Početna strana > Hronika > Aleksandar Veršbou: SAD protiv podele Kosova
Hronika

Aleksandar Veršbou: SAD protiv podele Kosova

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 13. maj 2010.

Sjedinjene Američke Države snažno podržavaju težnje Srbije da bude deo evropske i evroatlantske zajedice, izjavio je u današnjem intervjuu agenciji Fonet pomoćnik američkog državnog sekretara za odbranu Aleksandar Veršbou, koji se nalazi u poseti Beogradu. Veršbou je rekao i da su SAD protiv podele Kosova, da o članstvu Srbije u NATO treba da odluče njeni građani, kao i da SAD podržavaju odnos Srbije prema BiH.

Uz ocenu da je Vašington ohrabren politikom srpske vlade u pravcu evroatlanskih integracija, jer je to od strateške važnosti za čitav region Zapadnog Balkana, pomoćnik američkog državnog sekretara za odbranu Aleksandar Veršbou je u današnjem intervjuu agenciji Fonet poručio da SAD snažno podržavaju težnje Srbije da budu deo evropske i evroatlanske zajednice:

"Pridruživanje Srbije EU je težak proces koji nameće ispunjavanje brojnih uslova u oblasti pravosuđa, vladavine prava i stvaranja snažnih demokratskih institucija, ali je stimulativan za dugoročnu stabilnost i prosperitet zemlje."

Američki zvaničnik je, govoreći o Kosovu, istakao da savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu neće uticati na status i granice Kosova. Srbija bi trebalo da se fokusira na unapređenje praktičnih odnosa i saradnje sa Kosovom, smatra Veršbou i dodaje su SAD protiv podele Kosova:

"Mislimo da podela Kosova nije realno rešenje. Fokus treba da bude kako da ljudi sa obe strane granice normalizuju život, razviju trgovinu u korist ekonomija Kosova i Srbije. Mislim da će dugoročno proces evroatlanskih integracija izbrisati granice i doneti dugoročnu stabilnost celom regionu."

Srbija će u narednim godinama doprinositi brojnim međunarodnim mirovnim operacijama širom sveta

Istovremeno, Veršbou je rekao da SAD razumeju da je za mnoge građane Srbije pitanje priključenja NATO emotivno i bolno, zbog bombardovanja do kojeg je došlo zbog politike vlade Slobodana Miloševića:

"Mislim da imamo novu mogućnost za Srbiju da razvije normalno partnerstvo i saradnju sa NATO, što ne mora da uključuje i odluku o priključenju, jer je to nešto o čemu bi trebalo da odluče, ne samo rukovodstvo, nego i građani Srbije."

Govoreći o Bosni i Hercegovini, Veršbou je pozdravio jasno opredeljenje Srbije koja podržava teritoritorijalni integritet i protivi se bilo kakvim podelama BiH:

"Usvajanje deklaracije parlamenta Srbije o masakru u Srebrenici je važan signal koji ohrabruje njihove prijatelje u Bosni da učine isto. Mi znamo da su lideri u Republici Srpskoj nezavisni i da ne slede uvek savete koji dolaze iz Beograda, ali očekujemo da će Beograd nastaviti da igra aktivnu ulogu u ohrabrivanju bosanskih Srba da, zajedno sa drugim zajednicama, rade na procesu koji će institucije BiH učiniti efikasnijim i funkcionalnijim."

Pomoćnik američkog državnog sekretara za odbranu je rekao i da je Vašington ohrabren zbog unapređenja saradnje Srbije sa Tribunalom u Hagu. Ocenio je da su odnosi SAD i Srbije nakon prošlogodišnje posete Beogradu potpredsednika DŽozefa Bajdena ušli u novu etapu, a po oceni Aleksandra Veršboua Srbija će u narednih pet godina postići dobar napredak u procesu pridruživanja EU, imati aktivnije partnerstvo sa NATO i doprinositi brojnim međunarodnim mirovnim operacijama širom sveta.

Filip Gordon: SAD za direktne razgovore Beograda i Prištine

Direktni razgovori Beograda i Prištine su najbolji način za rešenje mnogih problema koji se odnose na Kosovo i Srbiju, izjavio je pomoćnik američkog državnog sekretara Filip Gordon koji je danas boravio na Kosovu.

Sjedinjene Američke Države snažno podržavaju teritorijalni integritet Kosova, izjavio je u Prištini pomoćnik američkog državnog sekretara Filip Gordon. On je nakon razgovora sa šefom kosovske diplomatije Skenderom Hisenijem rekao da je, kada je evropska perspektiva Kosova i Srbije u pitanju, tu isključivo nadležna Evropska unija.

“Mi snažno podržavamo teritorijalni integritet Kosova, a pitanje oko Evropske unije je nešto drugo. Ako sam dobro razumeo Srbija će ući u EU samo onda kada bude rešila razlike u odnosima sa Kosovom. Evropska unija je jasno rekla da im ne treba članica sa nerazjašnjenim  granicama i komplikovanim odnosima”, rekao je Gordon.

Gordon je rekao da su SAD spremne da pomognu u eventualnim razgovorima Beograda i Prištine i istakao da postoje mnoga pitanja koja se mogu rešiti samo direktnim razgovorima, ali da postoje i ona pitanja oko kojih ne može biti pregovora.

Mi smatramo da oko pitanja granica nema prostora za razgovore, ali verujemo da ima prostora za razgovore o tehničkim pitanjima koje obe države moraju da urade, od struje, suda, do pitanja nestalih i raseljenih. Na Srbiji i Kosovu je da odluče o načinu kako će se razgovori obaviti, kada i gde”, kazao je pomoćnih državnog sekretara SAD-a.

Kosovski ministar inostranih poslova Skender Hiseni je kazao da, iako Srbija nije spremna da zvanično prizna Kosovo, to ne sme biti prepreka da sa Kosovom razgovara kao sa susedom. Prema njegovim rečima, Kosovo neće insistirati da EU uslovi Srbiju po pitanju priznanja Kosova.

Filip Gordon je u Prištini razgovarao i sa predsednikom i premijerom Kosova Fatmirom Sejdiuom i Hašimom Tačijem. Pomoćnik američkog državnog sekretara je u sklopu svoje balkanske turneje najpre posetio Srbiju, a nakon posete Kosovu otputovao je u Makedoniju.

(VOA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner