Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić u Bukureštu: Moramo naći održivo konačno rešenje za KiM
Hronika

Aleksandar Vučić u Bukureštu: Moramo naći održivo konačno rešenje za KiM

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. mart 2018.

Jednodnevnu zvaničnu posetu Rumuniji predsednik Srbije Aleksandar Vučić završio je večerom koju je u njegovu čast priredio predsednik Klaus Johanis. Za tu je priliku iz muzeja u Bukureštu donesena sablja, koju je svojevremeno jednom rumunskom plemiću poklonio knez Mihailo Obrenović.

Aleksandar Vučić je u obraćanju tokom večere rekao da i sablja koju je rumunskom plemiću poklonio srpski knez pokazuje kakvo je prijateljstvo između dve zemlje.

"Ova sablja pokazuje koliko je dobro i dugotrajno naše prijateljstvo", rekao je srpski predsednik.

Vučić se danas u Bukureštu najpre sastao s predsednikom Rumunije Klausom Johanisom, a prijateljske odnose dve zemlje dvojica predsednika su istakla i na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sastanka.

Predsednik se zatim sastao i sa premijerkom Rumunije Viorikom Dančilom, koja je u njegovu čast priredila radni ručak, a teme razgovora su bile evropske integracije, ekonomska saradnja i bilateralni odnosi.

Na kraju posete, Vučić je položio venac na Spomenik neznanom junaku.

BEOGRAD - Predsednik Srbije istakao je da Srbija daje sve od sebe kako bi se pronašlo kompromisno rešenje za pitanje Kosova i Metohije i poručio da je za kompromisnu soluciju neophodno da obe strane odustanu od maksimalističkih zahteva.

Vučić je, na konferenciji za štampu posle sastanka sa rumunskim kolegom Klausom Johanisom, zahvalio Rumuniji što se zalaže za kompromisno rešenje za jedan takav, za Srbiju veliki, problem.

Isto tako zahvalio se i što Rumunija nije priznala Kosovo.

Ukazao je da Srbiju i Rumuniju vezuje tradicionalno prijateljstvo.

"Retki su narodi sa kojima u regionu nismo ratovali i sukobljavali se, a sa Rumunijom nismo. Nas vezuje tradicionalno prijateljstvo", podvukao je Vučić.

On je istakao da je, pošto se ne može živeti od prošlosti, sa svojim rumunskim kolegom razgovarao o budućnosti.

Zahvalio se Johanisu i rumunskom narodu na podršci koju daju Srbiji na njenom evropskom putu.

"Nadamo se da će se Rumunija, posebno tokom predsedavanja EU u prvoj polovini 2019, zadržati visoko na listi prioriteta članstvo Zapadnog Balkan u EU, pre svega Srbije. To je za nas od izuzetnog značaja", podvukao je on.

Vučić pozvao Johanisa da pomogne oko kompromisa

Vučić je izjavio da je Johanisa zamolio da pomogne naporima Srbije za pronalaženje kompromisnog rešenja u vezi sa pitanjem Kosova i Metohije.

Vučić je rekao da je rumunskog kolegu, za koga je rekao da ima nemerljiv ugled u Evropi, SAD i svetu, upoznao sa razgovorima o tom pitanju koje je imao nedavno sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, sa zvaničnicima EU, kao i o svemu što je važno za pronalaženje kompromisa.

Kako je rekao, Rumunija je najveća zemlja u regionu, i imajući u vidu i da je jedna od pet zemalja članica EU koje nisu priznale samoproglašenu nezavisnost Kosova, zamolio je da upravo i iz tog, neutralnog i drugačijeg, ugla pomogne da do kompromisa dođe.

Predsednik Srbije je podvukao da Johanis ima veliki ugled u svetu i da ga je zamolio i za ličnu i podršku Rumunije naporima Srbije za pronalaženje kompromisnog  rešenja.

Ponovio je da je stav Srbije da ne može da se dogodi da jedni dobiju sve i drugi izgube sve, već i jedni i drugi da budu pomalo nezadovoljni i da bi to bilo rešenje koje bi bilo fer i jedino pravično.

Na pitanje novinara da li rešenje uključuje priznanje nezavisnosti Kosova, Vučić je rekao da Srbija ne razmatra priznanje Kosova, kao i da to nije kompromis jer bi u tom slučaju Albanci dobili sve. 

"U tom slučaju Albanci bi dobili sve, a moje je pitanje šta će Srbi dobiti", kazao je Vučić i dodao da je Srbija sprema da razgovara o svim temama i predlozima bez obzira sa koje strane dolaze. 

Dodao je da je Beograd spreman da razgovara o tome kako može da se postigne kompromisno rešenje, kako da se ono primeni i kako da ga Beograd i Priština "prodaju" svojoj javnosti. 

"Ako uspemo to znači da marimo za budućnost našeg naroda, u suprotnom će to biti još jedan neuspeh", rekao je Vučić.

Vučić je ponovio da Srbija ulaže napore da dođe do kompromisnog rešenja, ne razmatra priznanje, ali da je otvorena za sva ostala pitanja koja vode ka konačnom rešenju ovog važnog problema.

"Moramo videti kako možemo naći održivo konačno rešenje koje bi ohrabrilo, doprinelo i podstaklo prijateljstvo dva najveća naroda na Balkanu – albanskog i srpskog. Spremni smo da razgovaramo o svim predlozima koji bi došli iz EU, njenih članica, Albanaca, Prištine, koje god strane", naglasio je predsednik.

Vučić je rekao da postoji širok spektar mogućnosti u potrazi za rešenjem, te da je neophodno naći dobru volju i predano raditi na tome.

"Ako uspemo u rešavanju tog problema, to će pokazati da brinemo o budućnosti naših naroda, ako ne onda će to biti još jedan propust, svakako ne prvi", kazao je on dodajući da će to pre da se desi nego što će se naći rešenje, ali da će Srbija činiti sve da se pronađe kompromis.

„Rekonstrukcija Vlade je pitanje za Anu Brnabić, ako bude tražila mišljenje, reći ću joj svoj stav“

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da je pitanje rekonstrukcije Vlade pitanje za premijerku Anu Brnabić, a on i SNS će joj reći svoj stav – ako bude tražila mišljenje stranke koju vodi. Povodom odluke prištinskih vlasti da ne primene dogovor o formiranju ZSO, reagovaće, ističe, kada sagleda stanje.

Aleksandar Vučić je novinarima u Bukureštu, koji su ga pitali ko će i da li će neko od ministara biti zamenjen, rekao da se time uopšte nije bavio.

"Nisam se time uopšte bavio, niti me to u ovom trenutku zanima. Bavim se važnijim problemima, koji se tiču vitalnih i najvažnijih interesa Srbije", rekao je predsednik.

"Što se tiče rekonstrukcije Vlade, to pitajte Anu Brnabić, pitajte premijerku. Ako bude tražila mišljenje stranke koju vodim, stranka koju vodim i ja možemo da joj kažemo naše mišljenje", dodao je Vučić.

Novinare je interesovalo i zašto nije bio na Kopaonik biznis forumu i da li to ima veze sa nekim ljudima koji su tamo bili, na šta je Vučić rekao da prosto nije imao vremena da ode i da je on tog dana, kada je bilo najavljeno da će učestvovati na Forumu, bio u Mostaru na trilateralnom sastanku.

"Nisam mogao da stignem. Kada? Da li sam oduševljen svima koji su na Kopaoniku? Nisam, kao što mnogi od njih ne bi bili oduševljeni sa mnom, ali to nema veze s tim što nisam bio tamo. Bio sam u Mostaru", naveo je predsednik.

Na konstataciju da se u medijima pojavljuju spekulacije o navodnim hapšenjima funkcionera iz vlasti, opozicije, direktora javnih preduzeća, novinare je uputio na nadležne.

"Pitajte nadležne organe, tužioce i policiju, tužioce pre svega. Što se mene tiče, svi koji su pogazili zakon, koji su vršili krivična dela, neka za to odgovaraju. Da li će to biti za dan, pet, deset, 15 dana... To ja ne znam – morate njih da pitate", zaključio je predsednik.

O odluci Prištine

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u Bukureštu da će u ovom, ali i narednih meseci biti mnogo razgovora o Kosovu i Metohiji.

On je istakao i da se nada da to neće dovesti do dalje eskalacije i destabilizacije u odnosima, a na informaciju o tome da Priština i dalje odbija da formira Zajednicu srpskih opština reagovaće, kaže, kada sagleda stanje.

Upitan za odluku prištinskih vlasti Vučić je, u izjavi novinarima, rekao da ne voli da žuri i juri sa izjavama, i da još nije čuo detaljne informacije o tome. 

„Volim prvo da vidim o čemu se radi. Vidim da postoji nerazumevanje u javnosti o suštini Briselskog sporazuma. Doneću Briselski sporazum u danima pred nama i pročitati ga od A do Š, jer očigledno nije dovoljno da ga stavite na veb-stranicu da svi mogu da vide, kako bi građani imali prilike da vide da je srž sporazuma ZSO“, objasnio je on. 

Izrazio je čuđenje da je doneta takva odluka i rekao da ne razume ako je doneta. 

„Ostavite mi 24 sata da mogu da reagujem. Dozvolite da danas nisam mogao glavu da podignem od posla u Rumuniji. Ako je to tačno, ne znam kako bi moglo da bude bilo šta dobro, jer to znači da neko svojim odlukama uvodi u dodatnu destabilizaciju“, poručio je Vučić. 

Na dodatna pitanja šta će Srbija da učini, on je naglasio da ne može na takav način da razgovara, jer Srbija nije igračka. 

„Ne možemo da se igramo i dajemo izjave kako nam nešto padne napamet i kako bi neko u Srbiji voleo da čuje. Moj posao kao predsednika je da ozbiljno i odgovorno sagledam stvari i onda pružim odgovor. Ako mislite da treba da se dopadnem naciji i kažem „sada ćemo mi nekom i opsujem“, da bi narod rekao „neka si im rekao“, to nije moj način i stil. To neki drugi neka se bave takvom politikom, kao što su besplatni prevoz, besplatni vrtići, svim mogućim besplatnim, pa smo na kraju videli kako su besplatno prošli“, rekao je on. 

Vučić je kazao da ne želi da daje neodgovorne izjave, već ozbiljno i u skladu sa interesima građana reaguje. 

"Odgovor ćete dobiti kada budem sve proučio i sagledao sve posledice“, najavio je on u odgovoru novinarima. 

Dodao je da mora da prizna da ne razume tu odluku imajući u vidu činjenicu da je to obaveza Prištine potpisana pre tačno pet godina.

Johanis: Neophodno fer i održivo rešenje za Kosovo

Rešenje za Kosovo mora biti fer i održivo, poručio je Johanis i potvrdio Vučiću spremnost da se aktivno uključi u rešavanje tog problema i razgovara sa političarima širom sveta o tom pitanju.

Johanis je istakao da je neophodno naći rešenje za Kosovo, da je jasno da nema integracije u EU pre rešenja tog pitanja.

"Za ovaj problem mora biti nađeno rešenje, koje po mom mišljenju, mora biti solucija koja je prihvatljiva za sve uključene strane", poručio je on.

Ono, kako je dodao, mora biti fer, doći iznutra i mora biti podržano od svih aktera, a tako i međunarodnih.

Rumunski predsednik ocenio je da će rešenje kosovskog pitanja predstavljati ogroman korak u evropskom smeru za celokupno područje Zapadnog Balkana.

"Kosovo je komplikovano pitanje i verujem da će rešenje kosovskog pitanja predstavljati ogroman korak u evropskom smeru za celokupno područje Zapadnog Balkana. Mi smo voljni da se uključimo u pronalaženje dobrih rešenja za celokupno područje", kazao je Johanis.

"To je solucija koje je vitalno važan za ceo region, ne samo za Srbiju, građane Kosova, i druge zainteresovane međunarodne partnere. Što je pre moguće naći rešenje, to je bolje", kazao je on.

Johanis je preneo Vučiću da želi da bude deo diskusije o rešenju Kosova.

"Spreman sam da budem uključen i razgovaram sa političarima širom sveta o tom pitanju", podvukao je on.

"Ako rešenje ne bude fer, prihvatljivo i i podržano, ono neće biti solucija. Bez rešenja koje bi zadovoljilo sve strane ono ne može biti održivo, a bez održivog rešenja ništa nećemo rešiti", zaključio je Johanis.

Srbija i Rumunija korektno sarađivale u migrantskoj krizi

Vučić je podsetio na to da je Srbija tokom migrantske krize bila brana između drugih delova Zapadnoga Balkana i Rumunije.

Vučić je kazao da su Srbija i Rumunija imale vrlo korektnu saradnju tokom najtežeg i najvećeg priliva migranata na teritoriju Srbije iz pravca Makedonije i Bugarske.

Ministri unutrašnjih poslova dve zemlje, prema njegovim rečima, imaju dobru saradnju, i ostalo je još nekoliko sporazuma koje treba potpisati.

"Mislim da naša saradnja po pitanju bezbednosti nije sporna, ali uvek može biti još bolja, unapređena. Čini mi se da smo u periodu migrantske krize, kada je Rumunija štitila sebe, Srbija bila brana između drugih delova Zapadnog Balkana i Rumunije", objasnio je Vučić.

Vučić je podsetio da je kroz našu teritoriju prošao najveći broj migranata, a veoma mali broj je dospeo do granica Rumunije.

"Rumunija je imala i ima prijatelja u Srbiji", dodao je on.

Vučić je ukazao da će se saradnja sa Rumunijom pospešiti kroz granične prelaze koji će se još otvarati, kao i da kroz saradnju obaveštajnih službi i policija može da se saradnja po pitanju bezbednosti dovede do perfekcije.

"Ne vidim u toj oblasti ozbiljnih problema u budućnosti", rekao je on.

Pres služba srpskog predsednika je ranije saopštila da će se, nakon sastanka sa Johanisom, Vučić sastati i sa rumunskom premijerkom Vjorikom Danćilom, predsednikom Senata Parlamenta Rumunije Kalinom Popeskuom Tarićeanuom i predsednikom Predstavničkog doma Parlamenta Rumunije Livijuom Dragneom, a položiti venac na Spomenik neznanom junaku.

Period rumunskog predsedavanja EU može biti odlučujući

Srbija je veoma zadovoljna što će Rumunija predsedavati EU početkom 2019. i moguće je da će to biti i odlučujući period za evropsku budućnost Srbije, izjavio Vučić.

On je, istakao da Srbija polaže velike nade u rumunsku podršku.

 "Ako budemo smogli snage i hrabrosti i ako, s druge strane, bude postojala volja za kompromisom, onda će to biti moguće. Ako ne, plašim se da teško da može da nam pomogne Rumunija ili bilo ko drugi. Ali, u svakom slučaju, imamo velika očekivanja i velike nade polažemo u naše rumunske prijatelje i njihovu podršku Srbiji", rekao je Vučić.

Moguće da period rumunskog predsedavanja EU "baš bude vreme", ističe predsednik, u kojem Srbija treba da rešava neke od svojih najvećih problema sa kojima se suočava, ne decenijama, već vekovima.

Aleksandar Vučić u poseti Rumuniji, sastao se sa Klausom Johanisom

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Bukureštu u palati Kotročeni sa rumunskim kolegom Klausom Johanisom.

Predsednika Vučića je uz najviše državne počasti dočekao predsednik Rumunije Johanis.

Nakon svečanog dočeka i upisivanja u Knjigu počasnih gostiju, Vučić i Johanis su započeli razgovore.

Posle razgovora dvojica državnika najavljeno je obraćanje medijima.

Prema ranijoj najavi iz Johanisovog kabineta, teme razgovora su produbljivanje bilateralne saradnje na političkom, ekonomskom i sektorskom nivou, proces pristupanja Srbije EU, uključujući i rumunskom predsedavanje Uniji u prvoj polovini 2019, pitanje manjina u obe države, pitanja od zajedničkoh interesovanja koja se tiču saradnje na Zapadnom Balkanu, kao i razvoj situacije po pitanju Kosova.

Iz kabineta rumunskog predsednika je saopšteno i da je poseta Vučića usledila nakon intenzivnih kontakata Rumunije i Srbije poslednjih godina, kao i da ona potvrđuje veoma dobar karakter odnosa dve države.

Pres služba srpskog predsednika je ranije saopštila da će se, nakon sastanka sa Johanisom, Vučić sastati i sa rumunskom premijerkom Vjorikom Danćilom, predsednikom Senata Parlamenta Rumunije Kalinom Popeskuom Tarićeanuom i predsednikom Predstavničkog doma Parlamenta Rumunije Livijuom Dragneom, a položiti venac na Spomenik neznanom junaku.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner