недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић у Букурешту: Морамо наћи одрживо коначно решење за КиМ
Хроника

Александар Вучић у Букурешту: Морамо наћи одрживо коначно решење за КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. март 2018.

Једнодневну званичну посету Румунији председник Србије Александар Вучић завршио је вечером коју је у његову част приредио председник Клаус Јоханис. За ту је прилику из музеја у Букурешту донесена сабља, коју је својевремено једном румунском племићу поклонио кнез Михаило Обреновић.

Александар Вучић је у обраћању током вечере рекао да и сабља коју је румунском племићу поклонио српски кнез показује какво је пријатељство између две земље.

"Ова сабља показује колико је добро и дуготрајно наше пријатељство", рекао је српски председник.

Вучић се данас у Букурешту најпре састао с председником Румуније Клаусом Јоханисом, а пријатељске односе две земље двојица председника су истакла и на заједничкој конференцији за новинаре након састанка.

Председник се затим састао и са премијерком Румуније Виориком Данчилом, која је у његову част приредила радни ручак, а теме разговора су биле европске интеграције, економска сарадња и билатерални односи.

На крају посете, Вучић је положио венац на Споменик незнаном јунаку.

БЕОГРАД - Председник Србије истакао је да Србија даје све од себе како би се пронашло компромисно решење за питање Косова и Метохије и поручио да је за компромисну солуцију неопходно да обе стране одустану од максималистичких захтева.

Вучић је, на конференцији за штампу после састанка са румунским колегом Клаусом Јоханисом, захвалио Румунији што се залаже за компромисно решење за један такав, за Србију велики, проблем.

Исто тако захвалио се и што Румунија није признала Косово.

Указао је да Србију и Румунију везује традиционално пријатељство.

"Ретки су народи са којима у региону нисмо ратовали и сукобљавали се, а са Румунијом нисмо. Нас везује традиционално пријатељство", подвукао је Вучић.

Он је истакао да је, пошто се не може живети од прошлости, са својим румунским колегом разговарао о будућности.

Захвалио се Јоханису и румунском народу на подршци коју дају Србији на њеном европском путу.

"Надамо се да ће се Румунија, посебно током председавања ЕУ у првој половини 2019, задржати високо на листи приоритета чланство Западног Балкан у ЕУ, пре свега Србије. То је за нас од изузетног значаја", подвукао је он.

Вучић позвао Јоханиса да помогне око компромиса

Вучић је изјавио да је Јоханиса замолио да помогне напорима Србије за проналажење компромисног решења у вези са питањем Косова и Метохије.

Вучић је рекао да је румунског колегу, за кога је рекао да има немерљив углед у Европи, САД и свету, упознао са разговорима о том питању које је имао недавно са немачком канцеларком Ангелом Меркел, са званичницима ЕУ, као и о свему што је важно за проналажење компромиса.

Како је рекао, Румунија је највећа земља у региону, и имајући у виду и да је једна од пет земаља чланица ЕУ које нису признале самопроглашену независност Косова, замолио је да управо и из тог, неутралног и другачијег, угла помогне да до компромиса дође.

Председник Србије је подвукао да Јоханис има велики углед у свету и да га је замолио и за личну и подршку Румуније напорима Србије за проналажење компромисног  решења.

Поновио је да је став Србије да не може да се догоди да једни добију све и други изгубе све, већ и једни и други да буду помало незадовољни и да би то било решење које би било фер и једино правично.

На питање новинара да ли решење укључује признање независности Косова, Вучић је рекао да Србија не разматра признање Косова, као и да то није компромис јер би у том случају Албанци добили све. 

"У том случају Албанци би добили све, а моје је питање шта ће Срби добити", казао је Вучић и додао да је Србија спрема да разговара о свим темама и предлозима без обзира са које стране долазе. 

Додао је да је Београд спреман да разговара о томе како може да се постигне компромисно решење, како да се оно примени и како да га Београд и Приштина "продају" својој јавности. 

"Ако успемо то значи да маримо за будућност нашег народа, у супротном ће то бити још један неуспех", рекао је Вучић.

Вучић је поновио да Србија улаже напоре да дође до компромисног решења, не разматра признање, али да је отворена за сва остала питања која воде ка коначном решењу овог важног проблема.

"Морамо видети како можемо наћи одрживо коначно решење које би охрабрило, допринело и подстакло пријатељство два највећа народа на Балкану – албанског и српског. Спремни смо да разговарамо о свим предлозима који би дошли из ЕУ, њених чланица, Албанаца, Приштине, које год стране", нагласио је председник.

Вучић је рекао да постоји широк спектар могућности у потрази за решењем, те да је неопходно наћи добру вољу и предано радити на томе.

"Ако успемо у решавању тог проблема, то ће показати да бринемо о будућности наших народа, ако не онда ће то бити још један пропуст, свакако не први", казао је он додајући да ће то пре да се деси него што ће се наћи решење, али да ће Србија чинити све да се пронађе компромис.

„Реконструкција Владе је питање за Ану Брнабић, ако буде тражила мишљење, рећи ћу јој свој став“

Председник Србије Александар Вучић каже да је питање реконструкције Владе питање за премијерку Ану Брнабић, а он и СНС ће јој рећи свој став – ако буде тражила мишљење странке коју води. Поводом одлуке приштинских власти да не примене договор о формирању ЗСО, реаговаће, истиче, када сагледа стање.

Александар Вучић је новинарима у Букурешту, који су га питали ко ће и да ли ће неко од министара бити замењен, рекао да се тиме уопште није бавио.

"Нисам се тиме уопште бавио, нити ме то у овом тренутку занима. Бавим се важнијим проблемима, који се тичу виталних и најважнијих интереса Србије", рекао је председник.

"Што се тиче реконструкције Владе, то питајте Ану Брнабић, питајте премијерку. Ако буде тражила мишљење странке коју водим, странка коју водим и ја можемо да јој кажемо наше мишљење", додао је Вучић.

Новинаре је интересовало и зашто није био на Копаоник бизнис форуму и да ли то има везе са неким људима који су тамо били, на шта је Вучић рекао да просто није имао времена да оде и да је он тог дана, када је било најављено да ће учествовати на Форуму, био у Мостару на трилатералном састанку.

"Нисам могао да стигнем. Када? Да ли сам одушевљен свима који су на Копаонику? Нисам, као што многи од њих не би били одушевљени са мном, али то нема везе с тим што нисам био тамо. Био сам у Мостару", навео је председник.

На констатацију да се у медијима појављују спекулације о наводним хапшењима функционера из власти, опозиције, директора јавних предузећа, новинаре је упутио на надлежне.

"Питајте надлежне органе, тужиоце и полицију, тужиоце пре свега. Што се мене тиче, сви који су погазили закон, који су вршили кривична дела, нека за то одговарају. Да ли ће то бити за дан, пет, десет, 15 дана... То ја не знам – морате њих да питате", закључио је председник.

О одлуци Приштине

Председник Србије Александар Вучић рекао је у Букурешту да ће у овом, али и наредних месеци бити много разговора о Косову и Метохији.

Он је истакао и да се нада да то неће довести до даље ескалације и дестабилизације у односима, а на информацију о томе да Приштина и даље одбија да формира Заједницу српских општина реаговаће, каже, када сагледа стање.

Упитан за одлуку приштинских власти Вучић је, у изјави новинарима, рекао да не воли да жури и јури са изјавама, и да још није чуо детаљне информације о томе. 

„Волим прво да видим о чему се ради. Видим да постоји неразумевање у јавности о суштини Бриселског споразума. Донећу Бриселски споразум у данима пред нама и прочитати га од А до Ш, јер очигледно није довољно да га ставите на веб-страницу да сви могу да виде, како би грађани имали прилике да виде да је срж споразума ЗСО“, објаснио је он. 

Изразио је чуђење да је донета таква одлука и рекао да не разуме ако је донета. 

„Оставите ми 24 сата да могу да реагујем. Дозволите да данас нисам могао главу да подигнем од посла у Румунији. Ако је то тачно, не знам како би могло да буде било шта добро, јер то значи да неко својим одлукама уводи у додатну дестабилизацију“, поручио је Вучић. 

На додатна питања шта ће Србија да учини, он је нагласио да не може на такав начин да разговара, јер Србија није играчка. 

„Не можемо да се играмо и дајемо изјаве како нам нешто падне напамет и како би неко у Србији волео да чује. Мој посао као председника је да озбиљно и одговорно сагледам ствари и онда пружим одговор. Ако мислите да треба да се допаднем нацији и кажем „сада ћемо ми неком и опсујем“, да би народ рекао „нека си им рекао“, то није мој начин и стил. То неки други нека се баве таквом политиком, као што су бесплатни превоз, бесплатни вртићи, свим могућим бесплатним, па смо на крају видели како су бесплатно прошли“, рекао је он. 

Вучић је казао да не жели да даје неодговорне изјаве, већ озбиљно и у складу са интересима грађана реагује. 

"Одговор ћете добити када будем све проучио и сагледао све последице“, најавио је он у одговору новинарима. 

Додао је да мора да призна да не разуме ту одлуку имајући у виду чињеницу да је то обавеза Приштине потписана пре тачно пет година.

Јоханис: Неопходно фер и одрживо решење за Косово

Решење за Косово мора бити фер и одрживо, поручио је Јоханис и потврдио Вучићу спремност да се активно укључи у решавање тог проблема и разговара са политичарима широм света о том питању.

Јоханис је истакао да је неопходно наћи решење за Косово, да је јасно да нема интеграције у ЕУ пре решења тог питања.

"За овај проблем мора бити нађено решење, које по мом мишљењу, мора бити солуција која је прихватљива за све укључене стране", поручио је он.

Оно, како је додао, мора бити фер, доћи изнутра и мора бити подржано од свих актера, а тако и међународних.

Румунски председник оценио је да ће решење косовског питања представљати огроман корак у европском смеру за целокупно подручје Западног Балкана.

"Косово је компликовано питање и верујем да ће решење косовског питања представљати огроман корак у европском смеру за целокупно подручје Западног Балкана. Ми смо вољни да се укључимо у проналажење добрих решења за целокупно подручје", казао је Јоханис.

"То је солуција које је витално важан за цео регион, не само за Србију, грађане Косова, и друге заинтересоване међународне партнере. Што је пре могуће наћи решење, то је боље", казао је он.

Јоханис је пренео Вучићу да жели да буде део дискусије о решењу Косова.

"Спреман сам да будем укључен и разговарам са политичарима широм света о том питању", подвукао је он.

"Ако решење не буде фер, прихватљиво и и подржано, оно неће бити солуција. Без решења које би задовољило све стране оно не може бити одрживо, а без одрживог решења ништа нећемо решити", закључио је Јоханис.

Србија и Румунија коректно сарађивале у мигрантској кризи

Вучић је подсетио на то да је Србија током мигрантске кризе била брана између других делова Западнога Балкана и Румуније.

Вучић је казао да су Србија и Румунија имале врло коректну сарадњу током најтежег и највећег прилива миграната на територију Србије из правца Македоније и Бугарске.

Министри унутрашњих послова две земље, према његовим речима, имају добру сарадњу, и остало је још неколико споразума које треба потписати.

"Мислим да наша сарадња по питању безбедности није спорна, али увек може бити још боља, унапређена. Чини ми се да смо у периоду мигрантске кризе, када је Румунија штитила себе, Србија била брана између других делова Западног Балкана и Румуније", објаснио је Вучић.

Вучић је подсетио да је кроз нашу територију прошао највећи број миграната, а веома мали број је доспео до граница Румуније.

"Румунија је имала и има пријатеља у Србији", додао је он.

Вучић је указао да ће се сарадња са Румунијом поспешити кроз граничне прелазе који ће се још отварати, као и да кроз сарадњу обавештајних служби и полиција може да се сарадња по питању безбедности доведе до перфекције.

"Не видим у тој области озбиљних проблема у будућности", рекао је он.

Прес служба српског председника је раније саопштила да ће се, након састанка са Јоханисом, Вучић састати и са румунском премијерком Вјориком Данћилом, председником Сената Парламента Румуније Калином Попескуом Тарићеануом и председником Представничког дома Парламента Румуније Ливијуом Драгнеом, а положити венац на Споменик незнаном јунаку.

Период румунског председавања ЕУ може бити одлучујући

Србија је веома задовољна што ће Румунија председавати ЕУ почетком 2019. и могуће је да ће то бити и одлучујући период за европску будућност Србије, изјавио Вучић.

Он је, истакао да Србија полаже велике наде у румунску подршку.

 "Ако будемо смогли снаге и храбрости и ако, с друге стране, буде постојала воља за компромисом, онда ће то бити могуће. Ако не, плашим се да тешко да може да нам помогне Румунија или било ко други. Али, у сваком случају, имамо велика очекивања и велике наде полажемо у наше румунске пријатеље и њихову подршку Србији", рекао је Вучић.

Могуће да период румунског председавања ЕУ "баш буде време", истиче председник, у којем Србија треба да решава неке од својих највећих проблема са којима се суочава, не деценијама, већ вековима.

Александар Вучић у посети Румунији, састао се са Клаусом Јоханисом

Председник Србије Александар Вучић састао се у Букурешту у палати Котрочени са румунским колегом Клаусом Јоханисом.

Председника Вучића је уз највише државне почасти дочекао председник Румуније Јоханис.

Након свечаног дочека и уписивања у Књигу почасних гостију, Вучић и Јоханис су започели разговоре.

После разговора двојица државника најављено је обраћање медијима.

Према ранијој најави из Јоханисовог кабинета, теме разговора су продубљивање билатералне сарадње на политичком, економском и секторском нивоу, процес приступања Србије ЕУ, укључујући и румунском председавање Унији у првој половини 2019, питање мањина у обе државе, питања од заједничкох интересовања која се тичу сарадње на Западном Балкану, као и развој ситуације по питању Косова.

Из кабинета румунског председника је саопштено и да је посета Вучића уследила након интензивних контаката Румуније и Србије последњих година, као и да она потврђује веома добар карактер односа две државе.

Прес служба српског председника је раније саопштила да ће се, након састанка са Јоханисом, Вучић састати и са румунском премијерком Вјориком Данћилом, председником Сената Парламента Румуније Калином Попескуом Тарићеануом и председником Представничког дома Парламента Румуније Ливијуом Драгнеом, а положити венац на Споменик незнаном јунаку.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер