понедељак, 18. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић о застави „Косова“ у Нотр Даму: Сви траже да не идем у Париз због те заставе; Кажите ми - шта хоћете? Да ли треба себе да изолујем? Нигде да не идем? Само немојте да тражите оно „како ћемо некоме мајку мајчину“
Хроника

Александар Вучић о застави „Косова“ у Нотр Даму: Сви траже да не идем у Париз због те заставе; Кажите ми - шта хоћете? Да ли треба себе да изолујем? Нигде да не идем? Само немојте да тражите оно „како ћемо некоме мајку мајчину“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. новембар 2018.

Председник Србије Александар Вучић индиректно је потврдио да ће путовати у Париз на обележавање стогодишњице завршетка Првог светског рата.

Њему је постављено питање у вези са наводним захтевима да то он не учини јер је у француској престоници истакнута застава самопроглашене државе Косово.

"Никоме од нас није пријатно, али морате да разумете да се признање десило пре десет година. Како је то одједном постало тема? Тако је и у Бечу, Паризу, Лондону, Берлину, Риму... Нигде да не идем? Да ли треба себе да изолујем? Кажите ми шта хоћете? Само немојте да тражите оно што вам се у једном тренутку учини како ћемо некоме мајку мајчину, а сутрадан да ми кукате како нисмо успели у побољшању нашег животног стандарда", рекао је Вучић, преноси Б92.

"Хоћете да Србија не буде представљена у Паризу? Да тамо буде представљено Косово и Тачи, а Србија да не буде? Кажите... Да, Себастијан разуме, сви из опозиције и добар део јавности траже да ја не идем у Париз због те заставе. Како сад имате микроскопе, а све то вам се свиђало раније... Мени се не свиђа, рећи ћу Макрону да ми се не свиђа... Па шта, је л то разлог да не одем и да не разговарам са Макроном, и са Тачијем, Путином, Трампом? Шта је смисао? Да затворимо Србију јер смо стално увређени? Не можемо да глумимо увређену младу, него да идемо напред", навео је Вучић. "...А сви ти који се сада јуначе, када оду у амбасаде не смеју да писну, ћуте као заливени, а кад треба да се јуначе пред домаћом штампом, ииии – то су светски јунаци, мишићи до неба.“

Још 20 година замрзнутог конфликта са Албанцима и нико нам неће остати у земљи

Покушај проналажења компромисног решења са Албанцима је нешто од виталног значаја за Републику Србију, ако морам да вам кажем – мали број људи у Србији у овом тренутку то подржава, тврди председник Вучић. За оно што је рекао данас на заједничкој конференцији за медије у Београду са аустријским канцеларом Себастијаном Курцом позива се на резултате истраживања Демостата. И док Демостат каже да се 61 одсто грађана Србије „не слаже са идејом размене територија која би подразумевала размену Севера Косова за Прешевску долину“, Вучић управо ову бројку представља као „људе који су против било каквог договора или обавезујућег споразума са Албанцима“.

Вучић је ипак нашао разлог за оптимизам: „Али да вам кажем, и у 2014, и 2015, када смо почели са тешким реформама у земљи, нико за те тешке реформе није био, а данас када људи виде те резултате, претпостављам да бисмо имали подршку од 70 и 80 процената“.

Нагласио је још једном да Србија јесте за компромис тако што „не може албанска страна да добије све“.

Компромис је 100 година гарантовани мир

„Да, имамо свој Устав и у највишем правном акту наше земље пише једно, али кад хоћу да одем на Косово и Метохију, онда ме сачекају прелази и некакве границе између Срба и Срба, који су неки поставили од 2011, па сам ја зато рекао да је важно да то једном, сагласно заједничкој вољи Албанаца и Срба, у складу са компромисним решењем границе утврдимо.“

„А нама још само треба да имамо 20 година замрзнутог конфликта са Албанцима и нико нам неће остати у земљи. То што ће неки други пре нас да испразне своје територије – Албанци, и Хрвати и Бугари и не знам ко. Па шта то нама значи? На крају ћемо и ми да останемо без народа. Шта ће нам територија без народа, без људи? Открио је да се по први у пут у Београду број становника смањује упркос досељавања од 30000 на годишњем нивоу.“

„Нико живи неће остати да живи на Балкану због наших лоших економских прилика и наших свађа и сукоба. Морамо да покушамо да нађемо решење за Србе и Албанце и уколико бисмо успели то да пронађемо, то би било у наредних 100 година гарантовани мир и зато то тако снажно желимо, али за договор је увек потребно двоје и потребно је да дође до компромиса а што се до сада није догодило.“

Да ћутимо, да гледамо у будућност и да се молимо за нашу децу

Одлично је, каже Вучић, разумео канцелара и захвалио му се што је отворено рекао грађанима Србије који су то услови за улазак у ЕУ.

„Најлакше је сад неким људима да кажу, еееј нећемо у ЕУ, баш нас брига, али ти људи морају да знају да нећемо имати више инвеститоре, људи морају да знају да ти који су најгласнији против Европе са којом је 60% размене, да неће више бити инвестиција,“ одговорио је Вучић и подсетио да је управо он „најгласнији да говори ствари Европљанима у лице“.

Али немојте ви који сте децу послали по градовима ЕУ да нам солите памет да нам не треба ЕУ. Наш народ хоће да живи богатије и боље

И даље нема решења, тврди, за Косово и Метохију, али је то, подсећа, решење Срба и Албанаца:

„Да ли смо ми близу некаквог решења? Нисмо, миљама смо далеко али је то пре свега решење у односима Срба и Албанаца и када неко говори да се тиме отвара Пандорина кутија, моје питање за све вас који сте признали независно Косово: А што сте отворили Пандорину кутију 2008? А како ћу ја да објасним српском народу овде да Албанци на Косову имају право на самоопредељење, а да Срби у Републици Српској немају право на самоопредељење?“

Председник тражи ако може било ко у свету да му каже по ком принципу међународног права да он каже нешто, да објасни правично нашем народу. Зато му преостаје да моли народ да разуме тешку ситуацију – „да ћутимо, да гледамо у будућност и да се молимо за нашу децу“, да моли Себастијана и све друге да Србија иде још више напред.

Разграничење

Иако као одговор на новинарско питање аустријске дописнице, Вучић данас помиње разграничење.

„Ја сам у свим својим јавним наступима до сада говорио искључиво о једном појму, на српском језику је то разграничење, не знам како се преводи на немачки језик.“

Али је председник, каже с друге стране и ћутао: „Ћутао сам када су други говорили о својим идејама, не зато што сам се са њима саглашавао, већ зато што сам сматрао да је важно да не рушимо атмосферу изношења идеја у жељи да се дође до компромиса и споразума.“

Што се разграничења тиче, новинарку је питао да ли мисли на границе земаља које су признале Косово као независну државу или не.

O Курцу

„Ми сматрамо редак гост, зато што је искрено посвећен и воли нашу земљу, воли наш регион али нам и ретко долази, јер колико год да често борави у нашој земљи, ми сматрамо да би могао чешће да нас посећује.“

Молим становништво да подржи све политичаре који желе да се упусте на пресудни пут окончања дијалога.

О Угљанину: Нико не треба да буде забринут, јер то неће створити проблеме за Србију.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да поруке Сулејмана Угљанина, изречене након победе на изборима за Национални савет Бошњака, не треба никога да брину јер представљају "само пусте жеље неодговорних политичара".

Вучић је на конференцији за новинаре, упитан да прокоментарише Угљанинову изјаву да је Србија "фашистичка творевина", рекао да је јавност већ навикла на његове увреде на рачун сопствене државе, те да је давао и много опасније изјаве од те.

"Те тврдње и увреде на рачун сопствене државе, то смо научили. Било је ту и других ствари које су проблематичније", рекао је Вучић.

Он је додао да нико не треба да буде забринут, јер то неће створити проблеме за Србију.

"То су пусте жеље неодговорних политичара и ништа више", рекао је Вучић и додао да се држава брине о том делу земље, те најавио да ће ускоро отворити радове на путу Нови Пазар - Тутин.

Вучић није желео да коментарише изјаву изабраног хрватског члана Председништва БиХ Жељка Kомшића да Србија треба да зна да је граница са БиХ на Дрини, те хрватске председнице Kолинде Грабар Kитаровић и појединих хрватских историчара да су Срби починили злочине над Хрватима.

"Покушаћемо да градимо добре односе. Неки други су проблеми били у њиховим изјавама, али немам снаге, нити мислим да има потребе да било коме одговарамо. Неретко људи о себи говоре много више него о онима о којима би имали нешто да кажу", рекао је Вучић.

(Б92 - Агенције)

Видети још:

Застава "Косова" истакнута у Паризу, заједно са заставама других држава на обележавању 100 година од завршетка Првог светског рата: Откуд застава “Косова” у Нотр Даму, поред обележја држава победница?

Ивица Дачић: Истицање заставе Косова у Нотр Даму је велики скандал, али ми то не можемо да спречимо

Сулејман Угљанин: Санџак је окупиран 1912. године - победићемо ту неман, фашистичку творевину српску државу Србију

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер