Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Bez saglasnosti naučne zajednice ne pada nam na pamet da ulazimo u projekat "Jadar". Imamo skoro dve godine za široku javnu raspravu o tome
Hronika

Aleksandar Vučić: Bez saglasnosti naučne zajednice ne pada nam na pamet da ulazimo u projekat "Jadar". Imamo skoro dve godine za široku javnu raspravu o tome

PDF Štampa El. pošta
sreda, 28. avgust 2024.

 Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je naučnu zajednicu da učestvuje u diskusiji o projektu "Jadar", i da iskaže svoje mišljenje potkrepljeno činjenicama. Želim da otvorimo diskusiju i čujemo strahove, rekao je Vučić na sastanku sa predstavnicima naučne zajednice o tom projektu. Ministarka nauke Jelena Begović najavila je da će se uspostaviti digitalni portal i mobilna aplikacija za praćenje životne sredine.

"Bez saglasnosti naučne zajednice ne ulazimo u projekat 'Jadar'"

Vučić je naveo da je su pred nama gotovo dve godine za široku i utemeljenu raspravu ističući da državi ne pada na pamet da ulazi u projekat "Jadar" bez saglasnosti naučne zajednice.

Imamo gotovo dve godine za široku i utemeljenu raspravu na osnovu koje možemo da donosimo zaključke. Bez saglasnosti naučne zajednice ne pada nam na pamet da ulazimo u projekat 'Jadar'

"Za nas su naučne činjenice od presudnog značaja. Poboljšanje materijalnog stanja građana nikada ne može biti po cenu zdravlja ni jednog jedinog čoveka", istakao je Vučić.

Kako je dodao, društvu je potreban multidisciplinarni pristup, građanska hrabrost da porazogovara sa ljudima koji imaju imaju izgrađene stavove informišući se na društvenim mrežama i da nije lako menjati uverenja bilo da su za ili protiv.

"Imamo gotovo dve godine za široku i utemeljenu raspravu na osnovu koje možemo da donosimo zaključke. Bez saglasnosti naučne zajednice ne pada nam na pamet da ulazimo u projekat 'Jadar'", zaključio je Vučić.

Vučić: Potrebna nam je transparentna rasprava o projektu "Jadar"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je na sastanku u Palati Srbija da očekuje da se svi uključe u raspravu o projektu "Jadar", pre svega naučna zajednica. 

"Ne očekujem da budete za projekat jadar ili a priori protiv, već da se ponašate u skladu sa vašim znanjem. Ne razumem stav onih koje država plaća 20-30 godina, a koji na poziv da dođu odgovore da 'nije trenutak'. Jedino što tražimo je da se uključite u ovaj projekat i iznesete svoj stav, a ne da se složite sa političarima. Ako nismo u stanju da obezbedimo sve garancije i dobit za građane Srbije nikome neće padati na pamet da u to ulazi", rekao je Vučić.

Očekujem da se svi uključe u raspravu o projektu "Jadar", pre svega naučna zajednica

Predsednik je rekao da je najlakše podilaziti narodu, i da sam može da kažem da je protiv svega, i protiv vakcina i da izmislim neku novu teoriju zavere.

"Od vas očekujem samo da budete profesionalni, da iskoristite svoje znanje i da učestvujete u dijalogu, da razgovarate sa ljudima, da napravimo ovo pitanje transparentni. Da salušamo i čujemo i strahove. Postoje teorije zavera, ali i objektivni strahovi i bojazni. I ja ih imam, iako sam svestan da ne mogu sve da saznam unapred. da utvrdimo šta je to na čemu inistiramo, i možemo li ili je to nemoguće za nas", rekao je Vučić.

Jelena Begović: Pitanje životne sredine od suštinske važnosti za nauku

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović izjavila je na sastanku koji je bio posvećen projektu "Jadar", da se primenom najsavremenijih tehnologija uvodi kontinuitana transparentnost i informisanost u praćenju životne sredine.

Ministarka Begović je na skupu u Palati Srbija rekla da je na sastanku sa naučnom zajednicom prošle nedelje dogovorena ideja da se uspostavi javni digitalni portal preko kojeg će biti omogućeno praćenje stanja životne sredine, a koja se odnose na vazduh, vodu i zemljište.

"Na ovaj način građani će moći da imaju svakodnevni otvoreni uvid u sve reletavne informacije a portal će dobijati informacije od fakulteta, instituta. Takođe i država i komapnije koje će učestvati na ovakvim projektima moraće naučnoj zajednici da daju sve relavatne informacije kako bi došli do svojih zaključaka", rekla je Begović.

Prema njenim rečima, ovaj portal će biti mesto gde će građani moći da dobiju informacije o stanju životne sredine, o svakom projektu a imaće i mogućnost da dobiju odgovor na važna pitanja. Takođe, preko mobilne aplikacije će građani moći da pošalju informaciju ukoliko primete da se nešto negativno dešava sa životnom sredinom. Na taj način će, kako je rekla, i država i javnost da imaju pravovremene informacije.

Ona je istakla da je pitanje životne sredine od suštinske važnosti za garđane, ali i za nauku koja može da ima važnu ulogu u ovoj temi.

Nauka nije donosilac odluka ali jeste pouzdan partner, poručila je Begovićeva

"Srbija ima izuzetno kvalitetnu nauku, posvećene naučnike koji rade na naučnim institutima i fakultetima, a mnogi od njih su posvetili svoje živote i svoje karijere baš temi ekologije i zaštite životne sredine. Nauka treba da bude predvodnik u utvrđivanju validnih činjenica zasnovanih na podacima jer se i sama nauka bavi i bazira na konstrukivnom kritičkom mišljenju i predlaže rešenja", rekla je ministarka nauke.

Kako je istakla, na ovaj način može da doprinese većoj transparentnosti, ali i informisanju i uključivanju građana u temi zastite životne sredine.

"Nauka nije donosilac odluka ali jeste pouzdan partner", poručila je Begovićeva.

Ministarka nauke je navela da je svima u interesu da životna sredina u kojoj zajedno živomo bude pod što moguće manjim uticajem naših aktivnosti koje su neminovne, od poljoprivrede, generisanja otpada, do prisustva različitih industrija i tehnologija.

Sastanak se održava u Palati Srbija, sa početkom u 11 časova.

(RTS)

 
Pošaljite komentar