Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić nakon razgovora sa DŽonom Kerijem: Pozicija Srbije u SAD je bolja i snažnija nego što je bila ranije; Nisam emotivan tip, ali sam skoro počeo da plačem gledajući izbeglice
Hronika

Aleksandar Vučić nakon razgovora sa DŽonom Kerijem: Pozicija Srbije u SAD je bolja i snažnija nego što je bila ranije; Nisam emotivan tip, ali sam skoro počeo da plačem gledajući izbeglice

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 17. septembar 2015.

Pozicija Srbije u SAD je bolja i snažnija nego što je bila ranije, izjavio je premijer Aleksandar Vučić nakon razgovora sadržavnim sekretarom DŽonom Kerijem.

Premijer je Kerija zamolio za podršku Srbiji na njenom evropskom putu, a razgovarali su i o ulaganju američkih firmi u Srbiju, o slučaju braće Bitići...

"Mislim da je državni sekretar dobro razumeo moju molbu, što ste mogli da čujete i od njega. Razgovarali smo i o ulaganjima i popravljanju poslovnog ambijenta u Srbiji kako bismo imali što više američkih investicija u Srbiji. Najbolje da SAD sačekaju i vide da li Srbija jeste i može da bude pouzdan partner, da li ćemo svoj posao u skladu sa zakonom da obavimo ili ne - onda sam uveren da na Srbiju mogu da računaju kao na iskrenog i pouzdanog partnera", rekao je premijer. 

Naveo je da je Keri pohvalio naše odgovorno ponašanje u regionu, ekonomske reforme, napredak na evropskom putu, naše ulaganje u dobrosusedske odnose, posebno prema BiH i Hrvatskoj, kao i briselski dijalog. 

U tom smislu je Vučić je pomenuo da s Hrvatskom imamo stalne kontakte tzv. vruću liniju i dodao da "ako treba bićemo i na nivou premijera u kontaktu". 

"Ne vidim da može da dođe do problema", ocenio je i dodao da očekuje drugačiji odnos Hrvatske i Mađarske, što će, prema njegovom mišljenju, vrlo brzo biti "veće pitanje" od odnosa Hrvatske i Srbije. 

Upitan koja su otvorena pitanja u odnosima Srbije i SAD, premijer je rekao da Vašington podržava evropski put Srbije, da je potpuno jasno da Evropa veoma pažljivo sluša šta Vašington kaže i da svaka izjava Kerija i potpredsednika Bajdena nailazi na veliku pažnju u Briselu. 

A, konkretno, odnosi Srbije i SAD, bolji su nego ranije, ocenio je premijer i dodao: 

"Verujem da mogu da budu još bolji što je od ogromnog značaja za život građana Srbije. Mnogo toga zavisi od odnosa Srbije sa SAD.... Naš napredak i naš bolji životni standard...Naše razvijenije društvo....", naveo je Vučić. 

Povodom pisma koje je grupa američkih kongresmena uputila predsedniku Obami kritikujući Vučićevu politiku, premijer kaže da je dobro što se ono pojavilo pre 20 dana, da ga je potpisalo svega troje ili četvoro kongresmena, a da su ostali odbili. 

To najbolje govori o rastućem ugledu Srbije, rekao je Vučić primetivši da se mnogima ne sviđa ono što Srbija radi, te da mnogi sanjaju o vraćanju nase zemlje u prošlosost. 

"Srbija će nastaviti da radi dobro, a oni koji to teško prihvataju moraće još više da je mrze...", rekao je premijer.

"Ne razumem zatvaranje granice"

Prekid saobraćaja na graničnom prelazu Horgoš-Reske naneće štetu ekonomijama Srbije i Mađarske, ali i ostalih evropskih zemalja, upozorio je danas premijer Aleksandar Vučić. 

On je nakon predavanja koje je održao na vašingtonskom Institutu Brukings u razgovoru s prisutnima rekao da će Srbija bez obzira na taklve poteze mađarskih vlasti učiniti sve da sačuva dobre odnose s tom zemljom, njenom vladom i njenim narodom. 

Dodao je da ne razume najavu mađarskih vlasti da će na 30 dana zatvoriti granični prelaz, jer smatra da se time pored uticaja na ekonomije, onemogućava i sloboda kretanja. 

"To će se isto desiti i između Rumunije i Mađarske, između Hrvatske i Mađarske uskoro, kao i drugih zemalja sa Mađarskom. Neko u EU treba da se pozabavi i suoči sa tim problemom", poručio je Vučić i dodao da je on lično uložio velike napore da se uklone barijere u regionu, pre svega između Beograda i Prištine, zbog čega je i uveren da zatvaranje granica ima suprotne efekte. 

Govoreći o migrantskoj krizi, Vučić je rekao da Srbija za migrante nije atraktivna, zbog čega je samo tranzitna zemlja na njihovom putu ka članicama EU, ali je naveo da su im u Srbiji obezbeđeni smeštaj, hrana, medicinske usluge, te da im se tu, prvi put, uzimaju otisci prstiju. 

Na granici sa Mađarskom, međutim, migranti su, podsetio je, naišli na bodljikavu žicu, a to je kulminiralo jučerašnjim sukobima s policijom, u kojima je pretučena i novinarska ekipa državne televizije, te bačen suzavac na migrante na našoj teritoriji. 

"Nisam emotivan tip, ali sam skoro počeo da plačem gledajući izbeglice"

Rekao je i da je ponosan što je premijer Srbije, zemlje koja je dobar domaćin migrantima i prema njima se odnosi na human i ljudski način. 

Srbija će, prema njegovim rečima, to i dalje činiti, a u planu je, pored ostalog, izgradnja dodatnog prihvatnog centra u Preševu i u Beogradu. 

Ukazao je na drugačiji odnos nekih država prema tim ljudima i podsetio na nedavne ružne slike sa mađarsko-srpske granice, kada je mađarska snimateljska saplela čoveka sa detetom u naručju. 

"Nisam emotivan tip, ali sam skoro počeo da plačem", rekao je Vučić, navodeći da ga je to podsetilo na lica izbeglica koji su 1995. godine izbegli iz Hrvatske i drugih zemalja u Srbiju. 

Premijer je poručio da Srbija želi da ostane na putu evropskih integracija, budući da je EU, pored SAD, najbolje mesto na svetu za život. 

"Šta god da se desi ne možete da zaobiđete ideju EU i vrednosti EU i to će biti naše stanovište i ubuduće iako nismo dobili mnogo od fondova EU kao neke druge zemlje koje su napustile evropske vrednosti odmah kada su se suočile sa poteškoćama", naveo je Vučić.

"Želimo da izbegavamo probleme, da budemo miroljubiva i demokratska država"

VAŠINGTON - Ne plašimo se teških ekonomskih mera koje moramo da sprovedemo u budućnosti, poručio je premijer Srbije Aleksandar Vučić na predavanju o budućnosti naše zemlje koje je održao na na vašingtonskom Brukings institutu.

"Sa tim možemo da izađemo na kraj i da te mere hrabro sprovedemo", istakao je premijer Vučić.

On je na predavanju koje je sinoć održao u vašingtonskom institutu rekao da tek treba da završimo proces privatizacije, da promenimo radne navike i da puno radimo na izgradnji preduzetničkog duha u našoj zemlji.

Naglasivši da je najvažniji strateški cilj Srbije da postane članica Evropske unije, primetio je da to znači da moramo da sprovedemo veoma teške političke i ekonomske reforme.

Podsetio je da je srpska vlada otpočela ekonomske reforme posle katastrofalnih poplava prošle godine, uz podršku MMF-a, Svetske banke, EBRD-a i drugih, te dodao da je revizija aranžmana sa MMF-om prošla sa najboljim ocenama.

Takođe je pomenuo mere Vlade Srbije za fiskalnu konsolidaciju kojima je smanjen fiskalni deficit na nivo ispod Mastrihta što je, smatra, izuzetan rezultat, a uspeli smo u međuvremenu da ostvarimo i privredni rast.

"Mi se ne ponašamo i ne pretvaramo se kao da smo neka velika i važna zemlja, mi se bavimo sobom i našim lokalnim problemima, ali smo, na žalost, uvek u središtu globalnih problema", rekao je on, podsetivši na niz ratova koje smo vodili.

Zato je, smatra, danas vreme da promenimo stav i da ponovo pozicioniramo Srbiju na drugačiji način.

"Želimo da u budućnosti izbegavamo probleme, da budemo miroljubiva i demokratska država", zaključio je premijer Vučić.

"Ulažemo mnogo u dobre odnose sa susedima"

Srbija ulaže mnogo u izgradnju dobrih odnosa sa svim susedima i pruža ruke svima, bez obzira na političke provokacije sa raznih strana, rekao je Vučić.

"Ni danas neću reći nijednu ružnu reč o našim susedima i kolegama sa raznih strana Zapadnog Balkana, naprotiv, sve ih visoko cenim i smatram da moramo da ostvarimo još bolje odnose u budućnosti", istakao je on na sinoć održanom predavanju.

Podsetivši da je Beograd nastavio dijalog sa Prištinom i da su usaglašena četiri teška sporazuma, Vučić je ukazao da dve strane treba da nastave da postižu napredak i konsenzuse.

"Ne vidim velike probleme između nas, kao ni sa drugima u regionu. Daćemo sve od sebe da učvrstimo stabilnost u regionu, naročito u Bosni i Hercegovini", rekao je on i u tom kontekstu istakao važnost regionalnih infrastrukturnih projekata, koji, smatra, nisu samo ekonomski, već i politički značajni.

Prema njegovim rečima, Srbija je faktor stabilnosti u regionu, mada je situacija još krhka, ali je dobro to što smo, kako je naveo, svesni strašnih posledica ako postupimo neodgovorno.

On je ukazao da je naša zemlja danas veoma pouzdana jer "ako nešto obećamo, držimo reč, iako možda nešto odložimo, ali na kraju uradimo sve - što čini razliku između Srbije danas i Srbije u prošlosti".

"Srbije postupa evropskije od nekih država članica EU"

Vučić se tokom predavanja osvrnuo i na izbegličku krizu, istakavši da Srbija postupa na najbolji mogući način, "evropskije od nekih država članica EU", pokazujući toleranciju i solidarnost prema izbeglicama koje beže od rata u Siriji.

"Reći ću vam ono što sam rekao i nemačkoj kancelarki Angeli Merkel i svima drugima  - da smo spremni da prihvatimo našu odgovornost i da teret podelimo sa zemljama EU", istakao je Vučić, dodavši da Evropa od početka nije bila spremna za sve poteškoće i naglasivši da je potrebno sveobuhvatno evropsko rešenje za izbeglice.

Kad je reč o jučerašnjim incidentima na granici Mađarske i Srbije, Vučić je rekao da ne želi nikoga da optužuje jer srpske vlasti žele da očuvaju najbolje moguće odnose sa mađarskim kolegama.

"Nadam se da ćemo moći da postupamo smireno i odgovorno i prevaziđemo ovu situaciju", rekao je on.

"Ponosan sam što u Vašingtonu mogu reći da imamo dobre odnose sa Rusijom"

Vučić je tokom predavanja na vašingtonskom institutu ponovio da je najvažniji strateški cilj Srbije članstvo u EU, ali i da Srbija želi da održi dobre i normalne odnose sa Rusijom.

On je naveo da je o strateškim ciljevima otvoreno razgovarao i sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, za razliku od drugih evropskih lidera.

"Ponosan sam i što ovde u Vašingtonu mogu reći da imamo dobre odnose sa Rusijom i, kao što vidite, ništa ne krijem. I mislim da je to dobra pozicija za Srbiju, nikoga ne ugrožavamo, nećemo to raditi ni u budućnosti, i nadam se da ćemo u tome imati razumevanje u SAD i EU", zaključio je Vučić.

"Sramno bacanje suzavca na migrante i prebijanje novinara RTS, očekujem oštru reakciju EU na sve što se desilo na Horgošu"

VAŠINGTON - Premijer Srbije Aleksandar Vučić sinoć je ponovo, po drugi put u istom danu, dao intervju tv mreži CNN, posle razgovora sa američkim državnim sekretarom DŽonom Kerijem, u kojem je istakao da dramatični događaji na Horgošu upućuju na potrebu hitnog sveobuhvatnog rešenja i, posebno, odgovarajućeg reagovanja EU na to što se dogodilo.

Vučić je u direktnom uključenju za CNN ukazao da su mađarski poicajci bacali suzavac na izbeglice na teritoriji Srbije, te da su, zajedno sa izbeglicama, tukli i novinare javnog servisa Srbije, izrazio nadu da se to više neće ponoviti i ponovio da Srbija radi najbolje što može i očekuje sveobuhvatno rešenje EU. 

"I na tome sam insistirao u razgovorima sa (američkim državnim sekretarom DŽonom) Kerijem" istakao je premijer u razgovoru sa Halom Gorani.

On je kao "sraman događaj" okarakterisao bacanje suzavca na migrante od strane mađarske policije i prebijanje novinara RTS na granici na Horgošu.

"Zapanjen sam tim što se desilo", rekao je predsednik Vlade Srbije.

"Upozorili smo naše mađarske kolege da to više ne ponavljaju" rekao je Vučić.

On je objasnio da ne vidi razlog za takvu reakciju i ponovio da je Srbija izbeglice tretirala na najbolji mogući način, da je pokazala solidarnost i toleranciju, pružila im medicinsku pomoć...

Kako je naveo, oni se u Srbiji registruju, uzimaju im se otisci prstiju...

"Mi smo uradili naš posao, sve ono što druge zemlje pre nas nisu. Prihvatili smo sve vrednosti Evropske unije i ponašamo se u skladu sa njima i sad se suočavamo sa takvom strašnom situacijom, gde su srpski novinari pretučeni od strane mađarske policije bez ikakvog razloga" dodao je premijer.

Na pitanje voditeljke kakav je odgovor Srbija dobila od Mađarske na upozorenje da ne koristi suzavac i vodene topove, Vučić je rekao da je ministar unutrašnjih poslova Srbije u stalnom kontaktu sa svojim mađarskim kolegom i da se nada da su poblemi prevaziđeni i da se tako nešto neće ponoviti.

"Nadam se da će poštovati naš suverenitet i teritorijalni integtritet. U suprotnom ćemo morati da se zaštitimo sa naše strane", rekao je Vučić i dodao da Srbija traži od EU odgovore na postavljena pitanja.

Kako je rekao, neko u EU mora da kaže koje je to sveobuhvatno rešenje za  migrantsku i izbegličku krizu i da kaže šta je naša krivica, šta smo to mi ili neko drugi loše uradili...

Vučić je naveo da je 22. septembra sastanak EU na najvišem nivou, te da je to veoma važno, ali i primetio da do tog sastanka ima dosta vremena i da je potrebna hitna akcija.

Kako je, odgovarajući na pitanja, rekao, veoma je zabrinut i naznačio da je njegov posao da brine o svojoj zemlji, njenim građanima i interesima.

On je ponovio da neko iz EU treba da iznese mišljenje o tome šta se desilo i zašto je bacan suzavac na našu teritoriju i zašto su tučeni novinari. . . i da na to treba naći odgovore.

"Mi se ne plašimo nikoga, ali, hoćemo da vidimo šta se desilo i ko je za to odgovoran...Očekujem vrlo oštru reakciju od EU na sve što se desilo (na Horgošu)" ponovio je premijer.

Na pitanje da li na taj događaj gleda kao na povredu teritorije Srbije, Vučih je naveo da je to, kako god ga nazvali, jedan sraman događaj.

Međutim, naveo je, mi ćemo učiniti sve da ga prevaziđemo.

"Imamo odlične odnose sa Mađarskom i uložili smo mnogo napora da ih učinimo još boljim u budućnosti, ali ovo više ne sme da se ponovi", dodao je Vučić.

"U suprotnom će to izazvati veliku katastrofu u celom regionu i ne upozoravam samo ljude koji su to izazvali, već čitavu EU, jer sve što se desilo nije naša, već njihova krivica, jer nisu reagovali na pravi način i na vreme i sad moramo da se nosimo sa nečim sa čim ne znamo kako da se izborimo" dodao je.

Premijer je rekao da se sa migrantima razgovara, da se pokušava da se ubede da idu u prihvatni centar u Kanjiži, da promene rutu...ali, da oni ne prihvataju te predloge i da hoće preko Mađarske da idu dalje.

"Ono što mi možemo je da razgovaramo sa našim mađarskim kolegama da smire situaciju i da vidimo da se takve stvari više nikad ne dese. U suprotnom, ne mogu da predvidim ništa, čudna je situacija, moramo da na veoma ozbiljan i odgovoran način  reagujemo i nadam se da ćemo imati odgovore od evropskih zvaničnika" rekao je Vučić za CNN.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner