среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Срби разумеју да су људи у Босни неизрециво патили; Било би корисно да се референдум у РС избегне; Нећемо бити део евро-азијског савеза
Хроника

Александар Вучић: Срби разумеју да су људи у Босни неизрециво патили; Било би корисно да се референдум у РС избегне; Нећемо бити део евро-азијског савеза

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јул 2015.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да је уложио пуно времена и политичких идеја да би креирао миран политички амбијент, те да данас 90 одсто Срба први пут признаје да су неки њихови сународници починили ужасне злочине током ратова 90-тих година.

''Срби разумеју да су људи у Босни неизрециво патили'', рекао је Вучић у интервјуу за Зидојче цајтунг, који је дао током посете Баварској.

Осврћући се на напад којем је био изложен током комеморације у Сребреници, он је истакао да није желео да откаже одлазак, иако је било назнака да би тако нешто могло да се догоди.

Поновио је да то није била пријатна ситуација, да се поклонио жртвама, али да није устукно пред каменицама, и да после тог догађаја није користио тешке речи, већ је позвао Председништво БиХ у Београд.

"Ми смо тај тежак инцидент користили да би побољшали наше односе'', рекао је Вучић.

На питање ли и сам сноси одговорност за ескалацију насиља, пошто је одбио британски нацрт резолуције о Сребреници предложен пред УН, Вучић каже да, као премијер, није ни оспоравао, нити потврдио правни термин:

''Најоштрије осуђујем оно што се догодило пре 20 година. Ја се гнушам оних људи који су били у стању да такве ужасне злочине почине'', рекао је српски премијер.

Он је, међутим, поновио уверење да би било немогуће пронаћи два човека које би таква резолуција помирила.

"Сумњам да ће бити резолуције о Јасеновцу"

Подсећајући да се следеће године навршава 75. годишњица од стварања концентрационог логора Јасеновац, где су Срби и Јевреји чинили 95 одсто жртава, Вучић је упитао да ли ће УН и тим поводом усвајати резолуцију.

''Сумњам у то'', приметио је.

Према његовој оцени, проблеми се не смеју на сваку годишњицу распламсавати, већ се мора разговарати.

Он верује да је могуће мењати досадашње представе и не приказивати се стално као жртва.

"Било би корисно да се референдум у РС избегне"

Када је реч о најављеном референдуму у Републици Српској, Вучић каже да није сигуран да ли ће до референдума доћи:

''У име Србије сам молио представнике РС да размисле о тој идеји. Рекао сам да би било корисно да се тај референдум избегне'', рекао је он.

"Косовски Срби су део владе и политичког живота Косова"

На оцену листа да председник Србије Томислав Николић не доприноси стабилности, када доводи у питање независност Косова, Вучић подсећа да је према српском Уставу, Косово део Србије.

То, како је рекао, косовски Албанци виде другачије и верују да је Косово независна држава.

Србија је, међутим, истиче Вучић, већ учинила пуно уступака, а грађани Србије не би прихватили да признају Косово као независну државу.

Како наводи, Србија чини све што је у њеној моћи да би се ситуација смирила, косовски Срби су део владе и политичког живота Косова.

Вучић каже да Косово неће бити извор неке веће нестабилности, између осталог, и због тога што је Србија изградила добре односе са Албанијом.

"Потребне су нам и даље европске инвестиције, нећемо постати део евро-азијског савеза"

Поводом оцене новинара да ЕУ није довољно бринула за западни Балкан протеклих година и да је можда превише времена изгубљено, Вучић је одговара да уопште није прекасно.

''За разлику од највећег броја земаља у региону, ми смо спровели веома привредне тешке мере штедње. Немачке инвестиције су нам при том веома биле од помоћи да постанемо стабилнији. Нама су, међутим, и даље потребне европске инвестиције", истиче Вучић.

На питање колико се осећа растрзаним између Русије и ЕУ, Вучић наглашава да је стратешки циљ Србије да постане део ЕУ, што је, подсећа, отворено рекао и пред председником Русије.

С друге стране Србија жели да одржи традиционално добре контакте са Русијом.

"И то је све. Ми нећемо постати део једног евро-азијског савеза или нечега сличног. Чинимо све што је у нашој моћи како бисмо дошли у ЕУ'', рекао је Вучић.

"Срби нису расисти ни националисти, потребна нам је немачка подршка"

Упитан да објасни како је дошло до тога да тако велики број људи из Србије тражи азил у Немачкој, Вучић је рекао да то нису подносиоци захтева за азил, већ људи који само желе немачки новац.

''Ми дајемо све од себе да се овде поправи животни стандард. За то нам је потребна, такође, немачка подршка. Ми важимо за земљу сигурног порекла. Највећи број људи који су напустили Србију су Роми", рекао је он.

Срби нису расисти, ни националисти и ми свим нашим грађанима нудимо исте шансе, рекао је Вучић.

Када је реч о мигрантима који долазе у Србију, Вучић наводи податак да у Србији сваки дан буде регистровано њих 800 до 1000, али да је њима Србија само транзитна земља.

"Просечна зарада у Србији је 380 евра, а то није посебно атрактивно'', рекао је Вучић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер