Недостаје нам дијалог и хитно је потребно успоставити дијалог са одраслима", изјавила је Лагардова.

Претходно је европски комесар за економска питања Пјер Московиси упутио апел грчким властима да понуде разуман компромис да би се избегло најгоре.

"Позивам грчку владу да се озбиљно врати за преговарачки сто", рекао је Московиси и додао да је потребно да се грчка страна сагласи са разумним компромисом да би се избјегла судбина која би имала катастрофалне последице.

У међувремену се између 6.000 и 7.000 људи, према проценама полиције, окупило вечерас испред грчког парламента у Атини.

Грци се окупили испред парламента

Окупљени су протестовали због неизвесне стратегије владе премијера Алексиса Ципраса према повериоцима и због ризика од изласка Грчке из еврозоне.

Туск сазвао самит еврозоне о Грчкој за понедељак

Председавајући ЕУ Доналд Туск сазвао је данас ванредни самит лидера еврозоне за понедељак у настојању да реши грчку кризу након што је данашњи састанак завршен без резултата.

"У светлу исхода данашњег састанка, одлучио сам да за понедељак 22. јуна сазовем евро самит у 19.00 сати. Време је за хитну дискусију о ситуацији у Грчкој на највишем политичком нивоу", навео је Туск у саопштењу, преноси АФП.

(Танјуг-Срна)

Ангела Меркел: Напори Немачке усмерени на одржавање Грчке у еврозони; Јанис Варуфакис - Не мислим да ће доћи до споразума, немам више "кечева у рукаву"

Освануо је дан одлуке за Грчку. Данас, у четвртак, из Луксембурга полази последњи воз за останак у еврозони. Министри финансија ЕУ траже било какву врсту компромиса који би Грцима оставио трачак наде да ипак могу да се искобељају из огромног дужничког "живог блата".

Канцеларка Немачке Ангела Меркел јутрос је одржала говор пред препуним Бундестагом, који је започела изреком чувеном ирског писца Џорџа Бернарда Шоа: "Где постоји воља, постоји и и начин".

- Договор са Грчком је још увек могућ, а наш главни циљ је да ту државу задржимо у систему евра - рекла је Меркел, и додала да од званичне Атине очекује спровођење реформи донетих у фебруару, рекавши да "одговорност и солидарност иду руку под руку".

Меркел је додала да је Грчка последњих година непрестано одбацивала спровођење значајних реформи у својој привреди, посебно на тржишту рада.

- То се није променило. Напори Немачке усмерени су на одржавање Грчке у еврозони - поновила је канцеларка која је последњх недеља више пута разговарала са грчким премијером Алексисом Ципрасом.

Ангела Меркел је за крај посланицима рекла да је еврозона јача него пре пет година, иако се сада бори са новом кризом у Грчкој.

Додала је да је Европа далеко одмакла и да се то види по томе што се другачије опходи према тој кризи него пре пет година, на почетку спровођења реформских мера.

Меркел је оценила да је "Грчка последњих пет година уживала европску солидарност без преседана", и нагласила да земље морају саме да уложе напоре у замену за помоћ.

Ирски министар финансија имао је једну крајње необећавајућу изјаву, рекавши да "не види ни трунку оптимизма међу својим саговорницима на састанку у Луксембургу".

Са друге стране, немачки министар финансија Волфганг Шојбле је рекао да је он "оптимиста".

- Грчка једноставномора да испуни своје обавезе. Чуо сам Јанисове (Јанис Варуфакис, прим. аут.) предлоге и раније. Они су били више макроекономске природе. Ипак, овај састанак није такав - рекао је Шојбле.

Словачки министар финансија Петар Казимир је можда био и најсликовитији са реченицом: "Ја сам католик, морам да верујем у чуда".

ММФ поручује: Нема уступака

Кристин Лагард, директорка Међународног монетарног фонда била је врло искључива што се тиче грчког дуга.

- Рок за исплату рате дуга, 30. јун,  је коначан, и о томе нема расправе. За Грчку више нема "грејс периода" - јасна је била Лагард. Она је додала да Грчка мора да направи корениту реформу пензионог система, али на начин на који "пензионери неће испаштати".

Са друге стране, заменик руског министра финансија Сергеи Сторчак изјавио је поводом посете Алексиса Ципраса Русији да "Грчка није тражила финансијску помоћ од Русије, и да свакако није у позицији за тако нешто".

- Није било никаквог захтева. Нема средстава у нашем буџету како бисмо обезбедили новац - изјавио је данас Сторчак на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу.

Шеф грчког преговарачког тима: "Ако Грчка изађе из еврозоне, евро може да доживи колапс"

Еуклид Цакалотос, шеф грчког преговарачког тима, гостовао је на радију ББЦ овог јутра, где је јасно ставио до знања да би "систем евра могао да буде озбиљно уздрман, па чак и потпуно срушен уколико Грчка напусти еврозону."

- Чим једна држава напусти систем, мења се читав концепт монетарне уније, а до тада успостављен систем доживљава значајне модификације. Мој највећи страх је да ће распад евра довести до оне политике какву смо имали 1930-их, у знаку конкурентне девалвације и национализма. Ако не постигнемо договор, морамо се обратити грчком народу, јер једино он може да одлучи хоћемо ли напустити евро или не, а исход таквог референдума је унапред познат - рекао је Цакалотос.

Јуче је грчки преговарачки тим јасно предочио кредиторима да званична Атина нема довољно новца да до 30. јуна исплати Међународном монетарном фонду рату дуга од 1,6 милијарди евра, након чега су наде о могућем договору знатно спласле.

Министар финансија Грчке Јанис Варуфакис изјавио је јуче да, иако Грчка има моралну обавезу да склопи обострано повољан договор са кредиторима, он више нема "кечева у рукаву", те неће предлагати нова решења за излазак из кризе.

Грци су синоћ изашли на улице и мирно протестовали против мера штедње. Банка Грчке упозорила је да би непостизање договора земљу одвело путем болних мера,  изласка из еврозоне и напослетку, напуштања Европске уније.

Председник грчког парламента Прокопис Павлопулос одбацио је извештај центалне банке и објавио сопствену анализу, притом назвавши дуг према ММФ "одвратним".

Грчка држава и њени кредитори - Међународни монетарни фонд, Европска централна банка и Европска комисија - месецима покушавају да постигну споразум о деблокади последње транше помоћи, закаснеле од марта, која је Атини неопходна да плати доспеле обавезе.

Грчка је уредно сервисирала и отплаћивала дугове све до овога месеца, када је искористила могућност да обједини четири транше кредита у једну, коју би требало да врати до краја јуна.

Постојећи програм међународне помоћи Грчкој истиче 30. јуна, па се данашњи састанак министара финансија еврозоне у Луксембургу сматра последњом шансом за постизање договора о реформама са кредиторима, што је услов добијања новог програма помоћи.

Немачки министар финансија Волфганг Шојбле оценио је да су мале шансе за постизање споразума између Грчке и њених кредитора на састанку у Луксембургу, а такво је и мишљење грчког министра финансија Јаниса Варуфакиса.

На питање новинара да ли очекује да би споразум са кредиторима могао бити постигнут на састанку министара финансија еврозоне у Луксембургу, Варуфакис, који борави у посети Паризу, одговорио је: "Не мислим да ће доћи до споразума, јер је сада на политичким лидерима да дођу до договора".

Грчка покушава да добије помоћ пре краја јуна када јој доспева велика рата дуга. Да би то добила, мора да се обавеже на нове реформе, од којих су многе супротне изборним обећањима Ципраса и његове странке Сиризе.

На самом почетку састанка, реч је имао Јанис Варуфакис, који је рекао да ће грчка делегација заступати "идеје и ставове владе, с циљем да се раздор замени консензусом". Европски комесар Пјер Московици имао је занимљив "твит", написавши да не жели да "данашња Еврогрупа постане Ватерло".

Кладионица "Вилијам Хил" омогућила клађење на "Греxит"

Најпознатија британска кладионица објавила је квоте за останак односно излазак Грчке из ЕУ и еврозоне. Шансе да ће Грци напустити еврозону су 9 према четири, отприлике 31 проценат, док је квота за останак 1 према 3, што значи вероватноћу од скоро 75 процената.

В. Филиповић

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер