среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић након разговорa са Џоном Керијем: Позиција Србије у САД је боља и снажнија него што је била раније; Нисам емотиван тип, али сам скоро почео да плачем гледајући избеглице
Хроника

Александар Вучић након разговорa са Џоном Керијем: Позиција Србије у САД је боља и снажнија него што је била раније; Нисам емотиван тип, али сам скоро почео да плачем гледајући избеглице

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. септембар 2015.

Позиција Србије у САД је боља и снажнија него што је била раније, изјавио је премијер Александар Вучић након разговора садржавним секретаром Џоном Керијем.

Премијер је Керија замолио за подршку Србији на њеном европском путу, а разговарали су и о улагању америчких фирми у Србију, о случају браће Битићи...

"Мислим да је државни секретар добро разумео моју молбу, што сте могли да чујете и од њега. Разговарали смо и о улагањима и поправљању пословног амбијента у Србији како бисмо имали што више америчких инвестиција у Србији. Најбоље да САД сачекају и виде да ли Србија јесте и може да буде поуздан партнер, да ли ћемо свој посао у складу са законом да обавимо или не - онда сам уверен да на Србију могу да рачунају као на искреног и поузданог партнера", рекао је премијер. 

Навео је да је Кери похвалио наше одговорно понашање у региону, економске реформе, напредак на европском путу, наше улагање у добросуседске односе, посебно према БиХ и Хрватској, као и бриселски дијалог. 

У том смислу је Вучић је поменуо да с Хрватском имамо сталне контакте тзв. врућу линију и додао да "ако треба бићемо и на нивоу премијера у контакту". 

"Не видим да може да дође до проблема", оценио је и додао да очекује другачији однос Хрватске и Мађарске, што ће, према његовом мишљењу, врло брзо бити "веће питање" од односа Хрватске и Србије. 

Упитан која су отворена питања у односима Србије и САД, премијер је рекао да Вашингтон подржава европски пут Србије, да је потпуно јасно да Европа веома пажљиво слуша шта Вашингтон каже и да свака изјава Керија и потпредседника Бајдена наилази на велику пажњу у Бриселу. 

А, конкретно, односи Србије и САД, бољи су него раније, оценио је премијер и додао: 

"Верујем да могу да буду још бољи што је од огромног значаја за живот грађана Србије. Много тога зависи од односа Србије са САД.... Наш напредак и наш бољи животни стандард...Наше развијеније друштво....", навео је Вучић. 

Поводом писма које је група америчких конгресмена упутила председнику Обами критикујући Вучићеву политику, премијер каже да је добро што се оно појавило пре 20 дана, да га је потписало свега троје или четворо конгресмена, а да су остали одбили. 

То најбоље говори о растућем угледу Србије, рекао је Вучић приметивши да се многима не свиђа оно што Србија ради, те да многи сањају о враћању насе земље у прошлосост. 

"Србија ће наставити да ради добро, а они који то тешко прихватају мораће још више да је мрзе...", рекао је премијер.

"Не разумем затварање границе"

Прекид саобраћаја на граничном прелазу Хоргош-Реске нанеће штету економијама Србије и Мађарске, али и осталих европских земаља, упозорио је данас премијер Александар Вучић. 

Он је након предавања које је одржао на вашингтонском Институту Брукингс у разговору с присутнима рекао да ће Србија без обзира на таклве потезе мађарских власти учинити све да сачува добре односе с том земљом, њеном владом и њеним народом. 

Додао је да не разуме најаву мађарских власти да ће на 30 дана затворити гранични прелаз, јер сматра да се тиме поред утицаја на економије, онемогућава и слобода кретања. 

"То ће се исто десити и између Румуније и Мађарске, између Хрватске и Мађарске ускоро, као и других земаља са Мађарском. Неко у ЕУ треба да се позабави и суочи са тим проблемом", поручио је Вучић и додао да је он лично уложио велике напоре да се уклоне баријере у региону, пре свега између Београда и Приштине, због чега је и уверен да затварање граница има супротне ефекте. 

Говорећи о мигрантској кризи, Вучић је рекао да Србија за мигранте није атрактивна, због чега је само транзитна земља на њиховом путу ка чланицама ЕУ, али је навео да су им у Србији обезбеђени смештај, храна, медицинске услуге, те да им се ту, први пут, узимају отисци прстију. 

На граници са Мађарском, међутим, мигранти су, подсетио је, наишли на бодљикаву жицу, а то је кулминирало јучерашњим сукобима с полицијом, у којима је претучена и новинарска екипа државне телевизије, те бачен сузавац на мигранте на нашој територији. 

"Нисам емотиван тип, али сам скоро почео да плачем гледајући избеглице"

Рекао је и да је поносан што је премијер Србије, земље која је добар домаћин мигрантима и према њима се односи на хуман и људски начин. 

Србија ће, према његовим речима, то и даље чинити, а у плану је, поред осталог, изградња додатног прихватног центра у Прешеву и у Београду. 

Указао је на другачији однос неких држава према тим људима и подсетио на недавне ружне слике са мађарско-српске границе, када је мађарска сниматељска саплела човека са дететом у наручју. 

"Нисам емотиван тип, али сам скоро почео да плачем", рекао је Вучић, наводећи да га је то подсетило на лица избеглица који су 1995. године избегли из Хрватске и других земаља у Србију. 

Премијер је поручио да Србија жели да остане на путу европских интеграција, будући да је ЕУ, поред САД, најбоље место на свету за живот. 

"Шта год да се деси не можете да заобиђете идеју ЕУ и вредности ЕУ и то ће бити наше становиште и убудуће иако нисмо добили много од фондова ЕУ као неке друге земље које су напустиле европске вредности одмах када су се суочиле са потешкоћама", навео је Вучић.

"Желимо да избегавамо проблеме, да будемо мирољубива и демократска држава"

ВАШИНГТОН - Не плашимо се тешких економских мера које морамо да спроведемо у будућности, поручио је премијер Србије Александар Вучић на предавању о будућности наше земље које је одржао на на вашингтонском Брукингс институту.

"Са тим можемо да изађемо на крај и да те мере храбро спроведемо", истакао је премијер Вучић.

Он је на предавању које је синоћ одржао у вашингтонском институту рекао да тек треба да завршимо процес приватизације, да променимо радне навике и да пуно радимо на изградњи предузетничког духа у нашој земљи.

Нагласивши да је најважнији стратешки циљ Србије да постане чланица Европске уније, приметио је да то значи да морамо да спроведемо веома тешке политичке и економске реформе.

Подсетио је да је српска влада отпочела економске реформе после катастрофалних поплава прошле године, уз подршку ММФ-а, Светске банке, ЕБРД-а и других, те додао да је ревизија аранжмана са ММФ-ом прошла са најбољим оценама.

Такође је поменуо мере Владе Србије за фискалну консолидацију којима је смањен фискални дефицит на ниво испод Мастрихта што је, сматра, изузетан резултат, а успели смо у међувремену да остваримо и привредни раст.

"Ми се не понашамо и не претварамо се као да смо нека велика и важна земља, ми се бавимо собом и нашим локалним проблемима, али смо, на жалост, увек у средишту глобалних проблема", рекао је он, подсетивши на низ ратова које смо водили.

Зато је, сматра, данас време да променимо став и да поново позиционирамо Србију на другачији начин.

"Желимо да у будућности избегавамо проблеме, да будемо мирољубива и демократска држава", закључио је премијер Вучић.

"Улажемо много у добре односе са суседима"

Србија улаже много у изградњу добрих односа са свим суседима и пружа руке свима, без обзира на политичке провокације са разних страна, рекао је Вучић.

"Ни данас нећу рећи ниједну ружну реч о нашим суседима и колегама са разних страна Западног Балкана, напротив, све их високо ценим и сматрам да морамо да остваримо још боље односе у будућности", истакао је он на синоћ одржаном предавању.

Подсетивши да је Београд наставио дијалог са Приштином и да су усаглашена четири тешка споразума, Вучић је указао да две стране треба да наставе да постижу напредак и консензусе.

"Не видим велике проблеме између нас, као ни са другима у региону. Даћемо све од себе да учврстимо стабилност у региону, нарочито у Босни и Херцеговини", рекао је он и у том контексту истакао важност регионалних инфраструктурних пројеката, који, сматра, нису само економски, већ и политички значајни.

Према његовим речима, Србија је фактор стабилности у региону, мада је ситуација још крхка, али је добро то што смо, како је навео, свесни страшних последица ако поступимо неодговорно.

Он је указао да је наша земља данас веома поуздана јер "ако нешто обећамо, држимо реч, иако можда нешто одложимо, али на крају урадимо све - што чини разлику између Србије данас и Србије у прошлости".

"Србије поступа европскије од неких држава чланица ЕУ"

Вучић се током предавања осврнуо и на избегличку кризу, истакавши да Србија поступа на најбољи могући начин, "европскије од неких држава чланица ЕУ", показујући толеранцију и солидарност према избеглицама које беже од рата у Сирији.

"Рећи ћу вам оно што сам рекао и немачкој канцеларки Ангели Меркел и свима другима  - да смо спремни да прихватимо нашу одговорност и да терет поделимо са земљама ЕУ", истакао је Вучић, додавши да Европа од почетка није била спремна за све потешкоће и нагласивши да је потребно свеобухватно европско решење за избеглице.

Кад је реч о јучерашњим инцидентима на граници Мађарске и Србије, Вучић је рекао да не жели никога да оптужује јер српске власти желе да очувају најбоље могуће односе са мађарским колегама.

"Надам се да ћемо моћи да поступамо смирено и одговорно и превазиђемо ову ситуацију", рекао је он.

"Поносан сам што у Вашингтону могу рећи да имамо добре односе са Русијом"

Вучић је током предавања на вашингтонском институту поновио да је најважнији стратешки циљ Србије чланство у ЕУ, али и да Србија жели да одржи добре и нормалне односе са Русијом.

Он је навео да је о стратешким циљевима отворено разговарао и са руским председником Владимиром Путином, за разлику од других европских лидера.

"Поносан сам и што овде у Вашингтону могу рећи да имамо добре односе са Русијом и, као што видите, ништа не кријем. И мислим да је то добра позиција за Србију, никога не угрожавамо, нећемо то радити ни у будућности, и надам се да ћемо у томе имати разумевање у САД и ЕУ", закључио је Вучић.

"Срамно бацање сузавца на мигранте и пребијање новинара РТС, очекујем оштру реакцију ЕУ на све што се десило на Хоргошу"

ВАШИНГТОН - Премијер Србије Александар Вучић синоћ је поново, по други пут у истом дану, дао интервју тв мрежи ЦНН, после разговора са америчким државним секретаром Џоном Керијем, у којем је истакао да драматични догађаји на Хоргошу упућују на потребу хитног свеобухватног решења и, посебно, одговарајућег реаговања ЕУ на то што се догодило.

Вучић је у директном укључењу за ЦНН указао да су мађарски поицајци бацали сузавац на избеглице на територији Србије, те да су, заједно са избеглицама, тукли и новинаре јавног сервиса Србије, изразио наду да се то више неће поновити и поновио да Србија ради најбоље што може и очекује свеобухватно решење ЕУ. 

"И на томе сам инсистирао у разговорима са (америчким државним секретаром Џоном) Керијем" истакао је премијер у разговору са Халом Горани.

Он је као "сраман догађај" окарактерисао бацање сузавца на мигранте од стране мађарске полиције и пребијање новинара РТС на граници на Хоргошу.

"Запањен сам тим што се десило", рекао је председник Владе Србије.

"Упозорили смо наше мађарске колеге да то више не понављају" рекао је Вучић.

Он је објаснио да не види разлог за такву реакцију и поновио да је Србија избеглице третирала на најбољи могући начин, да је показала солидарност и толеранцију, пружила им медицинску помоћ...

Како је навео, они се у Србији региструју, узимају им се отисци прстију...

"Ми смо урадили наш посао, све оно што друге земље пре нас нису. Прихватили смо све вредности Европске уније и понашамо се у складу са њима и сад се суочавамо са таквом страшном ситуацијом, где су српски новинари претучени од стране мађарске полиције без икаквог разлога" додао је премијер.

На питање водитељке какав је одговор Србија добила од Мађарске на упозорење да не користи сузавац и водене топове, Вучић је рекао да је министар унутрашњих послова Србије у сталном контакту са својим мађарским колегом и да се нада да су поблеми превазиђени и да се тако нешто неће поновити.

"Надам се да ће поштовати наш суверенитет и територијални интегтритет. У супротном ћемо морати да се заштитимо са наше стране", рекао је Вучић и додао да Србија тражи од ЕУ одговоре на постављена питања.

Како је рекао, неко у ЕУ мора да каже које је то свеобухватно решење за  мигрантску и избегличку кризу и да каже шта је наша кривица, шта смо то ми или неко други лоше урадили...

Вучић је навео да је 22. септембра састанак ЕУ на највишем нивоу, те да је то веома важно, али и приметио да до тог састанка има доста времена и да је потребна хитна акција.

Како је, одговарајући на питања, рекао, веома је забринут и назначио да је његов посао да брине о својој земљи, њеним грађанима и интересима.

Он је поновио да неко из ЕУ треба да изнесе мишљење о томе шта се десило и зашто је бацан сузавац на нашу територију и зашто су тучени новинари. . . и да на то треба наћи одговоре.

"Ми се не плашимо никога, али, хоћемо да видимо шта се десило и ко је за то одговоран...Очекујем врло оштру реакцију од ЕУ на све што се десило (на Хоргошу)" поновио је премијер.

На питање да ли на тај догађај гледа као на повреду територије Србије, Вучих је навео да је то, како год га назвали, један сраман догађај.

Међутим, навео је, ми ћемо учинити све да га превазиђемо.

"Имамо одличне односе са Мађарском и уложили смо много напора да их учинимо још бољим у будућности, али ово више не сме да се понови", додао је Вучић.

"У супротном ће то изазвати велику катастрофу у целом региону и не упозоравам само људе који су то изазвали, већ читаву ЕУ, јер све што се десило није наша, већ њихова кривица, јер нису реаговали на прави начин и на време и сад морамо да се носимо са нечим са чим не знамо како да се изборимо" додао је.

Премијер је рекао да се са мигрантима разговара, да се покушава да се убеде да иду у прихватни центар у Кањижи, да промене руту...али, да они не прихватају те предлоге и да хоће преко Мађарске да иду даље.

"Оно што ми можемо је да разговарамо са нашим мађарским колегама да смире ситуацију и да видимо да се такве ствари више никад не десе. У супротном, не могу да предвидим ништа, чудна је ситуација, морамо да на веома озбиљан и одговоран начин  реагујемо и надам се да ћемо имати одговоре од европских званичника" рекао је Вучић за ЦНН.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер