субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доња Градина: Обележен Дан сећања на жртве геноцида у НДХ; Додик: У НДХ је почињен геноцид који, нажалост, никада није верификован; Вучић: Нови Јасеновци и "Олује" неће се више догодити нашем народу
Хроника

Доња Градина: Обележен Дан сећања на жртве геноцида у НДХ; Додик: У НДХ је почињен геноцид који, нажалост, никада није верификован; Вучић: Нови Јасеновци и "Олује" неће се више догодити нашем народу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 08. мај 2021.

Дан сјећања на жртве усташког злочина - геноцида у Независној Држави Хрватској у концентрационом логору Јасеновац обиљежен је данас у Козарској Дубици и Доњој Градини.

Обиљежавању у Доњој Градини присуствовали су предсједници Републике Српске Жељка Цвијановић и Србије Алексадар Вучић, српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић, премијер Радован Вишковић, предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија, те министри у Влади Српске.

Програм је настављен у Доњој Градини, гдје је било највеће стратиште концентрационог логора Јасеновац, вјерским обредом на гробном пољу Тополе, гдје ће бити обављено и полагањем вијенаца и цвијећа.

Обиљежавању у Доњој Градини присуствовују предсједници Републике Српске Жељка Цвијановић и Србије Алексадар Вучић, српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић, премијер Радован Вишковић, предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија, те министри у Влади Српске.

Најављен је и долазак представника амбасада акредитованих у БиХ, руководства градова и општина, представника Трећег пјешадијског Република Српска пука, те невладиних организација проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата и СУБНОР-а.

Према извјештају државне комисије 1946. године, у периоду постојања логора Јасеновац од 1941. до 1945. године на најстравичнији начин погубљено више од 700.000 људи.

У логору Јасеновац је, према извјештајима независних комисија, убијено 700.000 Срба, а логор је био мјесто масовних страдања жена и дјеце.

Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова у знак сјећања на убијену дјецу данас ће први пут обиљежити на државном нивоу и Дан сјећања на уморену дјецу у НДХ - њих 74.642, а само у логору Јасеновац 19.432.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић рекао је да је усташки логор Јасеновац био један од најмонструознијих логора којег памти људска цивилизација.

- НДХ се црним словима уписала у историју по томе што је једина од када цивилизација постоји имала логоре за дјецу у Јастребарском и Сиску - истакао је Милуновић.

Догађај у Доњој Градини бити обиљежен уз поштовање мјера Републичког штаба за ванредне ситуације - уз скраћени програм и ограничени број грађана.

Додик: Страшна је овде тишина

Српски члан председништва БиХ Милорад Додик рекао је у Доњој Градини да је Јасеновац, "то страшно, тужно, место злочина које је починила НДХ место и његовор одрастања, памћења и сећања".

Много сам спознао од својих рођака, комшија који су овде страдали, од њихових потомака, мада је мало људи преживело.

Прочитао је, напомиње, да је Хитлер рекао Павелићу да мора да буде нетолерантан према Србији и да их "очисти" у наредних 50 година.

"Тих 50 година се догодили крајем деведесетих година прошлог века. Наши партнери из међународне заједнице не могу да разумеју наше проблеме у БиХ", каже Додик.

Оно што је страшно на том месту је, истиче Додик, тишина.

"Волим свој народ, Републику Српску и Србију. Не мрзим никога и желим да живимо у миру. А наш синоним за мир је Република Српска. Србија и РС су гаранција мира на Балкану", казао је Додик.

Српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио да је данас у Доњој Градини да је у Независној Држави Хрватској у Другом свјетском рату почињен геноцид који, нажалост, никада није верификован.

Цвијановић: Неговање историјског памћења важно и за изградњу будућности

Председница Републике Српске Жељка Цвијановић истиче да се и ове године Дан сећања на жртве усташког злочина обележава са руководством Реупблике Србије да би се сачувало сећање на жртве убијене на најстрашнији начин.

"Над бруталношћу злочина у спровођењу полтике истребљења згражавали су се и по злу познати нацисти, а захвљујући преживелим у пробоју Јасеновца истина о јасеновачким логорима смрти добила је прилику да угледа светлост дана коју морамо да сачувамо од сваког облика историјског ревизионизма", нагласила је Цвијановићева.

Према њеним речима, неговање историјског памћења важно је како и за саме жртве тако и за будућност коју можемо изградити само ако будемо учили из сопствених грешака.

"Никада се не сме дозвилити да заборав прекрије наша страдања, што је као тешка лекција на наплату дошло дведестих година прошлог века", навела је Цвијановићева.

Истаклаје да је испит положен 9. јануара 1992. године када је створена Република Српска. "Цена стварања РС је огромна али је много мања од оне коју смо платили у Јасеновцу и широм НДХ када нисмо имали своје институције", додала је Цвијановићева.

"Сада имамо два основна задатка – живети као свој на своме и чување мира да би генерацијама које долазе оставимо безбедно, стабилно и перспективно окружење у којима могу живети без страха од нових сукоба", рекла је, између осталог, Цвијановићева.

Да се Јaсеновац не заборави и да се никад не понови

Председник Србије Александар Вучић поручио је данас у Доњој Градини да су сећање и прича о злочину једини начин да се тај злочин не понови, и додао да је управо данас ту да покаже поштовање за жртве, али и да се страдање Срба више не понови.

"Тешко је не остати нем над овим костима набијеним у плитку земљу, не осетити немоћ над злочином над целим једним народом и вером. Злочином истребљења, системским и коначним, смишљеним због теорије тла и крви и убеђења да неко има право на живот, а неко не”, рекао је Вучић.

Подсетио је на речи Симона Визентала, који је, каже, историју човечанства доживљавао као историју злочина и, убеђен да се историја понавља, а са њом и злочин, упозоравао да су сећање и прича о злочину једини начин да се спречи да се злочин понови.

 “И зато смо овде данас, да укажемо поштовање страдалима али и да се не понови, никада више”, рекао је Вучић

Да нико, каже, више никада не изговори као фра Дионизије Јуричев, шеф верског одсека усташке владе, пре 80 година, који је рекао да у НДХ не може нико више да живи осим Хрвата, и да је дао да се “очисти од пилета до старца”, јер није грех убити ни дете од седам година, а да он сам некад "тамани све до колевке".

"Све до колевке била је политика државе која је настала и трајала на једној идеји - да Срба више не буде. Тако масован злочин здушно убијање, одушевљење којим је погром спроведен, данас је тешко схватити. Делује као страшна прича пред спавање, као нешто немогуће, а догодило се, овде, у Јасеновцу, Јадовну, Пагу, Пребиловцу…”, рекао је Вучић.

Подсетио је да тада, убити Србина званично није био грех, већ прека потреба.

Додао је да сви они који су протерани, побијени или покрштени, нису смели да буду припадници Српске православне вере, већ “грчкоисточне”.

"Таква дехуманизација није нигде забележена, па ни у Немачкој, где су убијани Јевреји, а овде Јевреји, Роми, а највише Срби. Срби ни мртви нису могли да буду Срби”, истакао је председник Вучић.

Председник је навео и да не постоји израз који би здравој свести могао да приближи размере, боје, бол тог злочина, јер су данашњи речници политички, бирократски, а одреднице се користе не због истине и сажаљења, већ због интереса дневних политика.

 “Хуманост је постала изговор за нови злочин, чињенице су променљиве и прилагођавају се. И зато, када овде крочим, једино могу да занемим. Радије бих ћутао да та ћутња не крије у себи опасан заборав”, рекао је Вучић и наставио:

"Да нису сви ћутали плашећи се да се спомену злочин и његове размере, да та ћутња није била закон који је забрањивао именовања криваца и жртава и да се ћутање није завршило 90-их, још једним физичким одстрањивањем Срба из нове Хрватске у којој је стари сан остао исти - да ће им бити боље без Срба”.

Председник Вучић је поручио да не смемо да пристанемо на ћутање које би проузроковало нове логоре и нове кости.

"И зато са овог места још једном поручујем - нови Јасеновци и нове Олује неће се догодити нашем народу и то им данас поручује мала, невелика, али поноснија, снажнија и достојанственија Србија него што је била у претходних 30 година", навео је Вучић.

Истиче да не смемо да изгубимо сећање, које је једна препрека новим злочинима, да се више никада не понове.

"Оно је ту да опомене, не неког другог него нас саме, шта и како да запамтимо и опростимо и живимо без страха и враћајући се стално на догађаје који су нас обележили", казао је Вучић.

Такође, нагласио је да су Срби нација која је највише страдала на овим просторима, али да нам то нико неће признати, ни у Европи, региону, нити у свету.

"Џаба бројеви и чињенице", додао је Вучић.

Председник Србије је рекао да ми морамо, са наше стране, да осудимо злочине чињене у наше име и да се по томе разликујемо од лицемера, као и да је у томе наша снага.

Вучић је поручио да очекујемо исто тако од других да осуде злочине, затим да ми не смемо више никада да поновимо злочине над било ким, али и да морамо да спречимо друге да остваре такве злочине.

Kаже да је у српској крви поново рођена српска нација, да буде још јача и способнија да закорачи у будућност.

Подсећа да нема породице у козарском крају и западно од Дрине која није страдала од усташког ножа и додаје да је и поред тога српски народ преживео на том простору.

Вучић је рекао да је у Kозарској Дубици први младић стасао за војску тек 1952. године, пошто је све што је било старије од 15 година било побијено.

"Ето какав је злочин почињен над нашим народом. Наш народ је, ипак, преживео и због вас који сте овде оставили кости. Никада вас нећемо заборавити нити дозволити да се то понови. Живеће српски народ упркос свему", поручио је Вучић.

Mир је најважнији - нови Јасеновци и Олује неће се више догодити нашем народу

Председник Србије Александар Вучић истакао је данас у меморијалном комплексу Доња Градина, да је Србима важан мир, да морамо бити део међународне заједнице, упркос лицемерју међународне заједнице, али да чувајући сећање на злочин спречавамо да се овакав злочин, као што се догодио на овом простору у НДХ, не понови.

"Нови Јасеновци и Олује неће се више догодити нашем народу", поручио је Вучић.

"Имамо обавезу да говоримо, јер се овакав злочин може сутра догодити било ком другом. Морамо да га спречимо на време управо указујући на оно што се догодило нама, али не штедећи себе, говорећи када смо ми грешили и правили злочине“, нагласио је Вучић у обраћању.

Он је истакао да свет у којем било која нација може бити истребљена, свет клања и логора за децу не сме више никада да буде могућ.

"Разум једини одговор на оволику несрећу"

"Данас ми овде спречавамо тај свет. Спречавамо сваку помисао да је могуће изградити државу на злочину, крви и туђој несрећи. Подсећајући на страхоту која нас је снашла подсећамо себе на злочин који је почињен у наше име, спремни да га никада не заборавимо. Свесни смо да је разум све што нам је остало у овој несрећи. Разум који ће бити у стању да пронађе друге начине за живот, који ће да упозори на размере зла, али и лакоћу у којој може да настане овакав злочин“, указао је председник Србије.

Рекао је да је важан разум и свест да на овим просторима морамо да живимо заједно и да смрт није решење.

"Србија данас почива на овом разуму. Захваљујући њему зна да своју величину мора да пронађе у својим, а не туђим двориштима, да су раст, напредак, путеви, инвестиције, слободна трговина једини одговор који доноси живот. Сваки други одговор је пут понављања историје“, поручио је он.

Вучић је нагласио три приоритета за будућност целокупног српског народа.

"Мир, мир, мир је најважнији за српски народ. Под два, и Србија и Српска, српски народ у целини мора бити део међународне заједнице и никада не смемо дозволити да будемо изоловани. Под три, нема никакве сумње да је међународно јавно право одавно сахрањено, да правде у међународним односима нема, да лицемерје и двоструки стандарди владају. Све што важи за друге за Србе не важи, све што не важи за нас важиће за друге“, нагласио је он.

Скренуо је пажњу да када, како каже, лицемери говоре да су против промене граница, не треба заборавити да су их мењали 1992. године, да су то чинили 2008. године, а данас им одговора да кажу да су против промене граница.

"Ми у границе не дирамо, ни у оне од 2008. године. Само немојте да говорите о моралу и правди. И без обзира на лицемерје и лаж које нам сервирају лажови морамо да се вратимо на прве две тачке - мир, као и да никада више себе не смемо, па макар и у најгорем лицемерном свету, да се постраднимо. То је залог да не бисмо имали нове хумке“, истакао је он.

Вучић је поручио да се нови Јасеновци и Олује неће више догодити нашем народу.

Председник Србије рекао је да данас сви имамо обавезу да говоримо.

Овакав злочин, наводи Вучић, може и сутра да се догоди неком другом и "ми морамо да га спречимо на време, овако говорећи, не штедећи ни себе говорећи и када смо ми чинили злочине, јер то мора да прави разлику између нас и других".

"Свет у коме нечије име од колевке до гроба не сме да буде споменуто, свет клања, више не сме никада да постане могућ. Ми такав свет данас спречавамо. Данас подсећајући на страхоту која нас је снашла подсећамо и на злочин који је у наше име почињен спремни да га никада не заборавимо, јер је разум једини одговор на оволику несрећу", истиче Вучић.

 

Вучић: Овде смо да укажемо поштовање страдалима и да се злочин никада не понови

Председник Србије Александар Вучић рекао је у обраћању у Доњој Градини да је тешко не остати нем над овим костима набијеним у плитку земљу.

"Тешко је не осетити немоћ над овим злочином над читавим једним народом, злочином истребљења коначним који је смишљен збвог теорије тла и крви, због уверења да неко има право на живот, а неко други не", наводи Вучић.

"Овде када дођем сетим се речи Симона Визентала који је убеђен да се историја понавља, а са њом и злочин. Упозоравао је да су информација и прича о том злочину начин да се не понови.

Овде смо да укажемо поштовање онима који су страдали, али и да се не понови никада више", казао је председник Вучић.

Тако масован злочин тешко је данас схватити, каже председни и додаје да се догодио у Јасеновцу, Јадовну, Пагу, Пребиловцима, учионицама...

"Убити Србина званично није био грех. Они који нису имали право на име и на веру и нацију. Чак је и име српска православна вера био забрањен. Таква дехуманизација није била забележена ни у нацистичкој Немачкој. Убијани су и Роми и Јевреји, а понајвише Срби. Не постоји израз који здравој свести може да приближи размере, боје, укус, бол тог злочина", истиче Вучић.

Жртвама се поклонили и представници амбасада у БиХ

Цвеће су положили и председница Удружења бивших логораша из Другог светског рата из Републике Српске, посланици Скупштине РС и Паралментарне скупштине БиХ, а за њима и представници амбасада у БиХ и министри у Влади РС.

Цвијановићева и Вучић положили венце на спомен-обележје

Венце су положили предаставници власти РС, предвођени председницом Српске Жељком Цвијановић, а одмах потом је то учинила и делегација Србије, на челу са председником Александром Вучићем.

Парастос на гробном пољу Тополе у Доњој Градини

У Доњој Градини где је било највеће стратиште концентрационог логора Јасеновац, одржан је парастос на гробном пољу Тополе.

Вучић: Ко нема културу сећања, нема ни будућност

"За српски народ је веома важна култура сећања, јер ко је нема нема снагу ни у будућности", истакао је Вучић.

Он је, након састанка са председницима четири српске општине - три у РС и једној у Федерацији, рекао да мора да се уради велики меморијални комплекс на подручју Доње Градине како би сваки Србин ма где живео знао да мора да посети место Јасеновачких жртава.

"Уложићемо огроман новац, Србија и РС. За нас је то веома важно јер културу сећања ко нема, нема снагу ни у будућности“, нагласио је он.

Он је нагласио да се српски народ данас суочава са три кључна проблема - да морамо бити део Европе и света упркос неправдама, да међународни поредак, никад мање није постојао и да никада мање нису постојали морални принципи у међународној политици.

"Можете само да се насмејете када они, који су били за разбијање Југославије, сада говоре о принципу непромењивости граница, и с тим у вези чујете хрватског министра спољних послова", истакао је Вучић.

Поручио је да све то говори о томе да ћемо морати "једни друге да снажимо, окренемо се себи и својим економијама, и да добро знамо шта се збива око нас, верујемо себи и сопственој снази".

Додик: Захвалан на помоћи Србије Републици Српској и Дрвару

Председавајући и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је данас, након састанка председника Србије Александра Вучића са начелницима општина Козарска Дубица, Костајница, Невесиње и Дрвар, да је захвалан Србији и Вучићу на свој континуирану подршку РС, као и Дрвару и жељи да помогне у решавању свих важних питања.

Додик је пренео да је на састанку било речи о стању у те четири општине, као и да је од Вучића затражио да им помогне, будући да те општине имају системски проблем у вези са финансијама и развојем.

Посебно је указао да постоје проблеми у Козарској Дубици и Костајници, које је недавно задесио и земљотрес.

"Захвалан сам председнику Вучићу за сву врсту помоћи Републици Спрској, као и Дрвару, који је у Федерацији БиХ, на интересу који исказује и жељи да помогне у решавању важних питања", рекао је Додик.

Вучић: Више од 10 милиона евра помоћи за четири општине

Предсједник Србије Александар Вучић рекао је данас у Козарској Дубици да ће Србија помоћи Републици Српској.

- Србија ће издвојити више од 10 милиона евра помоћи за четири мале општине у Републици Српској, односно три у Републици Српској и једну у Федерацији БиХ - навео је Вучић.

Дио те помоћи ће бити у новцу, а дио у пројектима.

- Србија ће на сваки начин помоћи да људи могу да живе боље,  да могу да виде своју будућност на својим огњиштима. Захвалан сам Републици Српској што увијек и без сујете и таштине разговара са нама и што довољно мудро и паметно траже. А ми, уколико смо у могућности, да привучемо стране директне инвестиције - закључио је предсједник Србије.

- Захвалан сам Србији и њеном предсједнику Александру Вучићу на несебичној и континуираној помоћи коју пружа Републици Српској - рекао је српски члан и предсједавајући предсједништва Милорад Додик након састанка у Козарској Дубици.

ДОЊА ГРАДИНА - Председник Србије Александар Вучић састао се данас са начелницима општина Козарска Дубица, Костајница, Невесиње и Дрвар.

Састанку у Козарској Дубици присуствују и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик, председница Републике Српске Жељка Цвијановић, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић и председник Скупштине Недељко Чубриловић.

Главна тема састанка су инвестиције Србије и Српске у ове четири општине, које спадају међу неразвијене, као и помоћ у санацији штете од недавног земљотреса у Дубици и Костајници.

Председник Србије Александар Вучић положиће данас венац у Спомен-подручју Доња Градина поводом Дана сећања на жртве злочина-геноцида НДХ у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту у Доњој Градини.

У 10 и 55 планиран је долазак председника Србије на гробно поље "Тополе" у оквиру Спомен-подручја "Доња Градина", у 11 је парастос жртвама, у 11 и 15 полагање венаца и у 11 и 30 обраћање Александра Вучића, најавила је служба председника за сарадњу с медијима.

Дан сјећања на жртве усташког злочина - геноцида у Независној Држави Хрватској у концентрационом логору Јасеновац обиљежава се данас у Козарској Дубици и Доњој Градини.

Светом литургијом у Цркви Светих апостола Петра и Павла у Козарској Дубици почело је обиљежавање Дана сјећања на жртве усташког злочина - геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер