среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Отворили смо нову страну наше заједничке будућности; Бакир Изетбеговић - Сарајево имало снаге да заустави злочин над Србимa
Хроника

Александар Вучић: Отворили смо нову страну наше заједничке будућности; Бакир Изетбеговић - Сарајево имало снаге да заустави злочин над Србимa

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. јул 2015.

Вучић и Изетбеговић - пиће у Кнезу и шах на Калишу

Премијер Србије Александар Вучић и чланови Председништва БиХ прошетали су центром Београда, сели у башту једног ресторана, а затим отишли на Калемегдан.

"Наш пријатељ Александар (Вучић) се показао као изванредан домаћин", рекао је Изетбеговић.

Вучић је одговорио да су Срби одлични домаћини, а Бошњаци и Хрвати једнако добри.

Након освежења у централној градској улици гости из Сарајева, премијер Александар Вучић и градоначелник Синиша Мали отишли су на Калемегдан где је фолклорни ансамбл у српским народним ношњама извео кратак програм.

Потом су Вучић и Изетбеговић одиграли и пратију шаха на Калемегдану.

Изетбеговић: Након стотину година белаја, време за стотине година мира

Дуго нисам могао да прошетам Кнез Михаиловом као некад, кад сам био младић - тим речима је члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић поделио с новинарима лични доживљај данашње званичне посете Београду.

"Након стотину година ратова и белаја, време је да имамо стотине година мира", рекао је Изетбеговић новинарима током шетње Београдом.

Он је додао да нема живота у региону без сигурности, стабилности и поверења, као ни без лидера спремних да прузе руке једни другима.

Изетбеговић, који са хрватским и српским члановима Председништва БиХ Драганом Човићем и Младеном Иванићем борави у посети Београду на позив Александра Вучића, каже да је данас послата права порука - да нема живота у региону без поверења.

Изетбеговић је нагласио да дуго није био у шетњи Београдом, Кнез Михаиловом улицом, међу грађанима.

"Утисци су јако добри, људи спонтано и лепо реагују", рекао је Изетбеговић.

Чланови Председништва БиХ разгледали макету Београда на води и прошетали Кнез Михаиловом улицом

Чланови Председништва БиХ Драган Човић, Бакир Изетбеговић и Младен Иванић данас су након ручка почели шетњу Београдом обиласком зграде Геозавода и разгледањем макете Београда на води у пратњи премијера Александра Вучића и градоначелника Синише Малог.

Потом су прошетали Кнез Михаиловом улицом и на позив градоначелника освежили се у једном локалу.

Изетбеговићу су музичари одсвирали песму "Сарајево љубави моја".

Грађани знатижељно застају и повремено поздрављају госте.

У околини су већ приметне јаке мере обезбеђења.

Човић, Иванић и Изетбеговић су раније данас разговарали са премијером Вучићем у Палати Србија, након чега су се обратили медијима на заједничкој конференцији за новинаре.

Званичан ручак организован је у Вили Мир, а планирано је да током дана прошетају и Кнез Михаиловом улицом и Калемегданом.

Александар Вучић: Отворили смо нову страну наше заједничке будућности

Премијер Србије Александар Вучић оценио је након разговора са члановима Председништва Босне и Херцеговине да је отворена нова страница заједничке будућности.

Он је, на конференцији за новинаре истакао да је разговарано отворено и искрено, те да су такви разговори најбољи.

"Верујем да смо отворили нову страницу наше заједничке будућности", истакао је Вучић.

Разговарало се о конкретним пројектима, економским темама, а, како је навео, постигнут је договор да се одржи заједничка седница две владе у септембру.

"Као Србија желимо најбоље могуће односе са БиХ", нагласио је Вучић.

Заборавио сам на инцидент

Вучић је казао да је данас било речи и о инциденту у Поточарима јер се то никад никоме није десило осим председнику Буркине Фасо којег су гађали гранатом земља-земља.

Рекао је да је заборавио тај напад и да "у пријатељском тону" гледа на будућност".

"Али ја сам на то заборавио и спреман сам да у пријатељском тону гледам на нашу будућност. То што се мени десило је готово ништа у односу на оно што се догодило многим Бошњацим, Србима и Хрватима који су изгубили своје најближе. Ако су ти људи спремни да погледају у будућност, смешно је и тупаво да мој поглед не буде уперен у будућност", рекао је Вучић.

Вучић је истакао да код њега нема непријатељства према бошњачком члану Председништва Бакиру Изетбеговићу.

"Не сматрам га ни лошим човеком ни непријатељем. Рука Србије је пружена и биће испружена увек", нагласио је Вучић.

Он је рекао да је Србији изузетно важна стабилност и сигурност у Босни и Херцеговини, као и у другим суседним земљама, те да ће учинити све са своје стране да томе допринесе.

Одговарајући на питање новинара да ли страхује за стабилност због инцидента у Сребреници, Вучић је истакао да из Србије никад ништа није могло да се чује против БиХ.

"Ми ћемо дати све од себе да, ако можемо, својом политиком помогнемо, не мешајући се у унутрашње ствари БиХ И РС. Али ако можемо да допринесемо стабилизацији, то ћемо увек да радимо", поручио је Вучић на конференцији за медије после састанка са Председништвом БиХ.

У септембру ће бити одржана заједничка седница владе Србије и Савета министара БиХ, рекао је председник Владе Србије Александар Вучић на конференцији за новинаре након састанка с члановима Председништва БиХ.

Навео је још да је разговарано о томе да у рану јесен председник Србије Томислав Николић посети Сарајево и истакао да Србија жели најбоље могуће односе са БиХ што је дугорочна политика Београда, од које ни по коју цену неће одустајати.

Крхка ситуација у региону, нема другог пута до добросуседства

Вучић је на конференцији за медије после састанка рекао да би, када је реч о наменској индустрији, Србија и Босна и Херцеговина могле заједно да наступе на трећим тржиштима, што би значило више посла за грађане две земље и више новца за компаније.

"Мислим да смо успели да договоримо да радне групе наредних дана у Сарајеву и Београду раде на томе", рекао је Вучић, додајући да би већ постојећа сарадња могла да се подигне на значајно виши ниво.

Када је реч о сарадњи у области енергетике, Вучић је рекао да је било речи о електро-мрежи између Бајине Баште, Вишеграда и Пљеваља у Црној Гори и додао да две земље могу да постигну добар напредак и када је реч о туризму.

"Мислим да можемо да привучемо туристе и направимо сличан визни, односно безвизни режим за туристе из различитих делова света, да их привлачимо понудама, да промовишемо екскурзије за одлазак ученика у БиХ и Србију, да обезбедимо заједничке подстицаје... Али то је сада на радним групама и ресорима да наставе да раде на томе", рекао је Вучић.

Одговарајући на питања новинара премијер је рекао да је ситуација у региону веома крхка и да је потребно много енергије како би се сачувала стабилност, али је нагласио да осим стварања већег поверења између Срба, Бошњака и Хрвата нема бољег одговора.

"Има много тога што треба да урадимо. Оно о чему смо разговарали су важне ствари. Причали смо о милијардама и стотинама милиона евра, о радним местима, о суштинском, истинском и искреном, лаганом стварању већег поверења између Срба, Бошњака и Хрвата", рекао је Вучић.

Он је упитао шта друго преостаје, да ли би Србија требало да нападне Босну или Босна Србију и Републику Српску.

"Шта је смисао у томе? Шта ће то добро да донесе? Кад и једни и други схвате да не постоји друга политика осим најближих и најбољих могућих односа, онда ћемо бити на добром путу. Ако брутално рационално поставите ствари, онда нема бољег питања од тога, нити другачијег одговора од онога који ми данас овде дајемо", закључио је Вучић.

Бакир Изетбеговић: Иако је Сарајево трпело ужасе у рату имали смо снаге да зауставимо злочине над Србима

Бошњачки члан Председништва  Бакир Изетбеговић истакао је данас у Београду да сваки ратни злочин, без обзира над ким је почињем, остаје ратни злочин.

Говорећи о злочину о Сребреници Изетбеговић је нагласио да је небитно да ли се десио злочин у Сребреници више од 8.000 пута или осам пута на неком другом месту, и да ће сваком починиоцу бити суђено.

Подсетивши да је Сарајево претрпело ужас у рату, те да је сваки трећи Сарајлија погођен и рањен, а сваки десети погинуо, он је навео да је Сарајево ипак имало снаге да заустави злочин над Србима.

"То што је у Сарајеву заустављено што су радили неки побуњени команданти над Србима доказ је да нисмо страна која је систематски охрабривала злочин", подвукао је Изетбеговић.

Прошетаћу Кнез Михаиловом

Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић рекао је да је инсистирао да се састанак са српским премијером одржи у Београду, а не у Карађорђеву.

Изетбеговић је казао да су сва тројица чланова Председништва БиХ дошли у Београд на позив премијера Србије Александра Вучића јер желе да "цео регион крене у снажан економски развој, за шта је неопходна политичка стабилност и сигурност које нема без интезивираног процеса помирења".

"Зато сам затражио да се не видимо у Карађорђеву, већ у Београду и да прошетам Кнез Михаиловом, да сазнам каква је реакција грађана", нагласио је Изетбеговић.

Премијер Србије је на то из позадине и уз осмех констатовао да је Изетбеговић открио маршуту шетње упркос упозорењима безбедносних службе.

На питање новинара Б92 зашто су осумњичени за напад на премијера Вучића у Поточарима ухапшени и недуго затим пуштени на слободу, Изетбеговић није одговорио, али је рекао да је некадашњи командант муслиманске војске у Сребреници Насер Орић приведен када је дошао у Сарајево и да ће процес бити настављен.

Драган Човић: Прошлост оставити историчарима

Председавјући Председништва БиХ Драган Човић поручио је да прошлост између Србије и БиХ треба оставити историчарима, а да представници власти треба да гледају напред и да сарадњу подигну на највиши могући ниво.

"Једанаест дана после Сребренице ми данас овде причамо о сасвим другим темама. Данашња посета је изузетно добар потез и хвала на позиву. Верујем да ћемо већ сутра у Председништву БиХ расправити данашњу посету и позвати председника Томислава Николића да у октобру подсети БиХ", рекао је Човић на заједничкој конференцији за новинаре.

Према његовим речима, не треба поклањати пажњу заговорницима лоших односа већ оној "великој маси која жели другачију будућност".

Истичући да има пуно тога што људе у обе земље тера на размишљање о прошлости, коју свако тумачи на другачији начин, ипак има више онога што нас мотивише да гледамо напред.

Човић је посебно истакао значај Конференције о Западном Балкану 27. августа у Бечу, када, како је рекао, очекује снажан искорак.

После тога биће одржана заједничка седница Владе Србије и Савета министара, рекао је Човић.

"То је пут, другог нема", додао је он.

Човић је такође рекао да ће снажно подржати заједничке пројекте које је најавио премијер Вучић.

Младен Иванић: Србима у интересу стабилна БиХ

Српски члан Председништва Босне и Херцеговине Младен Иванић рекао је да је у интересу босанских Срба да у стабилним условима условима заједно са друга два народа иду путем ка ЕУ.

На питање како коментарише оцену Милорада Додика који га је отворено назвао издајником, Младен Иванић је одбио да директно одговори.

"Знате Додика...Он има осебујан стил политичке комуникације. Ми смо у српској престоници и ово није место где Срби из РС треба да воде политичку битку. Та изјава више говорио њему него о мени. Ја ћу чувати интересе српског народа, али то не значи да сваки дан будемо у сукобу, већ да стабилно заједно с друга два народа идемо ка ЕУ", рекао је Младен Иванић.

"У интересу је Срба да у стабилним смиреним условима заједно с друга два народа идемо ка ЕУ. Ми смо суштинске ствари у БиХ мање више дефинисали. Стабилна БиХ, у којој је РС саставни део, у интересу је српског народа и томе ћу посветити свој мандат", нагласио је он.

Премијер Вучић је с тим у вези казао да свако ко говори, и кад говори добро или лоше, говори о себи и за себе.

"Веома поштујем Милорада Додика, Младена Иванића и Драгана Човића. Нећете ме чути да нешто лоше данас кажем о Додику, као што нисам ништа лоше рекао тада ни о Иванићу", објаснио је он.

Као председник убедљиво најјаче политичке странке у Србији ниједног тренутка се нисмо мешали у изборе у РС, истакао је Вучић и додао да ће Србија увек поштовати вољу народа како у БиХ, тако и другим земљама.

"То је озбиљна и одговорна политика Србије, са којом ћемо и у будућности наставити", оценио је Вучић.

Поклони за госте

Вучић је члановима Председништва БиХ Драгану Човићу, Младену Иванићу и Бакиру Изетбеговићу, након заједничког обраћања медијима, уручио поклон-корпе са српским производима.

За чланове Председништва БиХ припремљени су домаћи производи - кафа, ракија, теглице са ајваром, џемом, вином.

У једној од корпи није било алкохола, већ ртањски чај.

Предвиђено је да чланови Председништва прошетају заједно са Вучићем Кнез Михаиловом до Калемегдана где ће бити послужење и фолклор, а највероватније ће прошетати и до Београдског победника.

Дочек у Вили “Мир” - Погача и со за чланове Председништва БиХ

Чланови Председништва БиХ су дочекани у Вили "Мир" погачом и сољу - традиционалним знаком добродошлице.

Чланови Председништва - Драган Човић, Бакир Изетбеговић и Младен Иванић су након свечаног дочека у Палати Србија, званичног састанка с премијером Александром Вучићем и конференције за новинаре која је уследила дочекани на званичном ручку у Вили "Мир".

Иначе, Вила "Мир" ("Маршалова интимна резиденција"), саграђена је 1979. године са намером да се у њу усели Јосип Броз Тито, што се никада није десило јер је дошло до наглог погоршања његовог здравственог стања.

У Вилу се 20 година касније са породицом уселио Слободан Милошевић. Управо из ње је Милошевић одведен на суђење у Хаг.

Александар Вучић дочекао чланове Председништва БиХ

Премијер Србије Александар Вучић састао се данас у Београду са члановима Председништва Босне и Херцеговине током разговора изјавио да је отворена нова страница заједничке будућности.

Раније је било планирано да се тај састанак одржи у Карађорђеву, јер је сусрет заказан недуго након што је српски премијер нападнут и гађан каменицама и другим предметима током комеморације у Меморијалном центру Поточаре.

Вучић данас са члановима Председништва БиХ у Београду

Председник Владе Србије Александар Вучић састаје се данас у Београду са председавајућим и члановима Председништва БиХ Драганом Човићем, Младеном Иванићем и Бакиром Изетбеговићем. Чланови Председништва су стигли пред Палату Србија. За праћење догађаја акредитовано је око 200 новинара, нешто мање него за посету немачке канцеларке Ангеле Меркел.

Чланови Председништва свечано су дочекани испред Палате Србије. У делегацији која је дочекала госте из БиХ су били чланови Владе Зорана Михајловић, Расим Љајић, Александар Антић, Небојша Стефановић...

Учесници састанка ће се после разговора, у 13.15, обратити медијима. У поподневним сатима, након званичних сусрета, чланови Председништва прошетаће заједно са Вучићем Кнез Михаиловом до Калемегдана где ће бити послужење и фолклор, а највероватније ће обићи и споменик Београдски победник.

До састанка долази десетак дана након што је премијер Србије нападнут током комеморације у Сребреници, а кривица за то приписана неким сарадницима Изетбеговића. Изетбеговић је то категорички негирао.

Сам Вучић је у обраћању медијима истог дана када је и нападнут поручио да рука помирења остаје пружена.

Истрага о догађајима у Сребреници је у току, Србија је упутила и демарш, а Вучић је позвао чланове Председништва у Србију.

О темама састанка Вучић је у понедељак разговарао телефоном са Изетбеговићем, што је био и њихов први контакт од 11. јула.

Премијер жели да разговара о будућности

Премијер је Изетбеговићу напоменуо да жели да прича само о будућности, односно заједничким инфраструктурним пројектима са којима ће наступити на предстојећем самиту Западног Балкана у Бечу 27. августа, иницијативе коју је прошле године покренула немачка канцеларка Ангела Меркел.

Позивајући Председништво у Србију Вучић је рекао да полази од уверења да су две земље чврсто и трајно опредељене да јачају међ‘усобне билатералне односе и да сва отворена питања решавају у непосредном дијалогу и духу добросуседства.

Како је рекао, чланови Председништва биће дочекани на најбољи могући начин.

Изетбеговић, који је и лидер СДА, рекао је раније да је у Вучићу видео наду да се поправе односи на Балкану, односи измедју БиХ, Србије, Бошњака и Срба.

- Још имам ту наду. Никада не бих што кажу "пуцао сам себи у ногу" и не дај Боже да бих нешто тако урадио. Изузетно сам заинтересован за нормализацију, сарадњу, а Вучић може одиграти изузетно важну улогу. Тако нешто не бих урадио никоме, поготову не њему - рекао је Изетбеговић.

Председавајући Председништва БиХ Драган Човић каже да посета представља покушај да се односи две земље доведу на ниво пријатељских.

- "Профит из прошлости никоме није био профит тако да на њему градити будућност нема смисла - рекао је он.

Сусрет је у жижи интересовања домаћих и регионалних медија, али и страних званичника.

У Бриселу то што до сусрета долази тумаче као знак да су лидери региона научили лекцију прошлости.

То је у понедељак у Бриселу поручио комесар за проширење Јоханес Хан, који је додао да ако се узму у обзир умерене реакције Председништва БиХ и премијера Србије Александра Вучића после инцидента у Сребреници, видљив напредак у опходјењу земаља у региону.

Вучић је о сусрету разговарао и са известиоцем ЕП за Србију Дејвидом Мекалистером.

Мекалистер је, истакавши значај наставка дијалога са Приштином, нагласио да је стабилност региона важна, како за економски напредак региона тако и за процес европских интеграција будућих чланица ЕУ.

Једна од тема разговора у Београду могао би да буде и најављени референдум у Републици Српској.

Медији су протеклих дана спекулисали да ће бити уведене јаке мере безбедности током боравка чланова Председништва БиХ у Србији.

Александар Вучић: Заборавио сам на инцидент у Поточарима

Вучић је казао да је данас било речи и о инциденту у Поточарима јер се то никад никоме није десило осим председнику Буркине Фасо којег су гађали гранатом земља-земља.

- Али ја сам на то заборавио и спреман сам да у пријатељском тону гледам на нашу будућност.

То што се мени десило је готово ништа у односу на оно што се догодило многим Бошњацим, Србима и Хрватима - рекао је Вучић.

Он је казао да Бакира Изетбеговића не сматра ни лошим човеком ни непријатељем и поновио да је реука Србије пруижена и биће увек пружена.

(Блиц-Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер